Augalų biostimuliatorių nauda

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Augalų biostimuliatoriai

Augalų biostimuliatoriai skatina augalų augimą, didina maisto medžiagų įsisavinimą ir trąšų panaudojimo efektyvumą, atsparumą stresams, palankiai veikia dirvožemio mikroflorą, gerina derlių ir augalų kokybę. Augalų biostimuliatoriai negali visiškai pakeisti tręšimo, bet jie efektyviau padeda pasisavinti naudojamas trąšas, gerindami šaknų vystymąsi ir mikorizės išplitimą, todėl tręšimo kiekį galima sumažinti 20-50 %, neprarandant derlingumo rodiklių.

Kai kurie biostimuliatoriai, pavyzdžiui augalų ekstraktai ir naudingieji mikroorganizmai, gali veikti kaip elicitoriai, kurie stiprina augalų atsparumą stresui, patogeniniams grybams ir bakterijoms bei  gerina augalų imunitetą. Augalai tampa stipresni ir tokiu būdu atlaiko trumpalaikę sausrą, šaltį, nepalankias dirvožemio sąlygas, tampa atsparūs ligų sukeliamam stresui. Toks augalų stiprinimo ir savigynos poveikis pasireiškia, panaudojus specialius biostimuliatorius.

1

Pakeista pagal Menka Kumari ir kt., Life 2023, Vol 13, nr. 12

UAB BIOVAGA augalų biostimuliatoriai

UAB BIOVAGA siūlo biologinius augalų biostimuliatorius, skirtus naudoti:

• nuo derliaus nuėmimo iki naujos sėjos;

• sėkloms apdoroti;

•  augalų vystymosi ir augimo metu.

UAB BIOVAGA produktų su mikroorganizmais sudėtyje yra nuo 5 iki 9 skirtingų naudingųjų dirvožemio bakterijų (daugumoje produktų yra Bacillus amyloliquefaciens, B. licheniformis, B. megaterium, B. pumilis ir B. subtilis; kai kuriuose papildomai B. polymixa, Pseudomonas fluorescens, Azospirillum brasilense ir Azotobacter chroococcum) ir naudingasis dirvožemio grybas Trichoderma harzianum.

Biologiniai bakteriniai produktai gaminami kultūroms su skirtingomis bakterijų koncentracijomis ir kruopščiai parenkant priedus. Šių produktų sudėtyje yra labai tvirtos gramteigiamos bakterijos ir grybų sporos, atsparios atšiaurioms dirvožemio sąlygoms ir nejautrios aplinkos sąlygoms, pavyzdžiui, saulės spinduliams, sausrai ir kt. Kad jos būtų veiksmingos ir efektyvios, joms reikia dirvožemio drėgmės ir 10-30 °C temperatūros.

Visi BIOVAGA biostimuliatoriai gaminami Vokietijoje, o mikroorganizmai, taip pat augalų ekstraktai ir neorganinės medžiagos gaunami iš įvairių Europos šalių (Vokietijos, Prancūzijos, Italijos, Norvegijos, Nyderlandų). Savo ruožtu dumblių ekstraktai gaunami  iš Kanados ir Norvegijos.

Produktus sukūrė Vokietijos įmonė RHIZO-MIC GmbH (www.rhizo-mic.com).  Prieš pateikiant į rinką, visų produktų efektyvumas yra išbandytas šiltnamiuose ir lauko bandymuose.

Naudojant tvirtą ir veiksmingą Šiaurės ir Vidurio Europos kilmės mikroorganizmų susivienijimą, UAB BIOVAGA produktai yra labai veiksmingi įvairių kultūrų pasėliuose ir skirtinguose Lietuvos dirvožemiuose. Labai abejotina, ar mikrobai, kurie yra kilę, pavyzdžiui iš Indijos ar Kinijos, bus tokie pat veiksmingi, nei  sukurti Europoje.

Produktai skirtingiems augalininkystės etapams

Po derliaus nuėmimo

BACTOLIVE® AGRO yra mikrobiologinis produktas, kurio sudėtyje yra 5 Bacillus rūšys ir GRYBAS Trichoderma harzianum bei  jūros dumblių ekstraktas. Tai specialios sudėties produktas, purškiamas po derliaus nuėmimo ant šiaudų, pagreitinantis šiaudų skaidymą. Produkto poveikis daug geresnis nei naudojant azotines trąšas šiaudų skaidymui. BACTOLIVE® AGRO yra vienintelis mikrobiologinis produktas, kuris stabilizuoja NH4. Aukšta azoto koncentracija išlieka dirvožemyje iki kitų metų pavasario (grafikas), o azoto išplovimas lietingu laikotarpiu būna minimalus (grafikas).

 BACTOLIVE® ACTIVE SOIL naudojamas esant  dirvožemiui suslėgtam, erozijos paveiktam, sumažėjus biologiniam aktyvumui.  Įrodyta, kad produktas didina dirvožemio biologinį aktyvumą ir didina  tūrį, geina  aeracinį poringumą.

3

Grafikas. Amonio azoto (NH4, kairysis grafikas) ir nitratinio azoto (NO3, dešinysis grafikas) koncentracijos rudenį ir pavasarį neapdorotuose bei  BACTOLIVE® AGRO apdorotuose laukuose. Dr. J. Alleinikovienės, VDU-Akademija, Kaunas, MB "Biokampas" ir UAB "Biovaga" parengti duomenys.

Sėklų apdorojimas

Sėkloms beicuoti BIOVAGA siūlo keletą specialiai sukurtų produktų:

BACTOLIVE® SEED - javų sėkloms beicuoti.

BACTOLIVE® M-S-S-C - kukurūzų, saulėgrąžų, sorų ir kitų vidutinio dydžio augalų sėkloms beicuoti.

BACTOLIVE® PLUS - rapsų, žolių ir kitų mažų augalų sausam sėklos apvėlimui.

BACTOLIVE® TUBER - bulvėms ir svogūniniams augalams beicuoti.

BACTOLIVE® LEGUMES - ankštiniams augalams inokuliuoti.

BACTOLIVE® SEED yra skirtas grūdinių kultūrų sėklų beicavimui, kurio pagrindą sudaro dumblių ekstraktas ir mikroorganizmai (Bacillus spp. ir Trichoderma). Produktas padeda javų šaknims (kviečių, miežių, rugių, kvietrugių, avižų; pav. žieminių kviečių) įsitvirtinti dirvožemyje, sudaro palankias sąlygas šaknų vietinei arbuskuliarinei mikorizei vystytis ir pagerina dirvožemio būklę aplink šaknis. Atlikus daugiau kaip 25 mokslinių lauko bandymų įvairiose šalyse, grūdų derlius padidėjo nuo 100 iki 1500 kg; vidutiniškai apie 500 kg/ha. Šiuo metu per metus su BACTOLIVE® SEED apdorojama apie 250 000 ha javų.

2

Nuotraukos: kairėje - SGL GmbH, Vokietija; dešinėje - UAB BIOVAGA, Lietuva.

BACTOLIVE® M-S-S-C yra yra skirtas augalams, subrandinantiems  vidutinio dydžio sėklas, pavyzdžiui, kukurūzams, saulėgrąžoms, grikiams, sorgams, kanapėms. Produktas turi panašų poveikį kaip BACTOLIVE SEED.

BACTOLIVE PLUS buvo specialiai sukurtas rapsų ir žolių sėkloms apdoroti.  Beicuojant rapso sėklą su  BACTOLIVE PLUS rekomenduojame naudoti paviršiaus aktyvią medžiagą Bona Glide. Bone Glide geriau priklijuoja BACTOLIVE Plus miltelius prie rapso sėklos ir sumažina miltelių dulkėjimą. Produkto sudėtyje yra elicitoriaus COMCAT (augalinis ekstraktas brasinesteroidais), kuris sukelia augalų atsparumą ankstyvųjų rudeninių rapsų šaknų ir lapų ligoms (sukeliamoms Peronospora, Phoma, Alternaria). Produktas padeda geriau pasisavinti maistines medžiagas ir vandenį, geriau įsitvirtinti šaknims ir skatina savaiminę apsaugą nuo ankstyvųjų šaknų ligų, kurias sukelia Fusarium. Produktas taip pat skatina natūralią rapsų apsaugą nuo spragių. 

5

Rudenį apdorota rapsų sėkla (Nuotrauka SGL GmbH, Vokietija).

BACTOLIVE TUBER skirtas bulvių gumbams ir svogūniniams augalams apdoroti. Vienkartinis drėgnas gumbų beicavimas, vadovaujantis 3 metų atliktų bandymų duomenimis, padidino bulvių gumbų derlių vidutiniškai 6 tonomis. Produktas skatina geresnį šaknų išplitimą arbuskulinės mikorizės ir tam tikrą teigiamą mikroorganizmų poveikį dirvožemiui ir šaknų sveikatai.

BACTOLIVE LEGUMES skirtas įvairių grupių pupinių augalų rūšių (žirnių ir pupų, liucernų ir kolerų, sojų, lubinų, avinžirnių) apdorojimui specifinėmis N fiksuojančiomis šaknų gumbus sudarančiomis bakterijomis (Rhizobium, Bradyrhizobium, Mesorhizobium, Sinorhizobium). Apie 5 metus Lietuvoje atlikti bandymai lauke parodė, kad BACTOLIVE LEGUME inokuliantai yra vieni iš efektyviausių. Ar reikalinga apvelti ankštinius augalus (žirnių, pupų, liucernų, dobilų, lubinų) biologiniu produktu, priklauso nuo dirvožemio ir pasėlių auginimo technologijos. Sojų ir avinžirnių sėklą visada būtina inokuliuoti.

4

Kai pjaunant šaknų gumbeliai atrodo rausvi arba raudoni, jie aktyviai fiksuoja azotą. (SGL-GmbH, Vokietija).

Pasėlių augimo laikotarpiu naudojami produktai

Pasėlių vegetacijos metu naudojami "Biovaga" produktai yra RHIZO-MIC AGRO PLUS ir DYNOCARB®-COMCAT. Jie bus pristatyti atskirame straipsnyje. Taip pat atskirame straipsnyje paaiškinsime apie elicitoriusai ir nemikrobiologinius biostimuliatorius, aptarsime augalų apdorojimo biostimuliatoriais ekonomiką.

Keletas svarbių pastabų, lemiančių sėkmingą augalų biostimuliatorių naudojimą augalininkystėje :

• Didesnė įvairių mikroorganizmų įvairovė (> 3 skirtingos rūšys) yra palanki, nes apima platesnį dirvožemio ir pasėlių spektrą.

• Gramteigiamos bakterijos, turinčios storas sieneles, ir grybų (Trichoderma) sporos yra atsparesnės įvairiomis aplinkos sąlygomis nei gramneigiamos bakterijos, turinčios plonas sieneles, kurios yra labai jautrios - veikiamos saulės spindulių jos žūsta per kelias valandas.

• Didesnė mikrobų koncentracija (KVS/g) gali reikšti geresnį produktą, nes nuostoliai kompensuojami naudojimo metu ir po jo, kai mikrobus veikia atšiaurios sąlygos, pavyzdžiui, saulės spinduliai, sausra ir pan.

• Mikroorganizmų optimali gyvenimo temperatūra svyruoja tarp 10–25 °C. Jiems reikalinga ir drėgmė.

• Lietuvos sąlygoms labiau pritaikytos mikroorganizmų atmainos, kilusios iš Šiaurės ar Vidurio Europos.

• Visų rinkai tiekiamų biostimuliatorių produktyvumas ir derliaus padidėjimas ar kitas teigimas poveikis turi būti įrodytas moksliniais eksperimentais. Geriausia, kai duomenys yra gaunami iš bandymų Lietuvoje.

• Miltelių preparatuose mikroorganizmai išgyvena ilgiau nei skysčiuose. Skysčiuose galiojimo laikas yra <6 mėn.

• Preparatuose turi būti papildomų sudedamųjų dalių, kurios palaiko mikroorganizmų gyvybingumą ir ankstyvą vystymąsi, kai jie naudojami sėkloms beicuoti ar purškiant ant dirvožemio ir augalų.

•  Mikrobiologiniai produktai turi atitikti įprastą žemės ūkio naudojimo laiką ir būti suderinami su augalų apsaugos priemonėmis.

Video