Per lapus naudojami augalų biostimuliatoriai augalų auginimo sistemose

Asociatyvi nuotr. Agrarheute nuotr. Asociatyvi nuotr. Agrarheute nuotr.

Augalų biostimuliatoriai, skirti naudojimui per lapus

Ankstesniame straipsnyje paaiškinau, kas yra augalų biostimuliatoriai ir kaip juos naudoti. BACTOLIVE SEED, BACTOLIVE M-S-S-C, BACTOLIVE TUBER naudojami sėkloms apdoroti, o BACTOLIVE AGRO ir BACTOLIVE ACTIVE SOIL - šiaudams skaidyti ir suslėgtoms dirvoms atstatyti.

Žieminiai ir vasariniai kviečiai, miežiai, rapsai ir kiti pasėliai per visą vegetaciją tręšiami trąšomis dirvoje ar ant lapų, purškiami įvairiais pesticidais. Tai labai svarbu derliaus formavimuisi. Naudojami augalų biostimuliatoriai optimizuoja ir gerina visų šių priemonių veiksmingumą ir efektyvumą. Toliau tai paaiškinama apie RHIZO-MIC AGRO PLUS naudojimą, kurio sudėtyje yra naudingųjų bakterijų, grybų ir biostimuliatorius DYNOCARB-COMCAT(biostimuliatorius be mikroorganizmų). Abu produktai naudojami purškiant  per lapus.

Kas yra RHIZO-MIC AGRO PLUS

RHIZO-MIC AGRO PLUS yra mikrobiologinis augalų biostimuliatorius, kurio sudėtyje yra labai platus ir įvairus naudingų mikroorganizmų spektras. Jame yra daugiau kaip 2,25 x109 KSV/ g naudingų dirvožemį biostimuliuojančių bakterijų: Bacillus amyloliquefaciens, B. licheniformis, B. megaterium, B. polymixa, B. pumilis, B. subtilis, taip pat Pseudomonas fluorescens, Azospirillum brasilense ir Azotobacter chroococcum. Be to, jame yra naudingo grybo Trichoderma harzianum, kurio koncentracija yra 5 x107 KSV/g.

Dėl tokios mikrobų įvairovės produktas yra labai veiksmingas skirtinguose dirvožemiuose, pasėliuose, auginimo sistemose. Bakterijos ir grybai atlieka skirtingas funkcijas pasėliams, iš kurių svarbiausios yra šios:

• Skatina šaknų vystymąsi ir augalų augimą bei suformuoja iki 15 % derliaus priedą.

• Ištirpina dirvožemyje esančias maistines medžiagas į augalams prieinamus elementus, ypač fosforą ir kitus mikroelementus.

• Padidina mineralinių trąšų įsisavinimą ir naudojimo efektyvumą. Tokiu būdu trąšų normas galima sumažinti 20 %, išlaikant tą patį derlių.

• Fiksuoja oro azotą, sutaupant 20 % azoto normos ir veikia kaip augalų endofitas, kuris skatina augalų augimą, reguliuoja augalo gyvybinius procesus ir padeda prisitaikyti prie aplinkos sukeliamo streso.

• Padeda formuotis ir funkcionuoti vietinei arbuskulinei mikorizei, kuri yra svarbi fosforo pasisavinimui, sutaupant iki 25 % fosforo trąšų.

• Palaiko augalų atsparumą abiotiniam stresui ir veikia prieš dirvožemio ir šaknų ligas. Dėl to fungicidų normos gali būti sumažintos iki 30 %.

Be mikroorganizmų, produkte yra jūros dumblių ekstraktas, kuris yra mikroorganizmų pernešėjas ir atlieka šaknų augimą skatinantį poveikį. Praktinis tokio mikrobiologinio produkto poveikis augalų augimui ir derliui visada yra skirtingų mikroorganizmų funkcijų derinys (žr. nuotrauką).

Asociatyvi nuotr. (13)

Šaltinis: inno-plant, Granada

RHIZO-MIC AGRO PLUS yra labai veiksmingas purškiant žieminius kviečius  ir rapsus, ant lapų rudenį, kai temperatūra ir drėgmės prieinamumas yra aukštas. Tai būtina sąlyga, kad produkte esantys mikroorganizmai galėtų visiškai išsivystyti ir įsitvirtinti. Pavasarį produktą reikia naudoti vėliau, po šalnų ir kai oro temperatūra yra aukštesnė nei 8 C laipsniai šilumos. Produktą galima naudoti kartu su herbicidais, fungicidais ir insekticidais.

Grafike matome žieminių kviečių grūdų derlius purškiant vieną kartą skirtingais  biostimuliatoriais. Purkšta 33-36 augimo tarpsnyje kartu su fungicidu, bandymai atlikti Estijoje. RHIZO-MIC AGRO PLUS ir DYNOCARB COMCAT buvo veiksmingiausi biostimuliatoriai.

Asociatyvi nuotr. (21)

Kas yra DYNOCARB COMCAT

DYNOCARB COMCAT yra biologinis augalų stimuliatorius. Jį galima naudoti visose žemės ūkio kultūrose. Produkto sudėtyje nėra mikroorganizmų ir, skirtingai nei mikrobiologiniai produktai, jį galima naudoti esant žemesnei temperatūrai. DYNOCARB COMCAT yra sudarytas iš dviejų skirtingų augalų biostimuliatorių.

DYNOCARB veikia augalų fotosintezės sistemą ir turi poveikį augalinei produkcijai.  Pagrindinė sudedamoji dalis yra kalcis, kuris tarsi pasiuntinys, inicijuojantis fiziologinius procesus, apsaugantis augalą nuo streso. Pavyzdžiui, jis padidina polifenolių kiekį ląstelėse, kuris neutralizuoja lapų patogenų atakas.

COMCAT sudėtyje yra natūralus augalų ekstrakto hormonas: brasinosteroidas. COMCAT sudedamosios dalys augalus veikia kaip elicitoriai. Elicitoriai stimuliuoja augalo gynybinį mechanizmą, aktyvuodami signalo perėjimo kaskadą, kuri paveikia genų, atsakingų už antrinių metabolitų biosintezę, ekspresiją, inicijuoja augaluose savigynos mechanizmus, dėl kurių augalai tampa tolerantiški arba atsparūs aplinkos poveikiui, pavyzdžiui, trumpalaikiam šalčiui, sausrai, druskingumui ir ligoms.

COMCAT pasižymi geru augalų biostimuliatoriaus poveikiu ir efektyvumą galime pastebėti po 2-3 savaičių nuo purškimo (žr. cukrinių runkelių nuotrauka). COMCAT nepakeičia tręšimo, todėl cukriniai runkeliai buvo tręšiami kartu su COMCAT. 

Asociatyvi nuotr. (16)

Kad DYNOCARB ir COMCAT papildo produkte vienas kitą, įrodyta po bandymo su miežiais šiltnamyje. Miežiai buvo inokuliuoti su miltligės patogenais (Blumeria graminis). Pastebėta, kad patogenas atsparus triazoliniam fungicidui epoksikonazolui. Cheminis fungicidas nebuvo toks veiksmingas, kaip tikėtasi.

DYNOCARB ir COMCAT sukėlė patogeno atsparumą.  Bet produkto veiksmingumas buvo panašus kaip cheminio fungicido. Ar čia  Todėl buvo nuspręsta rinkai pateikti produktą, kurio sudėtyje yra DYNOCARB ir COMCAT, nes jų poveikis platesnis ir patikimesnis skirtingomis sąlygomis ir kultūrose. Daug bandymų atlikta ir patvirtinta, kad DYNOCARB COMCAT turi teigiamą poveikį augalų derliui (grafikas)

Asociatyvi nuotr. (18)

Žieminiai kviečiai labiausiai reagavo į DYNOCARB COMCAT, kai buvo naudojami kartu su fungicidais. Lauko bandymai buvo atlikti LAMMC, purškiant produktais BBCH 33 tarpsnyje su propikonazolu 125 g/ha ir BBCH 51, azoksistrobinu 250 g/ha ir fungicidus sumaišant su 250 g/ha Dynocarb-ComCat.

Asociatyvi nuotr. (23)

Asociatyvi nuotr Fotor

DYNOCARB-COMCAT įtaka derliui ir verticiliozės išplitimui rapsuose (verticiliozės indeksas = % dažnumas x % intensyvumas / 10) bandymas Agrokoncernas, Lietuva).

Asociatyvi nuotr. (24)

RHIZO-MIC AGRO PLUS ir DYNOCARB COMCAT purškimo programoje

Vienas iš veiksnių, lemiančių sėkmingą  biostimuliatorių naudojimą, yra tinkamas jų naudojimo laikas. Ekonominiais sumetimais purškimas turėtų būti planuojamas, purškiant su augalų apsaugos produktais, bet nerekomenduojama papildomai naudoti mikroelementinių trąšų.

Lauko bandymai parodė, (žr. lentelę), kad didžiausias derlius gautas, kai buvo išpurkštas kartu su pesticidais RHIZO-MIC AGRO PLUS anksti rudenį, kai orai dar buvo šilti, ir ankstyvą pavasarį su DYNOCARB-COMCAT.

Asociatyvi nuotr. (15)

Augalų vegetacijos metu DYNOCARB COMCAT galima naudoti vieną kartą, kai norma 250 g/ha. Tiesa, poveikis tuomet bus mažesnis. Bandymai parodė, kad DYNOCARB COMCAT normą galima sumažinti iki 200 g/ha, jei purškiama 2 kartus per augalų vegetaciją.

Augalų biostimuliatorių apibūdinimas

Kaip buvo paaiškinta ankstesniame straipsnyje, skirtingi augalų biostimuliatoriai atlieka skirtingas funkcijas. Tačiau ne visi jie veikia vienodai augalo dalis. Kiekvienas produktas gali pasižymėti mažesniu arba didesniu aktyvumu ir veikiantys tam tikrą augalų dalį (lentelė). Kai kuriais atvejais mikroorganizmų aktyvumas priklauso nuo bakterijų, grybų rūšies ar padermės. Iš lentelės matyti, kad optimaliai visas augalas stimuliuojamas purškimo programoje naudojant RHIZO-MIC AGRO PLUS kartu su DYNOCARB COMCAT.

Biostimuliatorių poveikis augalams

Asociatyvi nuotr. (14)

x silpnas veikimas, xx vidutinis, xxx labai didelis veikimas (adaptuota, modifikuota ir papildyta pagal Kühl & Thürwächter, DLG Mitteilungen nr. 3 - 2023)

Augalų biostimuliatorių naudojimo ekonominė nauda

Ūkininkai iš augalų biostimuliatorių naudojimo tikisi ekonominės naudos, t. y. didesnio derliaus arba biomasės gamybos. Teigiamas augalų biostimuliatorių poveikis dirvožemio gerinimui (humuso kaupimasis, dirvožemio sveikata, dirvožemio agregacija, padidėjęs mikroorganizmų aktyvumas, dirvožemio regeneracija) dažnai (bet ne visada) vertinami kaip antraeiliai tikslai, nes juos sunku kiekybiškai įvertinti ir išreikšti pinigais. Manoma, kad naudojant augalų biostimuliatorius derlius gali padidėti net iki 50 %. Tačiau kartais nustatytas ir neigiamas poveikis. Praktiniame gyvenime derlius padidėja maždaug 2-10 %. Kalbant apie antrinę naudą, susijusią su dirvožemio gerinimu, dirvožemio sveikata ir pan., ji ūkininkui gali būti labai naudinga ilguoju laikotarpiu.

Įdomu tai, kad tokio teigiamo poveikio nepastebima naudojant chemines trąšas ir pesticidus, kurie ilgainiui kenkia dirvožemiui ir aplinkai. Tiesioginė ekonominė nauda, gaunama naudojant augalų biostimuliatorius yra ta, kad sutaupoma trąšų ir fungicidų, nes augalų biostimuliatoriai didina cheminių žemės ūkio  produktų naudojimo efektyvumą.

Įrodyta, kad naudojant augalų biostimuliatorius galima 25-30 % sumažinti trąšų ar fungicidų naudojimą. Visa tai – neprarandant derliaus.

Sutaupius 25 % trąšų, atsiperka ir biostimuliatoriaus įsigijimo išlaidos. Be to, 25 % modernaus fungicido sutaupymas, kiekvieno naudojimo metu, dėl augalų biostimuliatoriaus, padengia ne tik produkto kainą, bet ir yra duoda naudą aplinkai.

Derinant fungicidus su biostimuliatoriumi sumažėja rizika, kad patogenai išvystys atsparumą cheminėms medžiagoms, nes nėra užregistruota nė vieno atvejo, kad dėl augalų biostimuliatoriaus būtų išsivystęs patogenų atsparumas augalų savigynai.

Apibendrinimas                                                                                                                                   

Naudojant augalų biostimuliatorius per lapus (RHIZO-MIC AGRO PLUS ir DYNOCARB COMCAT), yra galimybė valdyti ir sumažinti sąnaudas trąšoms bei fungicidams. Naudojant šiuos du augalų biostimuliatorius, kiekvieną kartą purškimo programoje optimaliai stimuliuojamas visas augalas, tai yra visos augalo dalys.

Veiksmingas augalų biostimuliatorių naudojimas tinkamu laiku ūkininkui, visada duoda naudos. Tačiau šio veiksmingų produktų ir tinkamo naudojimo laiko dažnai nepaaiškina patys augalų biostimuliatorių gamintojai.

Taigi, rekomenduojame ūkininkams nepirkti biostimuliatorių produktų, kuriuose nepaaiškinamos veikliosios medžiagos, jų kilmė ir nerekomenduojami tikslūs naudojimo būdai bei laikas arba nepateikiami bandymų tyrimų rezultatai. Atkreipkite dėmesį, kad pernelyg daug propagandos apie produktą dar nereiškia, kad produktas yra geras ir veiksmingas augalų biostimuliatorius.

Video