Vizualinio ūkio valdymo svarba

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Gruodžio 11 d. nuotoliniu būdu ūkininkė – ekspertė Jana Hocken iš Naujosios Zelandijos jau trečią kartą geranoriškai dalinosi savo patirtimi naudojant Lean metodą ir jo taikymo ūkyje nauda.  Šį kartą ūkininkė – ekspertė dalinosi patirtimi apie tai, kaip vizualinis ūkio valdymas gali prisidėti prie ūkio efektyvaus valdymo.

Vizualinis valdymas buvo naudojamas Toyota gamybos sistemoje, iš kur ir kilo „taupi gamyba“. Jana pacitavo Taiichi Ohno „Paverskite savo darbo vietą vitrina, į kurią tik pažvelgę suprasite, kaip ir ką reikia daryti“. Vizualinis valdymas – esminė „Lean“ sistemos dalis. Geriausias pavyzdys – tai kelio ženklai, mes visi juos matome ir suprantame jų reikšmę, be šių ženklų, mūsų gyvenimas būtų sudėtingas ir chaotiškas.

Vaizdai yra svarbūs bet kokiame versle, ne išimtis ir ūkininkavimas. Pateikti vaizdai suteikia jums reikiamą informaciją ir nukreipia teisingiems veiksmams.

Keletą pavyzdžių Jana pateikia iš savo ūkio, kur naudojami įvairių formatų vaizdai. Pvz. melžimo įrangos naudojimas pateikiamas nuosekliais atskirais vaizdais. Darbuotojas iš karto žino nuo ko pradėti ir kaip nesumaišyti sekos. Kai kurios operacijos susideda iš 17 veiksmų, tikrai yra sudėtinga prisiminti nuoseklumą, čia labai padeda atskirų vaizdų lentelė.

Vaizdų duomenis naudojame tam, kad parodytume, kur reikia laikyti transporto priemones, įvairius ūkio reikmenis, įvairią techninę įrangą. Darbuotojas žino vaistų (medikamentų) laikymo vietą, kam jie skirti ir kaip juos naudoti.

Štai pavyzdžiui siloso duobė, kuri skirta gyvulių pašarams. Kad žinotume, kiek turime pašarų, atliekame labai paprastą vizualizaciją, kad sužinotume kiek turime pašarų ir kuriam laikui mums jų pakaks.  Kadangi rietuvė yra ilga, todėl paženkliname stulpeliais ir nudažome tam tikrais skaičiais. Užtenka 20 sekundžių ir matome kiek turime pašarų.

Taip pat ženkliname karves, pažymėdami tam tikrais nekenksmingais dažais, kurios pvz. serga mastitu ir joms reikia atskiros priežiūros, taip jos atpažįstamos, nesumaišomos su sveikomis ir kryptingai vykdome gyvūnų gydimą.

Ūkyje taip pat paženklinami vamzdžiai, nurodomas pieno, vandens ir pašarų tekėjimo (judėjimo) kryptys. Atvykus tiekėjui, esant vizualizacijai, labai aišku, kur yra vanduo, kam naudojamas konkretus čiaupas taip sutaupomas laikas ir netrukdomi kiti darbuotojai. Vaizdinė informacija padeda sudėtingus dalykus suprasti lengviau, nepadaromos grubios klaidos ir leidžia iš karto veikti. Vizualinės informacijos valdymas, tai iš esmės yra vieta, kurioje vyksta konkretus veiksmas, konkrečioje jūsų ūkio vietoje. Tai gali būti darbuotojų kambarys, ar kita ūkio dalis, kurioje dažniausiai praleidžiate laiką.

Ką jūs galite vizualizuoti: produkciją, kokybę, sergančių karvių duomenis, vaistų paskyrimą ir jų naudojimas, ganiavos planus, pažymėti problemas (ar rizikas), į kurias dėmesį turi atkreipti darbuotojai, kitus duomenis, kurie yra būtini tiekėjams, veiksmų planus (savaitės, mėnesio, metų), prioritetus, darbuotojų atostogų planus, specialius  projektus, gyvūnų gerovės ir darbuotojų saugumo užtikrinimo planus ir kt.

„Jeigu jūs turite informaciją savo galvoje, jūs ją galite perteikti ir popieriuje. Ūkininkai visą laiką informaciją „laiko“ galvoje, jos yra labai daug: informacija apie gyvūnus, apie ganyklas, apie pašarus, apie įrangą ir jos priežiūrą, apie sezoninius darbus ir jų planus, finansinę informaciją, biudžetą, darbuotojus ir kt. Ką visa tai lemia? Chaosą mūsų galvoje, krentantį našumą ir pastabumo praradimą. Vaizdai yra kur kas aiškiau, lengviau kontroliuojami ir sumažinantys stresą. Pagrindinė taisyklė: vaizdai turi būti aiškūs, kad juos būtų lengva suprasti ir sugebėti suvokti situaciją per 3 sekundes. Pavyzdžiui, grafikai yra daug lengviau suvokiami nei lentelė su daugybe skaičių. Kita labai svarbi taisyklė, duomenys ir informacija turi būti reguliariai atnaujinami. Atnaujinimas sukuria didesnį skaidrumą, kas iš tikrųjų vyksta jūsų ūkyje, padeda geriau kontroliuoti ir efektyviau dirbti“ – dalinasi žiniomis Jana.

Kuo yra svarbi vizualizacija ūkyje? Jei ūkininkas ar ūkio savininkas dirba visas savaitės dienas,  be laisvadienių – tada darbas ūkyje kaip ir vyksta. Tačiau, jei ūkininkui reikia išvykti, ūkio darbuotojams ar šeimos nariams gali kilti daug klausimų ir neaiškumų, todėl vaizdinė informacija – didžiausias pagalbininkas, kuris sukuria stabilumą ir nenutrūkstamą darbų seką.

Video