Mėsinių galvijų augintojai išsirinko naują prezidentą

Nerijus Gricius Nerijus Gricius

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija (LMGAGA) išsirinko naują prezidentą – Nerijų Gricių, anksčiau vadovavusį „Panevėžio veislininkystei“. Apie tai, kokią padėtį naujasis vadovas mato asociacijoje šiandien ir kokie pokyčiai jos laukia, mintimis dalinasi LMGAGA prezidentas N. Gricius.

Ar spėjote susipažinti su asociacijos veikla ir nuveiktais darbais? Kaip jūs pats vertinate asociacijos nuveiktus darbus?

Tarybos pirmininku esu išrinktas dar visai neseniai, vadovauju vos kelias savaites. LMGAGA narys esu jau ne vienerius metus, o pastarąjį pusmetį buvau tarybos vicepirmininkas. Visą laiką dalyvavau asociacijos veikloje, teikdavau ir savo siūlymus, bet į juos ne visada būdavo atsižvelgiama. Šiandien svarbu sudėlioti prioritetinius darbus. Pirmiausia sieksime tinkamai atstovauti mėsinės galvijininkystės sektorių, turime teikti daugiau veislininkystės paslaugų asociacijos nariams ir ne tik. Tai galėtų būti mėsinių veislinių galvijų vertinimas, galvijų svėrimas, visų reproduktorių DNR tyrimai, veislininkystės atliekamų paslaugų kontrolė, parodų-aukcionų organizavimas, konsultavimas ir kt.

Praėjusių metų pavasarį stipriai krito mėsos supirkimo kainos. Įtariame, kad tai galėjo lemti pieno ūkių likviduojamos karvės, kurios užpildė rinką. Matome, kad pienininkams iškart pradėjus mokėti mažesnę kainą buvo reaguojama, jų asociacijos greitai susivienijo ir kėlė jų sektoriui aktualias bėdas. Tačiau mėsinių galvijų augintojai irgi turi iššūkių, bet jų interesai nebuvo taip gerai atstovaujami kaip jie galbūt tikėjosi.

Galvijų augintojai prarado turėtą valstybės dėmesį, netekome daug išmokų. Apmaudu, kad netekome investicijų į projektus, kurie padėjo vystyti veislinę galvijininkystę. Taip pat nebemokama parama augintojams, perkantiems veislinius mėsinius galvijus. Mes kalbame apie 2 mln. eurų, kurie padėdavo sektoriui kurti pridėtinę vertę. Turime susigrąžinti savo derybines pozicijas.

Esate sakęs, kad Lietuvoje nesugebėta išvystyti aukcionų veiklos, kooperacijos. Kaip manote, kodėl nepavyko?

Manau, jog šiuo atveju padaryta daug klaidų. Šias iniciatyvas turėtų palaikyti patys ūkininkai. Kitaip tariant, būtent iš apačios į viršų turėtų kilti šios pastangos. Mums svarbu daugiau bendrauti su augintojais, aiškinti jiems, kokia nauda gali kilti iš šios veiklos ir išryškinti galimus pelningumo aspektus. Pavyzdžiui, Prancūzijoje, Vokietijoje, Latvijoje ir Estijoje daug ūkininkų aktyviai dalyvauja aukcionuose, kur vienoje vietoje galima pamatyti perspektyvius gyvulius, o augintojai gali patikrinti savo gyvulių vertę. Be to, būtina asociacijai dirbti siekiant kuo daugiau pateikti informacijos galvijo kilmės pažymėjimui. Šiuo metu trūksta šios informacijos, nors turime gyvulio svėrimo duomenis ir eksterjero vertinimą. To yra maža. Todėl svarbu užtikrinti, kad perkant gyvulį, ūkininkas matytų daugiau rodiklių, tokius kaip genetinius, produktyvumo, reprodukcinius, atsparumo ligoms savybes ir kt. Šis akcentas padėtų užtikrinti, kad ūkininkai nepirktų „katės maiše“, ir tada galėtume kalbėti apie žymiai didesnę veislinio galvijo kainą.

Kokius Jūs pats mėsinius galvijus auginate? Koks Jūsų ūkis?

„Panevėžio veislininkystei“ vadovavau beveik 10 metų, šiuo metu jau į pabaigą privatizacijos procesai, todėl teko ieškoti naujos krypties. Įsigijome pieninių telyčių ir limuzinų veislės galvijų. Dirbant mėsinės galvijininkystės sektoriuje ne vienerius metus įsitikinau, kad limuzinai turi daugiausia potencialo. Mano mamos ir uošvių ūkiai buvo orientuoti į pieno gamybą, bet jie taip pat perėjo auginti tik limuzinus.

LMGAGA tarybos kadencija trunka tris metus. Kaip įsivaizduojate asociaciją ir mėsinių galvijų sektorių 2027–aisiais?

Norėtųsi, kad būtu dinamiška organizacija, kuri yra atvira, pasižymi skaidrumu, kur kiekvienas narys ne tik jaučiasi vertinamas, bet taip pat aktyviai gali dalyvauti sektoriaus plėtros procese. Aš matyčiau asociaciją 2027 metais kaip stiprią, energingą ir bendradarbiaujančią bendruomenę, kurioje naujos idėjos ir inovacijos skatina sektoriaus augimą.

Ko palinkėtumėte LMGAGA nariams?

Linkiu gausių derlių, sveikų gyvulių ir sėkmingo ūkininkavimo. Tegul ši bendruomenė klesti ir auga kartu su kiekvienu nuveiktu žingsniu!

Dėkojame už pokalbį.

Video