Globalioje pieno rinkoje pozityvesnės nuotaikos. Lietuvoje kur kas niūriau
Vidutinės pieno supirkimo kainos Lietuvoje mažėjo du mėnesius iš eilės, o Lietuva pagal šį rodiklį Europos sąjungoje per mėnesį prarado vieną vietą, smuktelėjusi iš 14-osios į 15-ąją. Savo ruožtu globaliose rinkose stebimos labiau teigiamos, negu neigiamos tendencijos.
Nusmukome viena vieta žemiau
Lietuvos pieno gamintojų nuotaikos prastėja neatsitiktinai. Pagal vidutines žaliavinio pieno supirkimo kainas mūsų šalis šių metų balandžio mėnesį nusmuko viena vieta žemiau tarp kitų ES valstybių, rodo naujausi Europos Komisijos duomenys už balandžio mėnesį.
Lietuva dabar užima 15-ąją vietą su 51,76 Eur už 100 kg kainą. Kovo mėnesį vidutinė pieno supirkimo kaina siekė 52,94 Eur.
Balandį Europos Sąjungoje vidutinė supirkimo kaina sudarė 53,40 Eur. Tai reiškia, kad dar neseniai Lietuvos pieno gamintojai gaudavo šiek tiek didesnę kainą, nei ES vidurkis, bet dabar situacija padeda keistis.
Daugiausiai balandžio mėnesį buvo mokama tradiciškai aukštesnėmis pieno supirkimo kainomis pasižyminčiose ES valstybėse – Kipre (66,96 Eur) ir Maltoje (60,71 Eur). Mažiausias kainas matė Slovakijos (44,67 Eur) ir Portugalijos (46,13 Eur) ūkininkams. Kaimyninės Lenkijos ūkininkai gavo 53,92 eur kainą, Latvijos ir Estijos atitinkamai 48,43 ir 52,80 Eur.
Augimui dar yra vietos
Globalioje rinkoje nuotaikos šiek tiek pozityvesnės, nei Lietuvoje, nes Naujosios Zelandijos kooperatyvo "Fonterra" valdomos pieno produktų prekybos platformos "Global Dairy Trade" (GDT) paskutinės prekybos sesijos buvo daugmaž pozityvios.
Štai prieš dvi savaites GDT indeksas kilo net 4,6 proc. Ir nors per paskutinę prekybos sesiją indeksas smuko 0,9 proc. (iki 1 333 punktų), iš esmės mes stebime indekso kilimo tendenciją. Pieno produktai brangsta ir pirkėjai linkę už juos mokėti daugiau.
„GDT“ indeksas dabar yra aukščiausias nuo 2022 m. birželio 21 d. (tuomet jis sudarė 1 342 punkto). Tai aukščiausias rodiklis per pastaruosius 3 metus.
Indekso ilgalaikė techninė analizė mums taip pat nurodo, kad kilimo stadija dar nėra pasibaigusi. GDT indeksas turi dar maždaug 15-20 proc. potencialo augimui, tačiau trumpalaikėje perspektyvoje jau dabar vertėtų sulaukti kainų korekcijos per artimiausias 1-2 prekybos sesijas.
Jei kalbėtume apie atskirus pieno produktus, tai per paskutinę perkybos sesiją brango tik Mozzarella sūris (+0,7 proc.) ir ne tokios reikšmingos pasukos (+0,9 proc.). Savo ruožtu stiprokai krito Cheddar sūrių kaina (-9,2 proc.), tiek nugriebto, tiek pilno pieno miltai (atitinkamai -0,7 proc. ir -1,0 proc.). Laktozė fiksavo dviženklį neigiamą rodiklį (-13,2 proc.). Sviestas pigo 1,5 proc.
