Pieno supirkimo kainos. Ko tikėtis?
Praėjusiais metais nuvilnijus pienininkų protestams prie Seimo ir Vyriausybės dėl mažų pieno supirkimo kainų, situacija kol kas mažai keičiasi. Tada ūkininkai teigė, kad pieno supirkimo kainos buvo mažesnės už savikainą. Pasak Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) vadovės Renatos Vilimienės, šiai situacijai tiktų posakis „šuo ir kariamas pripranta“.
„Tai tokio didelio užsidegimo iš pienininkų nėra. Po mūsų akcijų, atrakcijų negavome jokio atgalinio ryšio iš valdžios“, – pasakoja R. Vilimienė.
Paklausta kokių pieno supirkimo kainų tikėtis sausį, vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovė tikina, kad tiksliai pasakyti negali, bet ir „optimistinių žinių neturi“.
„Kainos nesikeitė, tokios pačios kaip lapkričio mėnesį, kai šiek tiek buvo pakilusios. Teko bendrauti su savo kooperatyvo valdyba, tai optimistinių žinių nėra. Mes bendradarbiaujame su kitais pieno gamintojais ir kitais kooperatyvais, kad išsimuštume geresnę kainą, nes parduodame didesnį kiekį“, – teigia R. Vilimienė.
Visgi dar rugpjūčio mėnesį žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas patvirtino paramą pieno gamintojams pagal administravimo taisykles ekonominiam gyvybingumui išsaugoti. Žadėta paramos suma – 10, 66 mln. eurų. Parama buvo skirta pieno gamintojams, kuriems supirkėjai už supirktą žalią pieną praeitų metų balandžio-birželio mėnesiais mokėjo vidutinę pieno supirkimo kainą, ne didesnę kaip 40 ct/kg. Pasidomėjus, ar tokių išmokų sulaukė ūkininkai, R. Vilimienė teigė girdėjusi iš ūkininkų, kad finansinė pagalba mažesnė nei tikėtasi, o ir ūkininkų nuotaikos – nekokios.
„Dabar kas žiemoja, kas ne, bet tie, kurie gavo išmokas pasibėdavojo, kad išmokos yra daug mažesnės nei pernai metų, tai ir finansinė bazė sumažėjo. Kas gyvuoja, tas tebegyvuoja, o kiti laukia pabaigos arba stebuklo“, – dalinasi R. Vilimienė.
Tuo tarpu Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) vadovas Mindaugas Petkevičius tikina, kad ekologinio pieno supirkimo kainos kyla, tik neženkliai.
„Kaina po truputį kyla. Po nedaug, centu vienu kitu, bet kyla, tai turbūt tarp ūkininkų yra geresnės emocijos nei prieš tai. Nors kilimas nėra toks ženklus, koks buvo nukritimas staigus. Tai dar iki to grįžimo, kaip buvo praeitų metų sausio mėnesį, tai toli gražu iki tokio rezultato ir tokių kainų“, – sako M. Petkevičius.
Kaip skelbia Žemės ūkio duomenų centras, 2023 metų sausio mėnesį vidutinė pieno supirkimo kaina siekė 443,75 Eur už toną. O spalio mėnesį pieno supirkimo kaina buvo net 29,6 proc. mažesnė, lyginant su 2022 metų spalio mėnesiu.