Fitosanitarijos kontrolė pasienyje – nauja tvarka įsigalios birželį

Žemės ūkio rūmų nuotr. Žemės ūkio rūmų nuotr.

Žemės ūkio ir Finansų ministerijos stiprina Lietuvos augalininkystės sektoriaus apsaugą - nuo birželio 1 d. įsigalios atnaujinta įvežamų į Lietuvą ir Europos Sąjungą augalų, augalinių produktų ir kitų objektų fitosanitarinio patikrinimo tvarka.

Lietuvoje ir Europos Sąjungoje  augalų, augalinių produktų bei kitų objektų fitosanitarinės kontrolės tvarka yra griežtai reglamentuota, siekiant apsaugoti augalus nuo karantininių kenkėjų, kurie gali padaryti didelę ekonominę ir socialinę žalą žemės ūkiui bei aplinkai.

Atnaujinta fitosanitarinio patikrinimo tvarka reglamentuoja Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos ir Lietuvos muitinės įstaigų patikras, atliekamas geležinkelių, kelių, vidaus vandenų, jūrų ar oro transportu įvežamoms ar tranzitu gabenamoms augalų, augalinių produktų ir kitų objektų (t. y. bet kuri medžiaga ar objektas, kuriuose gali telktis kenkėjai) siuntoms. Patikrinimai apima dokumentų kontrolę, fizinį patikrinimą ir, esant poreikiui, laboratorinius tyrimus.

Verslui ir ūkininkams naudinga tai, kad atnaujintoje tvarkoje numatytos aiškesnės fitosanitarinės patikros procedūros sumažins biurokratinių trukdžių. Taip pat aiškiai apibrėžiamos Valstybinės augalininkystės tarnybos ir Lietuvos muitinės darbuotojų teisės ir pareigos, nelieka vietos interpretacijoms dėl valstybės tarnautojų neteisėtų veiksmų, sprendimo priėmimo terminų ar tvarkoje nenumatytų dokumentų reikalavimų. Kartu padidės ir fitosanitarinės kontrolės efektyvumas, siekiant apsaugoti šalies augalininkystės sektorių nuo kenkėjų ir jų sukeliamų ligų. O supaprastintas kontrolės procesas, numatantis galimybę fitosanitarinės patikros procesą užbaigti ir kontrolės punkte, o ne visais atvejais pasienyje, užtikrins sklandų produktų judėjimą.

Lietuvoje yra 15 pasienio kontrolės punktų fitosanitarijos postų. Primename, nuo 2024 m. gruodžio 4 d. per Vilniaus oro uosto fitosanitarijos postą atsivėrė galimybė legaliai, turint visus reikiamus dokumentus, iš trečiųjų šalių įvežti tiek komerciniam, tiek asmeniniam naudojimui augalus, augalinius produktus ir kitus susijusius produktus.

Žemės ūkio ministerija

Video