Savitarpio pagalbos fondai – nauja viltis ūkininkams?
Ūkininkai jau įprato drausti savo pasėlius ar gyvulius, tačiau neretai pajamų netenka dėl kitų nuo jų nepriklausančių aplinkybių: nepalankiai susiklosčiusių kainų biržose ar pardavimo rinkose. Pasitaiko ir kitų nedraudiminių įvykių, kurie sunaikina derlių. Tokiais atvejais ūkininkams padėti galėtų naujovė Lietuvoje – išmokos iš savitarpio pagalbos fondo.
„Kol kas draudikai nedraudžia žalos, kurią padaro gamybos sąnaudų ar produkcijos supirkimo kainų svyravimas. Todėl vienas iš įrankių, kuris užtikrintų prarastų pajamų kompensavimą – savitarpio pagalbos fondai. Ištikus krizei ūkininkai galėtų pasinaudoti jų pačių sukauptomis lėšomis.
Tai yra svarbus žingsnis link stipresnio žemės ūkio sektoriaus, suteiksiantis galimybę ūkininkams atsigauti po finansinių nuostolių, jaustis tvirčiau, nes ši finansinė pagalba bus vertinga priemonė kovoje su neprognozuojamomis rinkos sąlygomis ir kitais iššūkiais. Nors ši sistema dar yra nauja, jos potencialas yra didelis“, - sako Žemės ūkio ministerijos Strateginio planavimo departamento Strateginio planavimo skyriaus patarėja Rimantė Juodenienė.
Apsisprendusiųjų 2025 -2029 metais laukia 1,5 milijono
Rizika yra neatsiejama žemės ūkio verslo dalis, todėl rizikos valdymas bei priemonių jai valdyti sukūrimas tampa labai svarbiu žemės ūkio politikos tikslu. Jam pasiekti Žemės ūkio ministerija siūlo burtis į žemės ūkio rizikos valdymo fondus (RVF).
Šiais metais vykstantiems kvietimams teikti paraiškas tokiems fondams kurti numatytas 169,1 tūkst. eurų. Paramos intensyvumas – iki 70 proc. tinkamų finansuoti projekto išlaidų.
Kvietimas teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Savitarpio pagalbos fondai“ truks iki kovo 31 dienos. Kitas kvietimas numatytas 2025 m. spalio 1 d. iki lapkričio 28 d.
Kaip pradėti?
RVF – savanoriška žemės ūkio subjektų tarpusavio pagalbos sistema, grindžiama narių įnašais ir skirta jų pajamų lygiui palaikyti.
„Siekiantys gauti paramą turi būti akredituoti, dėl akreditacijos reikia kreiptis į Nacionalinę mokėjimo agentūrą prie Žemės ūkio ministerijos. Svarbiausia akreditacijos sąlyga – šiuos fondus turi kurti ne mažiau kaip penki žemės ūkio veiklos subjektai. Jie turi turėt tarpusavio pagalbos tikslui skirtą, atskirai tvarkomą sąskaitą bei administratorių“, - teigia patarėja R. Juodenienė.
Administratoriaus reikia sąskaitai tvarkyti, nuostoliams skaičiuoti, įnašams ar prarastų pajamų kompensacijoms administruoti, apskaitai tvarkyti ir kitoms veikloms, susijusioms su RVF.
Dar viena sąlyga – turi būti patvirtintos ir viešai paskelbtos RTF veiklos taisyklės. Paskelbti jas interneto svetainėje turi institucija, atsakinga už Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai išlaidų valdymą ir kontrolę. RTF veiklos taisyklės nustato: RVF lėšų administravimą, kaupimą, naudojimą; įnašų ir prarastų pajamų kompensacijų apskaičiavimą ir mokėjimą; tapimo RVF nariu ir išėjimo iš RVF sąlygas; informacijos apie galimus interesų konfliktus teikimą; prarastų pajamų kompensacijų sumažinimo ar nemokėjimo RVF nariams dėl jų aplaidumo sąlygas; RVF narių atsakomybę už skolas, susidariusias dėl RVF veiklos ir kita.
Pagal Strateginio plano intervencinės priemonės „Savitarpio pagalbos fondai“ įgyvendinimo taisyklių reikalavimus remiamas iki dviejų darbo vietų įrengimas ir išlaikymas: biuro įrangos ir baldų, kompiuterinės technikos, programinės įrangos įsigijimo, darbo užmokesčio, kanceliarinių prekių įsigijimo išlaidos. Įsirengus vieną darbo vietą kompensuojama suma proporcingai mažinama.
Kompensuojama trejus metus – ne daugiau kaip 20 tūkst. eurų pirmaisiais veiklos metais, ne daugiau kaip 18 tūkst. eurų – antraisiais veiklos metais ir ne daugiau kaip 16 tūkst. eurų – trečiaisiais veiklos metais tinkamų išlaidų.
Pradinis įnašas į RVF pirmaisiais fondo veiklos metais – ne daugiau kaip 1 tūkst. eurų. Taisyklės numato, kaip kompensuojami nuostoliai fondo nariui, o paramos intensyvumas nustatomas atsižvelgiant į gautą paramą pradiniam įnašui.
Priemonė yra kompensacinė, kreipiantis paramos išlaidos turi būti patirtos ir pateikti išlaidas įrodantys dokumentai.