Balandį įsigalios pakeitimas dėl genetiškai modifikuotų organizmų

Aplinkos ministerijos nuotr. Aplinkos ministerijos nuotr.

Ukrainai ratifikavus Orhuso konvencijos pakeitimą dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) ir pasiekus reikiamą valstybių skaičių dėl šios pataisos įsigaliojimo, šis dokumentas nuo balandžio 20 d. įsigalios ir Lietuvoje.

Šias pataisas turėjo ratifikuoti 33 šalys, kad pakeitimas įsigaliotų. Lietuvos Seimas šį pakeitimą ratifikavo 2007 m.

Lietuvai Orhuso konvencijos pakeitimas dėl GMO reikšmingos įtakos neturės, kadangi šalyje galioja griežtesni reikalavimai negu numatyta šioje konvencijoje. Visuomenės dalyvavimas priimant sprendimus dėl apgalvoto GMO išleidimo į aplinką ir tiekimo rinkai yra reglamentuotas GMO įstatymu ir jįįgyvendinančiais teisės aktais, perkeliančiais 2001 m. kovo 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl genetiškai modifikuotų organizmų apgalvoto išleidimo į aplinką nuostatas. Daugiau informacijos galite rasti Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės informacinės platformos GMO duomenų bazėje čia.

Jungtinių Tautų Europos Ekonominės Komisijos Konvencija dėl teisės gauti informaciją apie aplinką, dalyvauti priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkos klausimais buvo priimta 1998 m. birželio 25 d. ketvirtojoje Europos ministrų konferencijoje „Aplinka Europai“ Danijos Orhuso mieste, tad paprastai ir vadinama Orhuso konvencija. Ji įsigaliojo 2001 m. ir galioja 47 valstybėse.

2005 m. Almatoje vykusiame Antrajame konvencijos šalių susitikime buvo priimtas konvencijos pakeitimas, kuriame nustatytos tikslesnės nuostatos dėl visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus dėl apgalvoto GMO išleidimo į aplinką ir tiekimo rinkai.

Orhuso konvencijos tikslas – apsaugoti kiekvieno dabartinės ir būsimų kartų žmogaus teisę gyventi jo sveikatai ir gerovei palankioje aplinkoje, užtikrinant teisę gauti informaciją, teisę dalyvauti priimant sprendimus bei teisę kreiptis į teismus aplinkos klausimais.

Aplinkos ministerija

Video