Šakių ūkininkus papiktino AB „Linas Agro“ verčiama kaltė ūkininkams dėl grūdų kokybės

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Šakių rajono ūkininkus ne juokais užrūstino AB „Linas agro“ atstovų teiginiai apie prastėjančią lietuviškų grūdų kokybę. AB „Linas agro“ pranešime teigta, kad Lietuva jau 3 metus iš eilės kenčia nuo prastėjančios grūdų kokybės, o tai esą nulėmė ūkininkų pasirinkimai mažiau investuoti į sertifikuotą sėklą. Kita priežastis, kad esą žemdirbiai investuoja į nekokybiškas sėklų veisles, taip pat perka mažiau trąšų.

„Šakių rajono ūkininkai su nerimu stebi viešąją diskusiją apie prastėjančią kviečių kokybę, kurią neseniai sukėlė žemės ūkio sektoriaus atstovų teiginiai, pateikti straipsnyje apie kviečių rinkos situaciją“, – rašoma Šakių rajono ūkininkų sąjungos (ŠRŪS) pranešime, kuriame apgailestaujama, kad „straipsnio autoriai ignoruoja daugelį ūkininkų patiriamos realybės aspektų, pateikdami supaprastintas išvadas ir vienašališkai nukreipdami kaltę dėl prastesnės grūdų kokybės į ūkininkus“.

Ūkininkai aiškina, kad investuoja į savo pasėlius atsižvelgiant į finansines galimybes, kurios per pastaruosius metus buvo stipriai paveiktos.

„Azotinių trąšų kainos, kurios 2022–2023 m. siekė rekordinį 1 000 Eur/t, stipriai apribojo ūkininkų galimybes laikytis įprastų tręšimo normų. Kadangi kviečių supirkimo kainos tuo metu išliko stabilios ir svyravo nuo 200 iki 300 Eur/t, ūkininkai susidūrė su ekonominiu spaudimu ir privalėjo priimti sprendimus, kurie užtikrintų bent minimalų pelningumą“, – teigiama rašte.

Be to, tokios įmonės, kaip „Linas Agro“, kurios tiesiogiai dirba su grūdų rinkos dalyviais, taip pat turi, pasak ūkininkų, prisiimti atsakomybę dėl žemdirbių pasirinkimų.

„Aukštos trąšų, sėklų kainos bei nedideli kainų skirtumai tarp skirtingų kokybių klasių grūdų neskatina ūkininkų investuoti į aukštesnės kokybės produkcijos gamybą, – toliau dėstoma rašte. – Pavyzdžiui, jei skirtumas tarp pirmos ir antros klasės kviečių yra minimalus, o ūkininkui reikalingos didesnės investicijos, norint pasiekti aukštesnę klasę, ūkininkas yra verčiamas pasirinkti racionalų, bet ne kokybiškumą skatinantį sprendimą“.

„Savo ruožtu Jums (AB „Linas agro“) turbūt yra žinoma apie žemės ūkio sektoriaus atstovų galimybes ar galimai nusistovėjusius jų sprendimus siūlyti Lietuvos rinkai sėklų asortimentą apribojant jį sėklos veislėmis, kurių daugelis genetiškai tikėtina atitiks tik antrąją sėklos klasę, o jos kokybiniai parametrai galimai dažnu atveju nebus tenkintini, pavyzdžiui dažnu atveju platinamo sėklos saiko svoris gali sudaryti įspūdį, jog sėkla buvo auginama labiau kiekiui, o ne kokybei užtikrinti“, – argumentuoja Šakių žemdirbiai.

Gamtines sąlygas ūkininkai įvardija kaip taip pat darančias reikšmingą įtaką kviečių kokybei. Esą neįprastai sausi ar lietingi sezonai, kuriuos lėmė klimato kaita, apsunkina pastangas užtikrinti stabilų ir aukštos kokybės derlių. Tokiose situacijose reikalauti, kad vien ūkininkai prisiimtų atsakomybę už kokybę, yra nesąžininga.

„Užburtas ratas, apie kurį kalbėjo straipsnio autorius, iš tiesų egzistuoja, tačiau tam, kad jį nutrauktume, reikia sisteminių pokyčių, o ne kaltės permetimo ūkininkams, – akcentuoja Šakių rajono ūkininkų sąjunga. – Ūkininkai ne kartą įrodė, kad yra pasiryžę investuoti į kokybę, jei tam yra tinkamos sąlygos – nuo prieinamesnių trąšų kainų iki rinkoje aiškiai išreikštos paklausos aukštos kokybės produkcijai“.

Toliau ūkininkai ragina „žemės ūkio rinkos dalyvius, tarp jų ir „Linas Agro“ atstovus, atidžiai rinktis argumentus, kuriuos ruošiate skelbti viešoje erdvėje, kai kalbama apie ūkininkų veiklos motyvus ir sprendimus“.

„Labai kviečiame minimos paskelbtos viešosios nuomonės inciatorius betarpiškai bendradarbiauti, siekiant rasti kompleksinius sprendimus, kurie ne tik didintų kviečių kokybę, stiprintų visą Lietuvos žemės ūkio sektorių nei skirti laiką, pastangas pranešime žiniasklaidai minimiems teiginiams kurti bei skelbti. Galiausiai, tik dirbdami kartu galime pasiekti ilgalaikį ir tvarų rezultatą, kuris naudingas tiek ūkininkams, tiek rinkos dalyviams“, – reziumuojama rašte.

Po šios publikacijos pasirodymo, komentaru sureagavo AB „Linas Agro" grūdinių kultūrų pirkimo vadovas Justas Eimontas:

„Vertiname ūkininkų pastangas atkreipti dėmesį į sudėtingą situaciją, kuriai įtaką daro ekonominės sąlygos, rinkos struktūra ir klimato kaitos poveikis.

Visi esame suinteresuoti siekti ne tik kviečių, bet ir kitų grūdinių kultūrų kokybės. Visų rinkos dalyvių bendradarbiavimas, kompleksiniai sprendimai bei tinkamos sąlygos ūkininkams investuoti į aukštesnės kokybės produkciją – būtinos priemonės.

Tik dirbdami kartu galime pasiekti ilgalaikius tvarius rezultatus, naudingus kiekvienam ūkininkui ir visam žemės ūkio sektoriui“.

Video