Finansų ministrė: Lietuvoje kilus realiai grėsmei pasekmės šalies ekonomikai būtų „pakankamai reikšmingos

Gintarė Skaistė. Finansų ministerijos nuotr. Gintarė Skaistė. Finansų ministerijos nuotr.

Tarptautinei kredito reitingų agentūrai „S&P Global Ratings“ sumažinus Lietuvos kredito reitingą dėl grėsmių regione, finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad toks vertinimas yra šaliai kylančių geopolitinių rizikų „premija“. Politikės teigimu, sumažintas kredito reitingas parodo, kad Lietuvoje kilus realiai grėsmei pasekmės šalies ekonomikai būtų „pakankamai reikšmingos“.

„Minėta agentūra („S&P Global Ratings“ – ELTA) sumažino tiek Lietuvos skolinimosi reitingą, tiek Latvijos ir Estijos, motyvuodami geopolitinėmis rizikomis. Tai reiškia, kad neišvengiamai tai yra geopolitinių rizikų pasekmė. Turbūt rizika, kad kažkas nutiks Lietuvoje, yra matoma kaip pakankamai maža, bet, jeigu jau nutiktų kažkas blogo, matyt pasekmės būtų pakankamai reikšmingos“, – žurnalistams penktadienį Tarptautinio valiutos fondo (TVF) išvadų Lietuvai pristatyme žurnalistams sakė G. Skaistė.

Ministrės teigimu, vertinimas dėl išaugusių Lietuvos skolinimosi kaštų yra teisingas, mat tam įtakos padarė Europos centrinio banko (ECB) finansinė politika ir karo Ukrainoje grėsmių keliami ekonominiai iššūkiai. Tiesa, pasak G. Skaistės, įtampos regione nesumažino gynybos investicijų potencialo Lietuvoje – kaip pavyzdį ministrė pateikė Vokietijos karinės pramonės milžinės „Rheinmettal“ planus dėl amunicijos gamyklos statybų.

„Matome tam tikrą geopolitinių rizikų „premiją“ – tai reiškia, kad mes mokame santykinai daugiau negu mūsų ekonomika galėtų užtikrinti. Mokame panašius skolinimosi kaštus kaip Italija, kurios skolos lygis yra gerokai didesnis negu Lietuvos, todėl geopolitinės rizikos neišvengiamai daro įtaką ir biudžeto poreikiams aptarnauti valstybės skolą“, – aiškino finansų ministrė.

„Kiekviena situacija turi ir galimybių langą, kuriuo galima pasinaudoti“, – taip pat pridūrė G. Skaistė.

ELTA primena, kad birželio pradžioje tarptautinė kredito reitingų agentūra „S&P Global Ratings“ pakeitė Lietuvai anksčiau suteiktą „A+“ ilgalaikio skolinimosi reitingą (neigiama perspektyva) į „A“ su stabilia perspektyva, palikdama galioti A-1 trumpalaikio skolinimosi reitingą. Tokį savo sprendimą agentūra motyvavo geopolitine rizika regione dėl užsitęsusio karo Ukrainoje.

Video