Praktikavosi kaip atrinkti maisto ir pašarų mėginius

Vizito akimirka. VMVT nuotr. Vizito akimirka. VMVT nuotr.

2025 m. vasario 3–6 dienomis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovai lankėsi Danijoje, Vejen mieste, kur dalyvavo mokymuose ir gilinosi į pažangią maisto bei pašarų mėginių atrinkimo praktiką. Sėkmingos derybos su Danijos maisto ir veterinarijos administracija (DFVA) suteikė vertingą galimybę įgyti naujų žinių ir patirties. Vizitas įvyko DFVA teritoriniame skyriuje, atsakingame už maisto ir pašarų saugą pietinėje Danijos dalyje.

Danijos kolegos pristatė kruopščiai parengtą mėginių atrinkimo strategiją – nuo planavimo ir atrankos metodikų iki naudojamos įrangos ir IT sistemų, kurios užtikrina sklandų procesų valdymą bei didina darbo efektyvumą. VMVT specialistai turėjo unikalią galimybę iš arti susipažinti su mėginių atrinkimo priemonėmis, mėginių laikymo ir transportavimo sprendimais bei jų logistika. VMVT atstovai taip pat apsilankė pasienio kontrolės poste Esbjerge, kuris buvo įrengtas po „Brexit“ (Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš Europos Sąjungos, įvykęs po 2016 m. referendumo). Čia vykdoma iš Didžiosios Britanijos ir kitų ne ES šalių atkeliaujančių maisto produktų, pašarų bei gyvūninių produktų kontrolė. Tik įsitikinus, kad prekės atitinka visus Europos Sąjungos reikalavimus, joms suteikiama galimybė pasiekti ES rinką. Pasienio kontrolę vykdantys kolegos atvirai pasidalijo, kokie kyla kasdieniai iššūkiai – netiksliai pildomi dokumentai, sudėtinga komunikacija su trečiosiomis šalimis bei sprendimų priėmimas neatitikimų atveju. 

VMVT specialistai turėjo progą stebėti mėginių ėmimo procedūras realiu laiku – nuo duomenų pildymo iki mėginių atrinkimo procesų ir priemonių naudojimo. Jie taip pat dalyvavo atrenkant mėginius. Danijos ekspertai pasidalijo gerąja praktika, kaip efektyviai išnaudojamos laboratorijų galimybės atliekant viso genomo sekoskaitos tyrimus maisto produktų mėginiuose. Tokie genetiniai tyrimai padeda nustatyti per maistą plintančių, žmonių susirgimus sukeliančių bakterijų kilmę ir tiksliai nukreipti kontrolės veiksmus, didinant vartotojų saugumą. Svarbus dėmesys skirtas ir kvalifikacijos kėlimui – Danijoje kiekvienas mėginius atrenkantis specialistas privalo baigti dvejų metų mokymo programą prieš pradedant savarankiškai dirbti. Be to, kvalifikacija atnaujinama kasmet. Taip užtikrinama, kad mėginiai būtų atrenkami profesionaliai ir laikantis būtinųjų standartų.

Susitikimo metu  įgytos žinios bus pritaikytos tobulinant VMVT mėginių atrinkimo, laikymo, transportavimo ir tyrimų procesus. Ypatingas dėmesys  bus skiriamas skaitmenizavimui – mėginių lydimųjų dokumentų perkėlimui į skaitmeninę erdvę, kuris paspartins informacijos perdavimą ūkio subjektams ir laboratorijoms, sumažins klaidų tikimybę. 

„Galime taip pat pasidžiaugti, kad jau ir Lietuvoje įgyvendinamas pilotinis projektas tam tikrose apygardose, kuriose mėginius atrenka specialiai tam suformuota grupė, siekiant užtikrinti efektyvesnį ir tikslesnį mėginių atrinkimo procesą. Šaunu, kad VMVT vystoma mėginių ėmimo praktika atitinka Danijos modelį, kai mėginius atrenka specialiai parengtos aukštos kvalifikacijos komandos, o jų transportavimas vykdomas specializuotu transportu. Šis vizitas ne tik sustiprino profesines kompetencijas, bet ir dar kartą patvirtino, jog VMVT eina teisingu keliu“, – kalbėjo VMVT Priežiūros departamento direktorius Gediminas Gvazdaitis.

VMVT

Video