Šparagų magiją išlaikykite ilgiau: smidrus galima ir užšaldyti, ir marinuoti

Smidrai Smidrai

Patiekalai, kuriuose pagrindinį vaidmenį atlieka smidrai, yra nesudėtingai paruošiami ir pribloškia savo elegancija bei skoniu. Jau įsibėgėjęs be galo išpopuliarėjusių šparagų sezonas yra nebrangus ir skanus, visgi Lietuvoje jis gan trumpas.

Pusryčiams, pietums ir vakarienei, kaip užkandis, garnyras ar visas pagrindinis patiekalas – smidrai prasidėjus vasarai tiesiog karaliauja kasdieniame meniu. Todėl verta žinoti, kaip juos laikyti namuose, kad jie ilgiau išliktų švieži, išlaikytų savo gerą skonį ir sveikatai naudingas savybes.

Visų pirma, kokius smidrus rinktis? „Šparagai būna trijų rūšių – balti, žali ir violetiniai. Baltieji šparagai yra švelniausio skonio, tačiau juos reikėtų nulupti. Violetiniai ir žalieji smidrai yra išraiškingesnio, riešutų skonio, tačiau jų odelė yra švelnesnė ir jos nebūtina pašalinti. Violetiniai taip pat yra šiek tiek saldesni, riešutų poskonis juose juntamas labiau“, – pasakoja daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.

Smidrai išstovės ilgiau, jeigu juos tinkamai laikysite

Jeigu ketinate dar tądien gaminti su smidrais, juos galite palikti ir kambario temperatūroje. Visgi, ant virtuvės darbastalio laikomi šparagai greitai praranda tvirtumą. „Tam, kad jie ilgiau išliktų švieži, juos reikia saugoti nuo šilto oro, tad reikėtų dėti į šaldytuvą. Ideali vieta smidrams yra apatinė šaldytuvo durelių lentyna, kurioje dažnai laikome pieną ar gėrimų butelius“, – pasakoja J. Sabaitienė.

Išskirtinės išvaizdos smidrai anksčiau gėlynuose buvo auginami kaip dekoracija. Tai verta prisiminti dedant juos į šaldytuvą – juos pamerkti kaip puokštę į vandenį. Pasak daržovių žinovės, kiekvienam šviežių smidrų ryšulėliui derėtų naudoti atskirą indą – stiklainį, platų butelį, vazą ir pan.

„Visų pirma, nupjaukite šparagų galiukus, kurie yra sumedėję. Jų neišmeskite – panaudokite virdami sriubas. Pripildykite stiklainį šalto vandens – tiek, kad smidrų galiukai būtų panardinti. Padėkite indą į šaldytuvą. Jei durelėse nėra vietos, jį galima padėti ant apatinės lentynos. Taip šparagus galima išlaikyti iki savaitės, tačiau svarbu nepamiršti kasdien pakeisti vandens“, – sako J. Sabaitienė.

Smidrus laikyti galima ir gulsčius. Tuomet juos rekomenduojama suvynioti į drėgną audeklą arba popierinį rankšluostį. Svarbu, kad audinys neišdžiūtų, bet ir nepalikite tokių smidrų likimo valiai – J. Sabaitienė pataria kasdien šparagus iš naujo pervynioti, kad išvengtumėte puvinio pavojaus.

Ar galima šparagus užšaldyti?

Lietuviai jau įgudę įvairias daržoves, vaisiu, uogas, prieskonines žoleles užsišaldyti. Pasirodo, smidrai – ne išimtis. Šparagų sezonas gana trumpas, todėl norint mėgautis jų skoniu net ir žiemą, šias šviežias daržoves galima dėti į šaldiklį. Tiesa, svarbu laikytis kelių taisyklių.

„Visų pirma, nerekomenduojama užšaldyti baltųjų smidrų, nes juose yra daugiau vandens. O žaliuosius ir violetinius reikia nuplauti, nupjauti galus (taip pat galite juos nulupti) ir kruopščiai nusausinti popieriniu rankšluosčiu arba atidėti į šalį 2 valandoms. Daržovės turi labai gerai nudžiūti. Tuomet smidrus dėkite į šaldymo maišelį, palikite kuo mažiau laisvos vietos, išspauskite orą ir sandariai uždarykite. Pirmiausia maišelį su šparagais 3 valandoms įdėkite į šaldytuvą, o tada – į šaldiklį. Verta prisiminti, kad atšildžius jie nebebus tokie tvirti kaip švieži smidrai, tačiau vis tiek galėsite mėgautis jų skoniu“, – sako J. Sabaitienė.

Naujas būdas mėgautis smidrais ilgiau – marinuokite

Svarstant, kokiu nauju patiekalu iš smidrų nustebinti draugus ir artimuosius, verta prisiminti marinavimą. Lengva, nebrangu, o jau po poros dienų dienų galėsite mėgautis visiškai kitokiais šparagais.

„Verta jų taip pasiruošti daugiau, kadangi marinuoti smidrai labai skaniai derės ir prie vasariškų grilio patiekalų, bus naujas ir skanus patiekalas ant užkandžių stalo. Pakaks juos tiesiog apvynioti rūkytos lašišos juostele ir pabarstyti krapais. Arba apvynioti kumpiu ir pasiūlyti su padažu, pavyzdžiui, jogurto ir česnako. Marinuoti smidrai bus ir skanus salotų priedas, juos galima dėti į pusryčių patiekalus su kiaušiniais, pikantiškuose kepiniuose, tokiuose kaip kišas“, – pasakoja kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė ir dalijasi marinuotų smidrų receptu.

Reikės: 500 g šviežių žaliųjų smidrų, 4 šakelių šviežių krapų, 8 skiltelių česnako, žiupsnelio čili dribsnių (nebūtinai), 400 ml vandens, 100 ml baltojo vyno arba obuolių acto, 2 šaukštų rudojo cukraus, 1 šaukšto druskos, 1 šaukštelio garstyčių grūdelių.

Gaminame:

Smidrus nuvalykite, nupjaukite sumedėjusius galus (jų neišmeskite – panaudokite sriubai), nuplaukite ir nusausinkite.
Į stiklainių dugną įdėkite krapų šakelių ir česnako skiltelių, garstyčių grūdelių. Jei mėgstate aštriau, į kiekvieną stiklainį įberkite šiek tiek čili dribsnių. Įdėkite smidrus galvutėmis į viršų.

Puode sumaišykite vandenį, actą, druską ir cukrų. Kaitinkite, kol užvirs. Nuimkite nuo ugnies ir iš karto užpilkite ant smidrų. Daržovės turi būti visiškai apsemtos sūrymu. Greitai uždarykite stiklainius, atvėsinkite ir padėkite į šaldytuvą mažiausiai 24 valandoms. Laikykite šaldytuve iki mėnesio.
Jeigu norite marinuotus smidrus išlaikyti ilgiau, reikės juos pasterizuoti. Kepimo skardą pastatykite orkaitės viduryje ir į ją sudėkite stiklainius su šparagais. Nustatykite 150 laipsnių temperatūrą ir kaitinkite 45 minutes. Išjunkite orkaitę ir palikite stiklainius visiškai atvėsti.

Video