Kaip apsaugoti medžius sklype statybų metu

Medžių apsauga statybų metu. Medžių apsauga statybų metu.

Tarkime, jūs planuojate miškingame sklype statyti namą arba kitą naują statinį tarp sodo medžių. Kaip išvengti esamų medžių šaknų ir kamienų sužalojimo ar netyčinio medžių sunaikinimo statybų metu? Ką daryti, kai didelių medžių persodinimas neįmanomas, bet norisi juos išsaugoti?

Ko gero, sudėtingiausios teritorijos, atiduodamos statyboms, yra miškingos vietovės. Miškas, giraitė ir netgi sodas yra sudėtingas organizmas, kuriame sąveikauja dirvožemis, gruntinis vanduo, medžiai ir jų šaknys. Pagrindinė užduotis čia yra kuo daugiau sumažinti kišimosi į gamtą žalą.

Medžių šaknų apsauga

Kasimo darbai turi būti atlikti su tam tikromis priemonėmis, kurių pagrindinė užduotis – sukurti palankią zoną vėlesniam šaknų sistemos atkūrimui. Medžio šaknys gali gyventi tik drėgnoje dirvoje ir miršta per kelias valandas, patekusios į paviršių. Atsižvelgiant į šią savybę, svarbu teisingai kasti dirvos sluoksnius miškingame sklype.

Kritiškai svarbi riba yra ta, kuri eina per tašką, kur kamienas pradeda šakotis šaknimis (tai vadinama šaknies kakleliu). Kad medis išgyventų, dirvožemis jo neturi per daug dengti. Taigi, jei išlygindami dirvą, statybininkai užpylė medį 1,5 m žemių, būkite tikri, kad medis žus.

Siekiant nesužaloti medžių šaknų, buvo išrasti sprendimai vadinami sausais šuliniais, kurie apsaugo medžių šaknis. Sausų šulinių sienelės yra betoninės. Viena savo puse jos laiko dirvožemį iš išorės ir sutvirtina šlaitą, o vidinė sienelės pusė saugo medžio šaknis. Erdvę tarp medžio kamieno ir šulinio sienelės iš viršaus galima pridengti metalinėmis grotelėmis. Kamienui skirtos angos skersmuo grotelėse turi prilygti 2 kamieno skersmenims.

Šaknų augimo zona lygi plotui, nustatytam pagal medžio lajos projekcijos į šaknų sistemą spindulį, padidintą 1 metru. Kasimo darbai šioje vietoje turi būti atliekami labai atsargiai, nenaudojant sunkios statybinės technikos. Riba, už kurios negalima atlikti kasimo darbų, eina nuo kamieno ašies atstumu, lygiu dvigubam kamieno apskritimui, matuojant 1,3 m aukštyje nuo žemės.

Kai prireikia nupjauti medžių šaknis

Atliekant kasimo darbus aplink medį, šaknys turi būti nupjautos kasimo sienelės lygyje, naudojant genėjimo žirkles arba rankinį pjūklą ir apdorotos žaizdų apsaugos preparatu, jokiu būdu neuždažant pjūvio žaizdų dažais. Kasimo sienelė nupjautų šaknų lygyje turi būti išklota drėgnomis durpėmis, uždengta džiutu, šiaudiniais kilimėliais ir periodiškai laistoma vandeniu, kad medžiagos liktų šiek tiek drėgnos.

Kai nusimato, kad kasimo darbai aplink medį užtruks ilgai, aukščiau minėtos apsaugos neužtenka – būtina sustiprinta apsauga. 5 cm atstumu nuo iškasos turi būti pagamintas specialus ekranas iš lentų, o tarpas tarp jo ir klojinio turi būti užpildytas derlingu dirvožemiu. Po to būtina gausiai palaistyti dirvą.

Kaip apsaugoti medžių kamienus statybvietėje

Kamienų apsauga nuo pažeidimų atliekant statybos darbus – akivaizdi tema. Kamienų aprišimas apsauginiu sluoksniu iš lentų ar medinių plokščių, kurių aukštis nuo 1,7 m iki 3 m, bus optimalus variantas, tačiau reikia būti tikriems, kad pats „skydas“ nepadarys žalos medžių žievei ir šakoms.

Patikint šią užduotį statybininkams reikia įsitikinti, kad jie suprastų, ką ir kodėl daro. Norėdami padidinti kamieno apsauginio sluoksnio efektyvumą, po juo galima padėti amortizuojantį šiaudinį kilimėlį, kuris sugertų galimus smūgius.

Kaip apsaugoti lają

Tinkavimo ar kitų sienų apdailos ir remonto darbų metu gali būti pažeistos medžių ir krūmų, augančių visai šalia pastato, lajos, šakos ir vainikai. Norint to išvengti, prieš pradedant darbus verta augalus uždengti ekranais iš lentų arba iš labai storos armuotos plėvelės. Ekranus pritvirtinti prie medinių rėmų.

Kaip apsaugoti medį nuo dirvos suslūgimo

Jei neišvengiama, kad šalia medžio dirbs sunki statybinė technika arba jei yra tikimybė, kad ši technika dažnai pravažiuos šalia medžio, reikia pasirūpinti, kad nebūtų pernelyg suspaustas dirvožemis, o nuo dirvos nuslūgimo ir sutankėjimo nebūtų pažeista šaknų sistema. To galima išvengti, jeigu laikinai pakloti gelžbetonines kelių plokštes arba skaldos pagalvę (25-30 cm storio) aplink kamieną pagal lajos skersmenį.

Video