Kaip kontroliuoti statybininkų brigadą statant namą savo sklype

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kaip sumažinti namo statybų ir remonto rizikas iki minimumo ir į ką tiksliai atkreipti dėmesį samdant statybininkų brigadą? Ypač, jei esate projekto užsakovas, o patirties ir žinių apie statybų technologijas neturite. Patikėti darbų vykdymą ir pinigus nepažįstamiems išties kelia nerimą. Norint sumažinti nevykusių statybos darbų ir remonto riziką (ir įsigytų statybinių medžiagų sugadinimo), išvengti po to sekančių pertaisymų ir permokų, gauti išlaidas atitinkantį norimą rezultatą - statybų procesą teks kontroliuoti patiems.

Užfiksuokite savo pageidavimus

Lengviausias būdas atlikti statybas arba remontą, kai rankose yra parengtas projektas – tai leidžia statybininkams suprasti norimą užsakovo tikslą ir numatomas išlaidas dar prieš pradedant statybas. Bet jei projekto nėra, svarbu atidžiai surašyti savo pageidavimus, kad juos perteikti dizaineriui-projektuotojui ar statybų brigadai.

Surašykite viską konkrečiai. Paprasčiausias būdas yra nubraižyti išplanavimą (tegul ir iš rankos) ant milimetrinio popieriaus lapo ir plano viršuje parašyti visus pageidavimus žodžiais.

Bet joks aprašymas ar savarankiškas projektas neatšaukia būtino kontroliavimo poreikio. Tai padės išvengti daugumos nesusipratimų ateityje, tokių kaip „o aš maniau...“, „o jūs sakėte taip...“. Jei neturite projekto, pasiruoškite dažniau susisiekti su samdytais statybininkais ir daugiau kontroliuoti, atvykstant į objektą.

Sudarykite darbų planą

Oficiali sutartis, kurioje detaliai išdėstyti visi niuansai dėl darbų rūšių, sąnaudų, atlikimo laiko ir kokybės, yra ne užgaida, o būtinybė. Kad ir ką jums sakytų ir žadėtų statybininkai – sudarykite oficialią sutartį. Tai dokumentas, su kuriuo prireikus galima kreiptis į teismą. Tačiau išsami sąmata ir išsamus darbų grafikas, surašytas pažodžiui kiekvienai dienai, bus naudingas supratimui, kas tiksliai šiuo metu vyksta statomame ar remontuojamame objekte.

Būna taip, kad neplanuotai pasikeitė užduotys. Pavyzdžiui, statybų metu nusprendėte pakeisti medžiagas ir apdailos variantus. Arba statybininkai siūlo atlikti projekto pakeitimus, kurie, jų nuomone, „bus geresni“. Bet kokie projekto pakeitimai iš pradžių įvertinami eurais, po to suderinami ir tik po to įgyvendinami. Kai lengviau statybininkams - ne visada pigiau namo savininkui. Taip pat svarbu aptarti pradinio darbo plano keitimo momentą kaip ir patvirtinimo būdą – ar ranka ant popieriaus, ar elektroniniu būdu per internetą.

Raskite gerą statybos darbų vykdytoją (o ne tik brigadą)

Rasti puikią brigadą yra pusė darbo. Svarbiau yra rasti tinkamą darbų vykdytoją. Jo užduotis – organizuoti darbą ir kontroliuoti jo kokybę. Būtent jis atlieka techninę priežiūrą (skirtingai nuo dizainerio ir techninio inžinieriaus). Jeigu neišmanote statybos technologijų, esate užsiėmę savo pagrindiniame darbe, negalite atskubėti į statomą objektą, kad įvertinti darbų kokybę - jums bus sunku patiems kontroliuoti statybininkus.

Jeigu pasisekė su darbų vykdytoju - galima manyti, kad statybos bus atliktos gerai. Nedvejodami pasikalbėkite su juo apie statybos technologijas, demonstruokite savo žinias ir užduokite klausimus. Arba pokalbio metu suprasite, kad jis supranta problemą ir nusiraminsite, arba būsite atsargūs, o tai galbūt sutaupys jūsų laiką, pinigus ir nervus.

Kaip kontroliuoti išlaidas

Gaukite statyboms atskirą banko kortelę, paprašykite statybininkus pirkti tik iš jos (blokuokite galimybę pasiimti grynųjų ir atlikti pavedimus internetu). Be banko kortelės, užsisakykite statybinių medžiagų parduotuvės pirkėjo kortelę. Pirma, tai suteikia galimybę grąžinti nepanaudotus medžiagų likučius. Ir, antra, pirkimas kortele leidžia patikrinti absoliučiai visas kvito pozicijas asmeninėje paskyroje. Prisijungę prie paskyros jūs matysite ne tik „kažką, pirktą už 10 000 eurų“, o visą išlaidų sąrašą. Ir galimybė juos palyginti su iš anksto sutarta sąmata.

Nemokėkite už statybas dalimis – 30% išankstinis apmokėjimas yra daug blogesnis nei apmokėjimas kiekvieno darbų etapo pabaigoje. Mokėjimas dalimis nereiškia darbų pristatymo ir priėmimo (skirtingai nuo apmokėjimo etapais). Bet kokie statybininkų bandymai nukrypti nuo patvirtinto darbų grafiko yra pavojaus signalas. Paprašykite argumentuoti.

Dalyvaukite medžiagų pirkimuose

Apšiltinimo plokščių, hidroizoliacijos, išlyginamųjų mišinių, laidų ir glaistų po remonto nesimato. Tačiau tai turės įtakos paviršinės apdailos vaizdui, atliktų darbų patikimumui ir ilgaamžiškumui. Jei įmanoma, pirkite medžiagas kartu su jūsų statybininkais ir venkite keistų mažų parduotuvių ar statybų turgų. Atkreipkite dėmesį į gaminio pagaminimo datą, galiojimo datą ir laikymo sąlygas.

Jeigu pasikeitę orai trukdo statyboms

Tarkime, turi būti karšta, bet lauke šalta ir drėgna – fasadinis tinkas ar pamatų betonas džiūsta ilgiau nei numatyta. Patyrę statybininkai dažniausiai atsižvelgia į šį faktorių ir su nedidele laiko atsarga susitaria dėl terminų. Įsitikinkite, kad jūsų darbų vykdytojas į darbo grafiką įtraukė "orų sąlygų" pataisą.

Tikrinkite paslėptus darbus – jie svarbesni už apdailą

Nepatyręs užsakovas pradeda tikrinti darbų kokybę, kai statybininkai pradeda dažyti sienas, klijuoti tapetus, kloti grindis ir grindjuostes. Tai yra problemos šaknis.

Paslėpti darbai (vamzdžių klojimas, šiltinimo plokštės, laidų tiesimas, hidroizoliacijos sluoksniai), kurie slėpsis už apdailos sluoksnio, yra tas, ko negalima grąžinti atgal, o tik perdaryti iš naujo, paaiškėjus, kad jie atlikti su broku. Ypač svarbu viską patikrinti įvedant komunikacijas: elektros, vandentiekio ir kanalizacijos. Klaidos, padarytos šiame etape, tačiau nustatytos tik baigus apdailos darbus, pareikalaus perdaryti beveik visą darbą - tai yra materialinių nuostolių rizika. Klaidos ir brokai, likę nepastebėti, bet pažeidžiantys Statybos Reglamentą, kelia grėsmę būsto ir gyventojų saugumui.

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį priimant paslėptus darbus? Jei sudarote sutartį dėl kompleksinio remonto, reikalaukite, kad komunikacijos tiesimo darbus atliktų būtent to profilio specialistai.

Vamzdžių ir jų montavimo kokybė turi būti patikrinta atliekant slėgio bandymus. Paprašykite atlikti ir dalyvaukite. Komunikacijų klojimo geometrija turi būti teisinga: visi grioveliai sienose turi eiti tiesia linija, o jungtys vandentiekiui - atliekamos pagal pasirinktų modelių techninių duomenų lapus.

Durų atidarymo puses būtinai aptarkite su statybininkais, jei neturite projekto. Priešingu atveju vėliau gali paaiškėti, kad šviesos jungikliai liko už durų.

Įvertinkite grindų betono sluoksnio storį tose vietose, kur susiduria skirtingos grindų dangos medžiagos. Juk jei neruošite skirtingo grindų aukščio, tuomet ir skirtingo storio grindų dangos nebetilps į tą patį lygį. Labai nedidelį skirtumą galima išlyginti klijų sluoksnio storio dėka, tačiau geriau tuo nesitikėti.

 

Įdubęs laminatas ar parketlentė – ženklas, kad dangą paklojo ant nelygaus pagrindo. Tai reiškia, kad reikia nuimti dangą ir vėl išlyginti grindis, kitaip po kelių mėnesių laminato lentų „užraktai“ sulūš ir atsiras įtrūkimai.

Video