Rudeninis dirvos perkasimas

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Spalio mėnesį sodininkams rekomenduojama perkasti tą dirvą, kurioje rudenį neplanuojama nieko sėti ir sodinti. Dirvos perkasimo nauda yra tame, kad vėliau rudeninis lietaus vanduo lengviau prasiskverbia giliai į dirvą, o žiemą sušalęs sniego vanduo sutrupina ir supurena perkastos žemės grumstus. Taip vyksta natūrali aeracija.  

Perkasimas rudenį padeda išnaikinti piktžoles ir vabzdžius-kenkėjus. Viršutinis dirvos sluoksnis su piktžolių šaknimis keliaus į apačią, o apatinis sluoksnis su jame besislepiančiomis lervomis – į viršų, kur sušals arba taps paukščių grobiu. 

Rudeninis perkasimas ypač būtinas sunkioms molinėms dirvoms ir nesukultūrintiems juodžemiams. Soduose ir daržuose su tankiais molžemiais medžių ir augalų šaknų kvėpavimas ir maitinimas apsunkintas. 

Patarimai perkasant dirvožemį

Perkasimą galima atlikti ir šakėmis, ir kastuvu. Skirtumas tik tame, kad šakėmis jūs ir perkasite dirvą, o kartu ir supurensite. O kastuvu pakeltus grumstus supurens vanduo ir gamta. 

Pakeltus žemės grumstus nebūtina trupinti, jie paliekami gulėti visą žiemą. Pati žiema juos ir sutrupins. 

Lengviau bus kasti, įsmeigiant kastuvą į žemę įstrižai, o ne statmenai. Kastuvo geležtės plokštę geriau įgilinti apie 20 cm į žemę. Būtent tokio storio dirvos grumstus ir reikia iškelti. Tikslus perkasimo gylis priklauso nuo pačios dirvos savybių.

Visai nebūtina apversti iškastą žemės grumstą “aukštyn kojom”. Tokiu atveju žūsta ir geros naudingos bakterijos: besiveisiančios apatiniuose sluoksniuose žus nuo šviesos, o naudingi mikroorganizmai iš viršutinių sluoksnių mirs, apsivertę ir likę be šviesos. 

Dirvožemio perkasimo gylis

Perkasimo gylis priklauso nuo dirvožemio tipo. Pvz., jaurinis dirvožemis – būdingas miškingoms teritorijoms su pušynais, kur krituliai lėčiau išgaruoja, todėl jų vanduo daugiau paveikia dirvos sluoksnius. Arba jaurinis šilaininis dirvožemis su didesniu smėlio sluoksniu viršuje. 

• Jaurinius ir šilaininius dirvožemius bei tas dirvas, kuriose auga kultūros su smulkiom negiliom šaknim, galima perkasti tik 10 cm gyliu.

• Juodžemio dirva perkasama 20 cm gyliu.

• Aplink medžių kamienus perkasimo gylis – 4-6 cm.

• Aplink uogakrūmius – 8-10 cm. (Perkasant aplink medžius ir krūmus, saugiausias būdas – naudoti šakes, o ne kastuvą, siekiant nepažeisti šaknų). 

• Jeigu planuojate pavasarį sodinti augalus su giliom šaknim, tuomet dirvą, skirtą jiems, perkaskite 25-30 cm gyliu (o kartais ir 50 cm, jeigu šaknys labai ilgos). Kasti geriau dviem juostom, prilygstančiom dviejų kastuvo plokščių pločiui. Iškastus dirvos grumstus sudėkite kasamo griovio kraštuose, o paskui suverskite atgal į griovį. Trąšas įterpkite į viršutinį sluoksnį. 

Perkasimas nerekomenduojamas sunkiai ir šlapiai dirvai, permirkusiai po ilgų lietų. Verčiau palaukite, kol dirva taps sausesnė, išdžius. Priešingu atveju perkastos šlapios dirvos grumstai bus pernelyg kieti, sunkūs ir tankūs. Jiems bus sunkiai susipurenti.

Derlingas viršutinis dirvos sluoksnis turi likti viršuje

Perkasant dirvą 2-3 sluoksniais, stenkitės vartyti jos grumstus atgal taip, kad viršutinis derlingas sluoksnis niekada neatsidurtų apatiniame sluoksnyje, o visada grįžtų į pradinę padėtį - viršuje. Išimtis – kovojant su piktžolėmis. Šiuo atveju viršutinius sluoksnius reikia paslėpti kuo giliau. 

Dirvožemio perkasimas nuo piktžolių

Norint išnaikinti piktžoles (varpučius, kežius, daržines žliūges) dirvą kartais galima perkasti net ir 3 sluoksniais (30 cm gyliu po 10 cm storio kiekvienas sluoksnis). Perkasimo technologija tokia: 

1) viršutinis dirvos sluoksnis, kuriame gausu piktžolių, turi atsidurti apačioje; 

2) antrasis dirvos sluoksnis tampa viršutiniu;

3) trečias sluoksnis užima antro sluoksnio vietą. 

Perkastos dirvos tręšimas

Norėdami patręšti perkasamą dirvą organinėmis trąšomis (kompostu, durpėmis, mėšlu), įterpkite jas tik į viršutinį perkastą sluoksnį. Beprasmiška trąšas terpti pernelyg giliai – ten jos praranda savo naudingas savybes. 

• Pabarstykite organines trąšas ant perkastos dirvos ir įmaišykite jas kastuvu į dirvą 5-7 cm gyliu, bet ne giliau. 

• Įterptas kalkes įmaišykite į dirvą kauptuku. 

• Kai tręšiate mėšlu, venkite kalkių, nes jos neutralizuoja naudingą mėšle esančio azoto poveikį.

Video