Kodėl užsidega kombainai

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr. Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Kombainų gaisrai

Kasmet skaitome naujienas, kad javapjūtės metu lauke užsidega kombainai. Ir tai nutinka ne tik seniems kombainų modeliams, bet ir šiuolaikiniams, kurie į lauką įžengė pirmą sezoną. Dėl tokių gaisrų ūkininkai praranda techniką ir rizikuoja nespėti nuimti derliaus. Dar blogiau, kai ugnis persimeta į pasėlius. Kombaino gaisras gali baigtis ne tik mašinos, bet ir viso derliaus praradimu. Pažvelkime į priežastis ir ką daryti, kad rizika būtų kuo mažesnė.

Kombainų gaisrų priežastys

Pradėkime nuo to, kad javapjūtė ir derliaus nuėmimas vyksta gaisro atžvilgiu pavojingomis sąlygomis. Paprastai tai yra sausi karšti orai, kai augalų stiebai ir lukštai yra sausi ir lengvai užsidega. Augalų dulkės, susidarančios kūlimo metu, taip pat yra labai degi medžiaga. Ugnis gali labai greitai išplisti lauke.

Kai kurie mano, kad kombainų gaisrai galimi dėl susikaupusių statinių įtampų. Tačiau ši nuomonė yra klaidinga, statinio krūvio neužtenka gaisrui sukelti.

Dažniausių kombainų gaisrų priežasčių sąrašas:

• Elektros laidų pažeidimai ir problemos;

• Kombaino mechanizmų užsikimšimas augalų liekanomis;

• Darbinių skysčių nuotėkis – kuro, variklio, hidraulikos;

• Mechaninė detalių trintis;

• Rutulinių guolių perkaitimas ir pažeidimas;

• Atsitiktinės kibirkštys – pvz., nuo akmenukų trinties būgne;

• Išmestos neužgesintos nuorūkos. 

Kombaino elektros laidų pažeidimai

Kombaino mechanizmai veikia esant vibracijai ir kratymui, juose daug judančių dalių. Kombaine instaliuotos įvairios elektroninės sistemos su daugybe skirtingų laidininkų. Kai kur persitrynę laidai, pažeista laidų izoliacija, kai kur pablogėjo kontaktas. Neatmetama ir graužikų kaltės versija – jie dažnai pažeidžia laidų izoliaciją. Dėl visa to laidai įkaista, kibirkščiuoja ir pan. Kombaine daug ir lengvai užsiliepsnojančių sausų lukštų – jie gali tapti „paraku“ net mažiausiai kibirkščiai. 

Kombaino mechanizmų užsikimšimas augalų liekanomis 

Laiku nevalant mechanizmų, vidus gali užsikimšti sausomis augalų dulkėmis, likučiais ir lukštais, kurie labai greitai užsiliepsnoja nuo menkiausios kibirkšties arba dažnos trinties ir perkaitimo. Kita priežastis gali būti sugedę guoliai, sukeliantys diržų praslydimą ir perkaitimą. Tai viena dažniausių gaisro priežasčių.

Variklio, hidraulinės alyvos, kuro nuotėkis 

Jeigu kombaine prasidėjo alyvos nuotėkis, tuomet, patekus ant įkaitusio paviršiaus (pavyzdžiui, variklio kolektoriaus), alyva gali užsidegti, o kartu su ja augalinės dulkės ir lukštai.

Paprastai karščiausios išmetimo sistemos dalys yra izoliuojamos keramikiniu apvalkalu, tačiau laikui bėgant jis gali įtrūkti ir suirti.

Be to, nauji aplinkosaugos reikalavimai kartais irgi padidina šiuolaikinių kombainų užsidegimo riziką. Siekiant sumažinti išmetamųjų dujų ir teršalų kiekį, gamintojai turi didinti variklio darbinę temperatūrą, montuoti karštus turbokompresorius, tobulinti išmetimo sistemą. O tai kertasi su priešgaisrine sauga.

Naujuose kombainuose degalų bakai pagaminti iš polimerų. Kokia buvo tokio sprendimo priežastis – gal noras atpiginti konstrukciją arba palengvinti kombaino svorį. Kalbant apie priešgaisrinę saugą, metalinis kuro bako korpusas yra patvaresnis. Nes prakiurus plastikiniam bakui, kuriame yra 200 litrų kuro, kombainas visiškai sudegtų.

Mechaninė kombaino detalių trintis

Kombainų gaisro priežastimi gali būti augalinės masės užsidegimas nuo sausos trinties dėl apsivyniojimo ant besisukančių dalių: kombaino pjaunamosios velenų, ritės velenų, nuožulniosios kameros transporterio velenų, kūlimo sraigių velenų. 

Įkaitimo laipsnis mažai priklauso nuo sukimosi greičio - daugiau nuo apsivyniojusių augalų kiekio ir jų daromo spaudimo fiksuotoms mechanizmo dalims. Todėl laukuose, kuriuose daug piktžolių, arba pjaunant aukštus javus su ilgais šiaudiniais stiebais, velenus privalu apžiūrėti ne rečiau kaip 2-3 kartus per pamainą ir nuolat stebėti jų apsukas. Taip pat apžiūrėti galimas augalų apsivyniojimų vietas, specialiu valymo įrankiu ar peiliu nuvalyti velenus ir mechanizmus.

Sausa kombaino dalių trintis daugiausia vyksta šiose dalyse:

• būgno ir kūlimo skydo;

• šiaudų kratiklio klavišų tarpusavyje ir per skydą;

• sraigės ir pjaunamosios į kombaino šoną;

• skriemulių ir žvaigždučių į kuliamosios rėmo karkasą;

• grandinių ir diržų trintis į elektros įtaisų elementus (ypač pavarose su ilgais diržais, šiaudų tankintuvu, smulkintuvu, su galine priešpriešine pavara).

Pažeisti rutuliniai guoliai

Dažni gaisro atvejai dėl guolių perkaitimo, nekokybiškų guolių dalių pažeidimo, dėl tepalo trūkumo juose arba surinkimo taisyklių pažeidimo. Svarbu laiku patepti guolius (pagal lentelę), kartą per sezoną keisti tepalus korpusuose su privalomu praplovimu.

Per stipriai užveržiant kūginių tvirtinimo įvorių veržles, guoliai irgi perkaista. 

Perkaitimo, o vėliau ir gaisro priežastimi gali tapti guolių mechaninis pažeidimas dėl velenų deformacijos guolių montavimo vietoje. 

Priešgaisrinės priemonės

Pirmiausias dalykas, kurio kombainų operatoriai neturėtų pamiršti - savalaikis valymas nuo augalinių dulkių ir lukštų, kombaino išpūtimas. Dirbant viduje susikaupia daug dulkių, lukštų ir kitų augalų likučių. Visa tai periodiškai turi būti pašalinta. Šio punkto nepaisymas sukelia kombainų gaisrus.

Antras svarbus punktas - planinė techninė priežiūra. Kasdien reikia atlikti reguliarius laidų, variklio, hidraulikos patikrinimus. Jei kažkur pastebimas alyvos nutekėjimas arba laidai su pažeistu izoliacijos vientisumu, geriau nedirbti.

Trečia, kombainas turi turėti užpildytus gesintuvus ir, žinoma, operatorius turi mokėti jais naudotis. Priešingu atveju pasitaiko situacijų, kai įvykus nelaimei žmogus griebia gesintuvą, bet nežino, ką su juo daryti, pradeda skaityti instrukcijas, naršyti Google telefone. O laikas bėga, ugnis plinta. Patikimumo dėlei porą gesintuvų laikykite šalia kabinos ir dar porą arčiau kombaino variklio.

Be to, šiuolaikiniai kombainai gali ir turi būti aprūpinti automatinėmis gaisro gesinimo sistemomis.

Jeigu kombainas vis tiek užsidegė, kvieskite ugniagesius. O kol jie skuba, jei leidžia sąlygos, laikas ir situacija, kombainą patariama atitraukti nuo pasėlių, pastatant jį taip, kad ugnis būtų atokiau nuo vėjo krypties, šitaip sulėtinant jos plitimą. Tačiau nerizikuokite savimi!

Video