Prieš MERCOSUR susitarimą protestuoja ir Prancūzijos ūkininkai

Prancūzijos ūkininkai kai kur užtvėrė kelius. Prancūzijos ūkininkai kai kur užtvėrė kelius.

Pirmadienį Prancūzijos ūkininkai pradėjo plataus masto protesto akcijas, nukreiptas į Europos Sąjungos laisvos prekybos susitarimą su MERCOSUR ekonomine organizacija, kuriai priklauso Pietų Amerikos valstybės Argentina, Brazilija, Urugvajus, Paragvajus ir Venesuela.

Visoje šalyje paskelbtos net 82 protesto akcijos. Kai kur jau buvo blokuoti ir keliai. Atsižvelgdami į šiuos protestus kelių ES šalių užsienio reikalų ministrai ir pareigūnai ragina vetuoti šios sutarties ratifikavimą.

Kelia grėsmę visiems ES ūkininkams

Ūkininkai teigia, kad susitarimas kelia grėsmę jų pragyvenimui, nes MERCOSUR valstybėms sudaromos išskirtinai palankios sąlygos be muito arba gerokai sumažintais muito tarifais importuoti į ES žemės ūkio produktus, pagamintus laikantis ne tokių griežtų aplinkosaugos standartų, kokių priversti laikytis ES žemdirbiai.

Jie teigia, kad ES ūkininkai neišvengiamai nukentės šioje konkurencinėje kovoje.

Protesto akcijas pradėjo ir lenkai, kurie esą pajus didžiulę konkurenciją paukštienos, jautienos, kiaulienos ir pieno sektoriuose.

Konkurencija su MERCOSUR dar labiau sustiprės, jei prie šios organizacijos prisijungs dar ir asocijuotų narių statusą turinčios Peru, Bolivija, Čilė, Ekvadoras ir Kolumbija. Meksika turi stebėtojo statusą. Pasekmės ES žemės ūkiui gali būti labai skaudžios.

Europos Komisija su MERCOSUR derybas pradėjo dar 1999 m., o 2019-aisiais pasirašė laisvos prekybos sutartį, kurią galutinai ratifikuoti šiomis dienomis mėginama Rio de Žaneire (Brazilija).

Ką kalba skaičiai

Pagal susitarimą ES leis per penkerius metus palaipsniui įvesti 7,5 proc. muitą 99 000 tonų jautienos, įskaitant 55 proc. šviežios, aukštos kokybės jautienos ir 45 proc. sušaldytos jautienos. Tai sudaro 1,2 proc. visos ES suvartojamos jautienos (8 mln. tonų per metus). Šiuo metu ES iš MERCOSUR šalių kasmet importuoja apie 200 000 tonų jautienos.

Pagal laisvosios prekybos susitarimą iš MERCOSUR šalių būtų leidžiama be muitų per metus importuoti 180 000 tonų paukštienos. Tai sudaro 1,4 proc. viso ES paukštienos suvartojimo.

Keturios MERCOSUR šalys jau dabar yra pagrindinės ES vištienos tiekėjos. Vertinant atskirai, pirmoje vietoje yra Brazilija - didžiausia pasaulyje paukštienos gamintoja, po jos seka Ukraina.

Pagal šį susitarimą ES ūkininkams būtų sudarytos geresnės galimybės patekti į Pietų Amerikos rinkas, o tai galėtų paskatinti vyno, pieno miltelių, sūrių ir alyvuogių aliejaus eksportą. Tačiau tai mažai guodžia daugelio ES valstybių žemdirbius.

Video