Lenkijos ūkininkai ragina stabdyti ES susitarimą su MERCOSUR: tai grėsmė žemės ūkiui

Ewos Zajączkowskos nuotr. Ewos Zajączkowskos nuotr.

Pirmadienį Rio de Žaneire prasidės dvi dienas truksiantis Didžiojo dvidešimtuko (G20) valstybių viršūnių susitikimas, kuriame Europos Sąjunga planuoja pasirašyti laisvos prekybos sutartį su MERCOSUR ekonomine sąjunga. Šiai organizacijai priklauso Pietų Amerikos valstybės Argentina, Brazilija, Urugvajus, Paragvajus ir Venesuela.

Reaguodami į galimą šios sutarties pasirašymą Lenkijos ūkininkai dar penktadienį pradėjo kampaniją, nukreiptą į Lenkijos premjerą Donald Tusk‘ą ir  valdžios institucijas, raginant jas nepritarti šios sutarties pasirašymui.

Įdomu tai, kad laisvos prekybos sutarties MERCOSUR siekė apie 20 metų, o dėl jo nerimauja ne tik Lenkijos, bet ir kitų šalių ūkininkai.

Teigiama, kad susitarimas tarp ES ir MERCOSUR gerokai sumažins europiečių konkurencingumą. Lenkijos žemdirbiai esą pajus didžiulę konkurenciją paukštienos, jautienos, kiaulienos ir pieno sektoriuose. Bet tas pats liečia ir kitas ES šalis.

Šimtai tūkstančių tonų produkcijos

„Pasirašius laisvosios prekybos susitarimą Europos rinką užplūs pigūs maisto produktai,“ – teigia Didžiosios Lenkijos žemės ūkio rūmai.  

Vien į Lenkijos rinką esą pateks iki 180 000 tonų cukraus, 90 000 tonų jautienos, 180 000 tonų paukštienos, 3,4 mln. tonų kukurūzų 8,2 mln. hektolitrų biodegalų.

Laisvos prekybos sutartį nuo ES pasirašys Europos Komisijos atstovai, kurie ne kartą pabrėžė, jog būtina mažinti ir finansavimą ES žemės ūkiui, atsižvelgiant į naujas realijas.

Lenkijos ūkininkai būtent tai ir akcentuoja, prieštaraudami susitarimui su MERCOSUR. Esą ES aukoja žemės ūkį vardan neaiškių tikslų.

„Pietų Amerikos šalyse gamybos mastai didėja atogrąžų miškų plotų sąskaita, o tai neabejotinai kenkia klimatui. Europos rinkos atvėrimas tokiu būdu pagamintam maistui yra ne kas kita, kaip „išmetamųjų teršalų eksportas“ iš vieno žemės rutulio regiono į kitą, juolab kad Europos Komisija vėl atidėjo „kovos su miškininkyste“ direktyvą, kuri turėjo užkirsti kelią tokioms situacijoms“, - rašoma Lenkijos ūkininkų kreipimesi.

Asocijuotų MERCOSUR narių statusą turi Peru, Bolivija, Čilė, Ekvadoras ir Kolumbija, o Meksika turi stebėtojo statusą.

Didžioji žiniasklaida stengiasi „nepastebėti“?

Ironizuodama, kaip Europos sąjunga planuoja reaguoti į ūkininkų protestus, Europos Parlamento narė Ewa Zajączkowska išpublikavo nuotrauką, kurioje iš vienos pusės kalbama apie demokratiją, o iš kitos matyti užtvarai nuo protestuotojų.

„Štai kaip eurokratai ruošiasi rytdienos ūkininkų protestams. Kaip matote, atvirumas ir noras įsiklausyti į kitokią nuomonę atitinka šūkį ant Europos Parlamento pastato - „Demokratija veiksme“, – rašo Ewa Zajączkowska. – Ūkininkai protestuos prieš ES prekybos susitarimą su MERCOSUR šalimis, pagal kurį mūsų rinką užplūs žemės ūkio produktai iš Pietų Amerikos, o šie produktai neturės atitikti griežtų standartų, kurių privalo laikytis ES ūkininkai. Kitaip tariant, pasikartos situacija, kai iš Ukrainos plūstelėjo dažnai prastos kokybės produktai, tik šį kartą iš kitos krypties...“.

Europos Parlamento narė teigia, kad didžioji žiniasklaida stengiasi nutylėti šiuos protestus, todėl žmones ragina dalintis informacija tarpusavyje ir socialiniais tinklais.

Video