Suomija švelnina prekybos alkoholiu apribojimus
Suomijos parlamentas antradienį priėmė įstatymą, kuriuo švelninami prekybos alkoholiu apribojimai, įskaitant leidimą prekiauti alkoholiu sekmadieniais ir užsakyti jo pristatymą iš parduotuvių, restoranų bei internetinių įmonių.
Nuo 2023 metų valdžioje esanti dešiniosios pakraipos vyriausybė buvo pažadėjusi supaprastinti alkoholio pardavimą, siekdama atitikti Europos Sąjungos teisės aktus ir sudaryti sąlygas Suomijos platintojams parduoti alkoholį užsienyje.
Tačiau šis įstatymo projektas, pirmą kartą pateiktas 2024 metais, buvo ilgų diskusijų parlamente objektas, o kritikai teigė, kad griežtų alkoholio įstatymų sušvelninimas skatins girtavimą ir kels grėsmę visuomenės sveikatai.
Antradienį įstatymui pritarė 98 parlamento nariai, o 77 buvo prieš.
Pagal Suomijos alkoholio įstatymus, tik valstybinė monopolinė įmonė „Alko“ gali parduoti stipriuosius alkoholinius gėrimus, vyną, alų ar sidrą, kurių alkoholio koncentracija viršija aštuonis procentus. Išimtis taikoma licencijuotiems restoranams, jei gėrimai vartojami vietoje, o prekybos centrai ir kitos parduotuvės gali prekiauti gėrimais su maža alkoholio koncentracija.
Tačiau dabar „Alko“ parduotuvės galės dirbti sekmadieniais, o darbo laikas bus pratęstas nuo 19 val. iki 21 val. kiekvieną savaitės dieną.
„Alko“ taip pat galės teikti pristatymo paslaugas, kaip ir prekybos centrai bei restoranai, nors kol kas tik gėrimams, kurių alkoholio koncentracija mažesnė nei 8 procentai.
Klientai dabar taip pat galės užsisakyti prekių iš internetinių parduotuvių, įsikūrusių kitose Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse, nors „Alko“ ir toliau liks vienintelė fizinė parduotuvė, prekiaujanti stipriaisiais gėrimais.
Suomijos piktnaudžiavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis prevencijos asociacija (EHYT) pasmerkė šiuos pokyčius, pavadindama juos „žalingais visuomenės sveikatai ir šalies ekonomikai“.
„Pelnas iš prekybos alkoholiu nuteka į užsienį, o žala ir su ja susijusios išlaidos lieka Suomijoje“, – teigė EHYT direktorius Juha Mikkonenas.