Gyventojai skundžiasi dėl darbų už pašalpą. Pakalniškių seniūnijoje – artimųjų raudos ir neviltis

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Į savaitraščio „Radviliškio kraštas” redakciją kreipėsi vyriškio, gyvenančio Alksniupių kaime, artimieji, kurie pasakojo, kad šis žmogus verčiamas dirbti visuomenei naudingus darbus seniūnijoje. Nuvykti į darbo vietą sudėtinga, žmogus turi daug ligų, medikų išvada, nurodančia, kad šis žmogus yra nedarbingas, pasirūpinti nepavyksta. Moteris ašarodama pasakojo, kad jos brolio gaunama socialinė pašalpa – tik 160 Eur, o dirbti būtų reikėję tai, ko žmogus dėl sveikatos nepajėgia. Vyrui bėdos su kojomis ir stuburu. Pasak negalinčio dirbti vyro sesers Angelės (vardas pakeistas, kadangi, saugodami asmens duomenis, nusprendėme tikrojo vardo neskelbti), niekas jos brolio neregistruoja į eilę atvykti užpildyti prašymą pašalpai gauti.

Gaudavo ir nedirbantys

Apie tai, kad žmonės už pašalpas verčiami dirbti įvairius nekvalifikuotus, tačiau fizinės sveikatos reikalaujančius, darbus, jau esame rašę 2021 metų pabaigoje. Tąkart taip pat kreiptasi dėl darbų Pakalniškių seniūnijoje, be to – ir Šeduvos miesto seniūnijoje. Tada Pakalniškių seniūno Kęstučio Ulinsko vardu atsakyta: „Dirba ar nedirba, žmonės vis tiek gauna pašalpą“. Tada Šeduvos miesto seniūnė Edita Mančiauskė informavo, kad (cituojame) „Gyventojai, gaunantys socialines pašalpas, pagal įstatymus turi atlikti nustatytą valandų skaičių visuomenei naudingų darbų, tačiau ir atsisakę juos dirbti  nepraranda teisės gauti socialinę pašalpą. Visuomet įvertiname žmogaus galimybes atlikti tam tikrus darbus, jo sveikatos būklę ir pan.“

Nusprendė Seimas

Kadangi Pakalniškių seniūnas Kęstutis Ulinskas pastarosiomis dienomis darbe nebuvo dėl pateisinamų priežasčių, dėl komentaro kreipėmės į Radviliškio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėją Rasą Miškinienę. Gautas atsakymas, kad paklausime minima situacija savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus specialistams yra žinoma ir galimybės gauti socialinę pašalpą jau išaiškintos minimo asmens artimiesiems. Pasirodo, kad Seimo priimto Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 25 straipsnio 6 punktas numato, jog norintys gauti socialinę pašalpą gyventojai PRIVALO dalyvauti savivaldybės administracijos organizuojamoje visuomenei naudingoje veikloje. Paskutinis šio įstatymo pakeitimas priimtas 2023 m. kovo 28 d., tačiau pakeitimai su minėta nuostata susiję nebuvo. Teigiama, kad sveikata besiskundžiantis vyriškis šios pareigos nėra įvykdęs, todėl nėra registruojamas į eilę atvykti užpildyti prašymą pašalpai gauti.

Išgelbėtų medikų pažyma

Taip pat paaiškinta ir tai, kad visuomenei naudingų darbų už pašalpas atlikti neturi senatvės pensininkai, nėščios moterys, asmenys, auginantys vaikus iki trejų metų, kai kurias atvejais – ir vyresnius, slaugantys artimuosius, neįgalieji bei tie, kurie gydosi sveikatos priežiūros įstaigose jų gydymosi laikotarpiu. Turbūt Alksniupiuose gyvenančiam vyrui labiausiai tiktų punktas, leidžiantis nedirbti, kai yra pateiktas  medicinos dokumentų išrašas (forma Nr. 027/a) ar gydytojų konsultacinės komisijos išvada, kuriuose nurodoma, kad asmuo nurodytu laikotarpiu dėl sveikatos būklės negali dalyvauti visuomenei naudingoje veikloje.

Pavargo ieškoti teisybės ir susiruošė į pensiją

Deja, vyriškis bei jo artimieji nusprendė šia teise nepasinaudoti. Paskambinusi moteris keikė dabartinę valdžią, kuri nesigilina į paprastų žmonių problemas, sakė, kad tiek ji, tiek brolis pavargo minti sveikatos priežiūros įstaigų bei savivaldybės institucijų slenksčius, todėl susirūpino gauti išankstinę pensiją, nes kitų lėšų pragyvenimui tiesiog nėra, darbo – taip pat. Žmogus turi pakankamą stažą (35 metus) senatvės pensijai gauti, šiuo metu yra sulaukęs šiek tiek daugiau nei 60 metų amžiaus. Tiesa, išankstinė pensija bus mažesnė nei išėjus į ją laiku. Be to, pasak Angelės, teks palaukti apie du mėnesius, kol pinigai bus sumokėti. Iki to laiko vyriškis gyvens iš artimųjų paramos.

Ne visiems atlaiko nervai

Nors visuomenėje tapo įprasta negalinčius ar nenorinčius dirbti Užimtumo tarnyboje registruotus žmones vadinti tinginiais bei nevykėliais, situacija nėra vienprasmiška. Dažnai turintys įvairių sveikatos bėdų asmenys nebūna pripažinti neįgaliais dėl įvairių formalumų arba gydytojų abejingumo.

Didelė tikimybė, kad jiems nebūtų išduodamos ir Socialinės paramos skyriaus vedėjos R. Miškinienės paminėtos pažymos dėl negalėjimo dirbti. Viešojoje erdvėje buvo aprašyta panaši situacija kitame rajone, kai itin prastos sveikatos vyras netgi atėmė sau gyvybę dėl valdininkų nepagarbos bei gąsdinimų, kad neteks socialinių garantijų. Policijos suvestinėse minima, kad 2023 m. sausio 26 d. apie 16.28 val. Utenos rajone, Ažugirių kaime, ūkiniame pastate, rastas vyro, gimusio 1963 metais, kūnas be akivaizdžių išorinių smurto žymių. Artimųjų nuomone, tąkart žmogų galimai pribaigė Užimtumo tarnybos specialistės psichologinis smurtas. Tik situacija panaši į mūsų straipsnio herojaus, susikovusio su seniūnijos darbuotojais. Nors uteniškis jautėsi neįgalus ir dėl daugybės ligų vos sugebėdavo per kambarį pereiti, jam buvo liepta nusipirkti kompiuterį, išmokti juo naudotis, įgyti „teises“, nusipirkti automobilį… Prieš mirtį žmogui buvo atlikta dešinės rankos operacija (gydytojai dar nebuvo spėję pašalinti siūlų), be to, jis itin prastai matė, turėjo didelį antsvorį, širdies ir kitų sveikatos problemų. Vadintas tinginiu žmogus viena akimi nematė, o kita – labai silpnai, jį ištikdavo priepuoliai, kurių metu prarasdavo sąmonę, o šeimos gydytoja neįgalumo dokumentų vis nesutvarkydavo… Labiausiai šį vyrą gąsdino tai, kad jis liks be jokių pajamų ir neturės net už ką nusipirkti vaistų. Greičiausiai nematydamas išeities, itin jautrus žmogus pasitraukė iš gyvenimo…

Pamąstymui

Mūsų straipsnyje aptariamas vyriškis taip pat sunkiai galės sau leisti įpirkti vaistus, kol nebus paskirta senatvės pensija, o jeigu jam būtų ilgam nutrauktas socialinės pašalpos mokėjimas, tai, be abejonės, vaistai ir maistas priklausytų tik nuo artimųjų malonės. Ar tai iš tiesų orus žmogaus gyvenimas Lietuvoje ir ar valdininkai bei medikai viską padarė, kad žmogus jaustųsi saugus, – paliekame spręsti Jums, mūsų skaitytojai.

Kontaktai emocinės ir psichologinei pagalbai:

JAUNIMUI 

Paramą teikia savanoriai

Jaunimo linija

I-VII visą parą                  

Tel. 8 800 28888

jaunimolinija.lt

SUAUGUSIEMS

Paramą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

Vilties linija

I-VII visą parą

Tel. 116 123

viltieslinija.lt 

Video