„Maxima“ tinkle – daugiau kaip 3 000 kilogramų mėsos, užkrėstos salmonelėmis
Prieššventinį laikotarpį mažmeninės prekybos tinklų viešųjų ryšių specialistai itin aktyviai trimituoja apie nuolaidas ir siūlo pirkėjams net receptus maistui gaminti, tačiau vartotojai turėtų būti atidesni, ką perka, o kartu ir pasitikrinti, ar nereikia grąžinti produktų atgal prekybos centrui. Daugiausiai pranešimų kol kas sulaukiama dėl „Maxima“ išplatintos mėsos.
Per trumpą laikotarpį – net penki atvejai
Didžiausias Lietuvoje mažmeninės prekybos tinklas „Maxima“ nuo lapkričio 25 d. iki gruodžio 10 d. rinkai išplatino 3 162 kg vištienos ir kiaulienos, užkrėstos salmonelės bakterijomis.
Pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistemoje (RASFF) lapkričio 25 d. pažymėta, jog šviežiose vištienos šlaunelėse iš Lenkijos nustatyta bakterija Salmonella Enteritidis. Po dviejų dienų UAB "Maxima LT" sandėlyje/šaldytuve šviežioje kiaulienos sprandinėje be kaulo aptikta mėsa irgi užkrėsta salmonelės bakterijomis.
Lapkričio 28 d. šviežiuose vištienos ketvirčiuose iš Lenkijos buvo nustatyta Salmonella Infantis, kai siuntos gavėjas vėlgi buvo "Maxima“. Be to, lapkričio 29 d. šviežiuose vištienos sparneliuose iš Lenkijos nustatyta irgi ta pati bakterija Salonella Infantis. Siuntos gavėjas vėlgi – "Maxima“.
Maža to, gruodžio 10 d. sulaukta pranešimo apie UAB "Maxima LT" rinkai išplatintų 924 kg viščiukų broilerių sparnelių vidurinių dalių (WELLDONE), kuriose rasta salmonelių.
Tik po pranešimų iš Lenkijos sureagavo ir VMVT
Dar gruodžio 6 d. paklausti, kas nutiko su pastaraisiais atvejais, prekybos tinklo „Maxima“ atstovai pažadėjo atsakyti per savaitę, tačiau pažado neištesėjo.
Daugiau informacijos apie „Maxima“ išplatintą salmonelėmis užkrėstą mėsą „Agrobitei“ pakomentavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).
Įdomu tai, kad pranešimai dėl užkrėstos mėsos buvo gauti iš Lenkijos. Tad VMVT neliko kito kelio kaip tik imtis tyrimų.
„Gavus minėtus RASFF pranešimus iš atsakingos Lenkijos institucijos VMVT atliko tyrimą ir surašė sprendimus UAB „Maxima LT" (Marijampolės g. 27, Kauno r.) dėl draudimo tiekti į rinką RASFF pranešimuose minėtos produkcijos kiekiams“, – teigia VMVT ir priduria, kad visais atvejais po gautų RASFF pranešimų VMVT atlieka neplaninius patikrinimus.
Šiuo atveju VMVT surašė „Maximai“ Maisto įstatymo pažeidimo protokolus ir uždraudė tiekti į rinką daugiau kaip 3 tonas mėsos, o išplatintą produkciją susigrąžinti iš vartotojų.
„Įmonė per nurodytą laikotarpį turi susigrąžinti nesaugios produkcijos kiekius ir informuoti VMVT apie jų sunaikinimą. Šis procesas visa apimtimi kontroliuojamas VMVT“, – „Agrobitei“ teigė VMVT.
Gali būti taikomi veiklos apribojimai
Kuo labiau pradėjome gilintis į šią kontrolės sistemą, tuo daugiau klausimų kyla. Pavyzdžiui, VMVT ne tik apriboja tam tikrų įmonių veiklas, bet ir, priklausomai nuo pažeidimų rimtumo ir dažnumo, įtraukia jas į didesnės ar mažesnės rizikos sąrašus.
Įmones, kurioms apribojama veikla, galite rasti čia. Į akis krenta tai, kad VMVT į šį sąrašą įtraukia daugiausia smulkius gamintojus, pvz., ŽŪK "Dobilas" (už pašarų ženklinimo pažeidimą). Jeigu įmonė rinkai platina patogeniniais organizmais užkrėstą maistą, susidaro įspūdis, kad VMVT tai nėra labai rimta nuodėmė. Nes nei „Maxima“ prekybos tinklo apskritai, nei bent vieno „Maxima“ prekybos centro šiame veiklos apribojimų sąraše nėra.
Į rizikingų subjektų sąrašą įtraukė tik vieną „Maxima“
Įdomu ir tai, kad įmonės yra skirstomos į 4 rizikos grupes. „Maisto tvarkymo subjektai yra skirstomi į 4 rizikos grupes: padidintos, vidutinės, mažos ir labai mažos rizikos (...). Subjektai, pagal nustatytus kriterijus, priskiriami atitinkamai rizikos grupei užregistravus/patvirtinus ūkio subjektą ir atlikus valstybinę maisto ir veterinarinę kontrolę“, – paaiškino VMVT.
Paklausta, ar po šių pranešimų apie „Maxima“, šis tinklas yra priskiriamas kuriai nors grupei, VMVT teigė, kad tinklą sudaro daugybė subjektų (sandėlių, prekybos centrų).
Tik po pakartotinės užklausos VMVT informavo, kad Kauno rajone įsikūrusi „Maxima“ buvo priskirta prie vidutinės rizikos subjekto. Kiti „Maxima“ subjektai, turėję salmonelėmis užkrėstos mėsos ir ją platinę, kol kas nepriskirti jokiai rizikos grupei.
Privalo susigrąžinti mėsą
Dabar lieka paskutinis klausimas, ar „Maxima“ pavyko susigrąžinti iš vartotojų jau parduotą mėsą, kuriai buvo pritaikyti draudimai.
„Įmonei nurodyta skubiai informuoti vartotojus ir susigrąžinti iš jų išplatintą produkciją“, – teigia VMVT.
Per nurodytą laikotarpį „Maxima“ turi informuoti VMVT apie produkcijos išplatinimo taškus, susigrąžintus ir sunaikintus nesaugios produkcijos kiekius.
„Įmonei taip pat nurodyta per skubų laikotarpį priimti priemones dėl tiekėjo patikimumo užtikrinimo bei veiksmų siekiant užtikrinti maisto, tiekiamo vartotojams saugą. Subjektas apie šias priemones ir numatomus veiksmus privalo informuoti VMVT“, – reziumuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.