Brangstantis cukrus dukart augino „Nordic Sugar Kėdainių“ pelną

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Vieno didžiausių cukraus gamintojų Europoje Danijos „Nordic Sugar“ valdoma Lietuvos bendrovė „Nordic Sugar Kėdainiai“ praėjusiais finansiniais metais (nuo 2022 metų kovo pradžios iki 2023 metų vasario pabaigos) uždirbo 11,2 mln. eurų grynojo pelno – maždaug dukart daugiau nei ankstesniais finansiniais metais.

Anot bendrovės, prasidėjus karui Ukrainoje ir įvedus sankcijas Rusijai ir smarkiai išaugus energetinių resursų kainoms brango cukriniai runkeliai, o cukraus savikaina augo 50 proc. „Rinkoje stipriai augo ir cukraus pardavimo kainos, ir tai buvo pagrindinis veiksnys, įtakojęs labai gerus rezultatus. Finansiniams rezultatams teigiamą įtaką turėjo ir sėkmingi pašarų, melasos ir šlapių išspaudų pardavimai“, – teigia įmonė Registrų centrui pateiktame pranešime.  

Tačiau įmonė pardavė 13 proc. mažiau cukraus nei planuota, nes dėl karo Ukrainoje Europoje sumažėjo žaliavos pasiūla. „Dėl šios priežasties bendrovė siekdama patenkinti rinkos poreikius sumažino sutartyse fiksuojamus cukraus kiekius visose Baltijos šalyse. Tai sąlygojo, jog iš Kėdainių fabriko buvo parduotas 23 proc. mažesnis cukraus kiekis, palyginti su ankstesniais metais“, – nurodė bendrovė.

Įmonės teigimu, išnaudodama padėtį ji daugelį sutarčių pasirašė rudens pabaigoje, kai kainos buvo aukščiausios. Bendrovės pajamos per finansinius metus augo 9,5 proc. iki 79,2 mln. eurų (2021-2022 metais – 72,3 mln. eurų). 

Anot bendrovės, pernai cukrinių runkelių derlius augo, tačiau buvo mažesnis nei penkerių metų vidurkis. „Praėjusių metų runkelių auginimo sąlygos buvo palankios viso augimo metu. Buvo pakankamai drėgmės ir šilumos – todėl gautas didesnis cukrinių runkelių derlius – 55,35 tonos iš ha, kai tuo tarpu 2021 metais derlius buvo 50,9 tonos iš ha. Paskutinių penkerių metų derliaus vidurkis yra 56,66 tonos“, – nurodė „Nordic Sugar Kėdainiai“.

Cukraus gamyba bendrovėje vyksta rugsėjo–sausio mėnesiais – pernai ir šių metų pradžioje dėl mažesnio nei įprastai runkelių kiekio gamybos sezonas truko 79,4 paros, bet jų cukringumas buvo labai aukštas – 18,6 proc. – 3,9 proc. punkto aukštesnis nei penkerių metų vidurkis (17,9 proc.).

Cukrinius runkelius 2022 metais augino 155 augintojai, iš kurių 17 ūkių – ekologiškus runkelius. Baltojo cukraus gamybai runkeliai buvo perkami iš Lietuvos bei Latvijos augintojų, o ekologiškam cukrui – tik iš Lietuvos ūkininkų.  „Ekologiško cukraus gamyba buvo kupina iššūkių dėl technologinio proceso – mikrobiologinės taršos syvuose ir filtracijos problemų“, – teigė įmonė.

Bendrovė yra didžiausia cukraus gamintoja Lietuvoje, gaminanti daugiau nei 100 tūkst. tonų cukraus ir aprūpinanti juo didelę dalį Lietuvos bei Baltijos šalių rinkos.

Video