Buvusių „Pagirių šiltnamių“ teritorijoje iškilsianti gamykla kelia gyventojų nepasitenkinimą

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Trečiadienį Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdis aptars ekologiškai problematiškų UAB „Homanit Lietuva" gamyklos statybų Vilniaus rajone istoriją.

Vokietijos įmonė „Homanit", įsigijusi dalį „Pagirių šiltnamių" teritorijos, stato didžiausią gamyklą Lietuvoje, kurioje bus gaminamos medienos drožlių (plaušo) plokštės prie pat žmonių gyvenamųjų teritorijų. Pagirių bendruomenė neslepia nenoro turėti tokių kaimynų, reikalauja aplinkos taršos monitoringo, tačiau beveik visos institucijos, į kurias bendruomenės atstovai kreipėsi dėl viešojo intereso gynimo, lieka abejingos gyventojų skundams.

Vilniaus rajono gyventojas, visuomenininkas ir verslininkas Dariuszas Litwinowiczius kelia klausimą: „Ar Vilniaus rajono Pagirių gyvenvietės vandenviečių naikinimas, pasiteisinant UAB „Homanit Lietuva" gamyklos statyba, yra kontroliuojančių institucijų neveiksnumas, ar sąmoningas strateginių išteklių naikinimas? Juk vandenvietė, esanti Pagiriuose, yra antra pagal dydį Vilniuje ir yra svarbi bendros vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo sistemos dalis."

Kaip nurodyta Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje, išmetamų teršalų kiekis statomame pramoniniame objekte bus didžiulis: deklaruojama, kad gamykla sunaudos 44000 tonų cheminių medžiagų per metus. Iš jų apie 400–500 tonų pavojingų cheminių medžiagų, esančių mišiniuose. Tai yra daug daugiau nei UAB „IKEA Industry" Kazlų Rūdoje išmetami kiekiai per metus. Pagirių bendruomenės teigimu, Kazlų Rūdos savivaldybės sveikatos būklės ataskaita rodo, kad vėžinių susirgimų atvejų skaičius savivaldybėje yra pats didžiausias Lietuvoje, o nuo tada, kai UAB „IKEA Industry" pradėjo dirbti pilnu pajėgumu, susirgimų skaičius padidėjo 3,5 karto.

Video