Panevėžio r. ugniagesiai gyvena apgailėtinomis sąlygomis: neturi net geriamojo vandens
Panevėžio rajono kaimo ugniagesių komandos gyvena apgailėtinomis sąlygomis, važinėja senomis mašinomis ir neturi netgi geriamojo vandens. Kai reikia numalšinti troškulį, išsivirti arbatos, ugniagesiai perka penkių litrų talpos butelius arba su kibirais eina vandens skolintis iš kaimynų.
Neturi geriamojo vandens
Panevėžio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Ramygalos ugniagesių komandos (UK) vyrai sako, kad geriamojo vandens jau seniai neturi.
„Iš šulinio negalime semti vandens – neįmanoma. Labai prastas ir užterštas vanduo. Nenaudojame jo, vandens ne tik negalima gerti, bet ir kitiems dalykams jo nenaudojame. Tenka pirkti vandenį ir atsinešti į darbą. Netoli, apie 50 metrų, yra vandentiekio tinklai, bet atvesti įvadą reikia pinigų. Tiesą pasakius, Ramygalos UK neturi nei vandentiekio, nei nuotekų šalinimo – tenka naudotis lauko tualetu“, – pristatė situaciją ugniagesys Raimondas (pavardės nenorėjo sakyti).
Žino, bet užmiršo?
Pasak ugniagesio, negali pasakyti, kodėl nėra vandentiekio, nuotekų šalinimo ir kodėl negalima išvalyti šulinio vandens.
„Nežinau, kodėl nėra būtiniausių dalykų. Gal pinigų nėra? Esame įsikūrę beveik Ramygalos centre. Yra nutiesti dujotiekiai, vandentiekis, nuotekos, bet ugniagesiai ir keli namai šalia gaisrininkų taip pat buitinių patogumų neturi. Komandoje pamainomis dirba devyni žmonės. Sudėtinga situacija, kurią, manau, žino ir Panevėžio rajono meras, bet gal per darbus užmiršo“, – atviravo ugniagesys iš Ramygalos UK.
Reikia turėti pinigų
Panevėžio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininkas Arūnas Blaževičius naujienų portalui JP sakė, kad Ramygalos UK ugniagesiai šulinio vandenį naudoja ne gerti.
„Šulinio vanduo naudojamas automobiliams plauti. Tokį palikimą gavome iš seniau. Nežinau, ar ten gręžinys, ar šulinys yra, bet vandens gėrimui nenaudoja. Kita vertus, dauguma Panevėžio rajono UK geriamąjį vandenį atsiveža, nes iš šulinių gerti nepatariama. Sutvarkyti, kad turėtų vandentiekius UK, arba išvalyti šulinius, reikia turėti finansų. Tokiems dalykams pinigų neskiriama“, – tvirtino A. Blaževičius ir sakė, kad ugniagesiai tik 11 mėnesių gavo finansus atlyginimams išmokėti.
„Jeigu taupytume degalams ir kitoms reikmėms, gal išsiverstume, bet ugniagesiai turi dirbti savo darbą. Savaime suprantama, kai kurios UK turi būtiniausius buitinius patogumus. Naujamiestis, Krekenava, Tiltagaliai susitvarkė, bet daugelis rajono ugniagesių geriamąjį vandenį vežasi iš namų. Be to, beveik visose komandose tualetai – lauke“, – aiškino A. Blaževičius ir teigė, kad lėšų pragyvenimui gauna ir iš Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, ir iš Panevėžio rajono savivaldybės.
Prašymo nematė
Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis aiškino, kad nė vienai rajono įstaigai neatsakė lėšų, reikalingiausiems ir būtiniems patogumams įrengti.
„Lėšas skiriame visoms įstaigoms, kurios pateikė prašymus, kad būtų įrengtos pačios būtiniausios priemonės užtikrinti tinkamas darbo sąlygas. Jeigu Ramygalos UK reikalingas įvadas įrengti nuo vandentiekio, tai prašymą ir sąmatą turi parengti darbdavys – rajono Priešgaisrinės tarnybos vadovas. Kadangi ugniagesių komandos yra Panevėžio rajono, tai Savivaldybė iš biudžeto gali užtikrinti reikiamą finansavimą įstaigoms. Tačiau organizuoti darbus ir užtikrinti darbo sąlygas yra darbdavio pareiga ir asmeniška atsakomybė“, – aiškino E. Lunskis ir sakė, kad galbūt A. Blaževičius prašė, bet kol kas tokio prašymo nematė.
„Jeigu Rajono savivaldybės įstaigos stogas kiauras, iškart skiriamos lėšos stogui remontuoti. Ramygalos UK neturi geriamojo vandens, todėl turime gauti prašymą ir sąmatą, o tada pateiksime užsakymą bendrovei „Aukštaitijos vandenys“, kuri atves vandentiekio įvadą iki ugniagesių buveinės“, – baigė pokalbį Rajono savivaldybės administracijos direktorius.
Raimonda Mikučionytė ("Jūsų Panevėžys")
