Viso grūdo miltai – ne tik sveikatai palankus, bet ir sotus ingredientas: išsikepkite naminės duonos su abrikosais
Miltai neabejotinai yra vienas universaliausių ir labiausiai paplitusių maisto produktų, puikiai papildančių kasdienį racioną. Miltų įvairovė leidžia juos naudoti įvairiai – tiek saldžiuose kepiniuose, tiek ruošiant padažus ar kitus patiekalus. Tačiau, pasak vieno prekybos tinklo produktų vadovės Dianos Špūrienės, ne ką mažesnis šio produkto privalumas yra nedidelė kaina, kuri leidžia taupiai pasigaminti sotų maistą. Be to, sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė priduria, kad miltuose gausu žmogui reikalingų maistinių medžiagų, tačiau svarbu juos vartoti saikingai.
Miltai gali būti palankūs sveikatai
Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. E. Gavelienės, palankiausi sveikatai yra viso grūdo miltai, tačiau kiekviena rūšis turi savo papildomų naudų. Mažiausiai sveikatai palankūs yra rafinuoti, aukščiausios rūšies miltai.
„Viso grūdo miltų gaminiai yra toje pačioje sveikatai palankaus maitinimosi grupėje kaip ir kruopos, tačiau tam, kad nenukentėtų patiekalų įvairovė, viso grūdo miltų patiekalai gali būti vartojami 1–2 kartus per savaitę. Jei miltai yra nerafinuoti, jie turi B grupės vitaminų bei eilę mikroelementų, tarp jų ir seleno, kurio gyvenantiems Lietuvoje žmonėms itin reikia. Tačiau aukščiausios rūšies miltus reikėtų vartoti saikingai, nes pagrindinis jų komponentas yra organizmo greitai įsisavinami angliavandeniai, kurių perteklius nėra pageidaujamas“, – pasakoja gydytoja dietologė.
Dr. E. Gavelienė pastebi, kad šiuo metu populiarėja gaminiai be gliuteno, tačiau sveikiems žmonėms jo tikrai nereikėtų bijoti, nes tai – įprastas grūdų baltymas: „Yra atskira žmonių grupė, maždaug 1 proc. populiacijos, kurie serga celiakija. Tie žmonės negali valgyti gliuteno turinčio maisto, bet tai genetinė liga, kurią išprovokuoja ne pats gliutenas. Šių pacientų sveikatos ir ilgaamžiškumo užtikrinimui begliutenė dieta – būtina. Tačiau kitiems visiškai išbraukti gliuteną iš raciono nėra sveikatai palanku, nes taip yra nuskurdinamas mitybos racionas.“
Išsikepkite purios juodos duonos su kefyru ir abrikosais.
RECEPTAS
Juoda duona su kefyru
Duonai reikės ( 2 porcijoms) :
Kvietinių miltų 370 g;
Viso grūdo kvietinių miltų 210 g;
Rupių ruginių miltų 110 g;
Druskos 1 šaukštelio;
Saulėgrąžų sėklų 100 g;
Neskaldytų linų sėmenų 100 g;
Nesmulkintų džiovintų abrikosų 100 g;
Razinų 100 g;
Lazdynų riešutų 100 g;
Kefyro 1 l;
Kepimo miltelių 1.5 šaukštelio;
Tamsaus sirupo 200 ml.
Gaminimo eiga:
Trintuvu sutrinkite anakardžius, datules ir spanguoles, įpilkite kokosų aliejaus.
Mišinį sudėkite į formą arba atskiras formeles.
Įdėkite į šaldiklį.
Kai pagrindas sustings, išimkite iš šaldiklio.
Pagaminkite kremą: šviežią sūrį be laktozės sumaišykite su cukraus pudra.
Ant pyrago pagrindo tolygiai užtepkite kremą ir ant viršaus gausiai uždėkite braškių.
Pyragą patiekite šaltą iš šaldytuvo.
Skanaus!