Fasadinių dažų tinkamumas priklausomai nuo namo sienų medžiagos
Fasadiniai dažai yra dvigubos paskirties danga. Jie pirmiausia turi apsauginę funkciją, o tik po to - dekoratyvinę. Fasadiniai dažai turi atlaikyti kaitinančios saulės, lietaus ir šalčio poveikį. Pagrindiniai reikalavimai lauko sienų dažams yra atsparumas susidėvėjimui ir ilgaamžiškumas. Dažai neturi blukti saulėje ir turi sudaryti plastišką dangos sluoksnį.
Kokiomis techninėmis savybėmis reikia vadovautis, norint pasirinkti atsparius fasado dažus, priklausomai nuo fasado sienų medžiagos? Kokie dažai tinka medienai, betonui, mūrui, plastikinėms ir vinilinėms dailylentėms?
Fasadiniai dažai medienai ir OSB plokštėms
Mediena – medžiaga gyva ir kaprizinga, kuriai sunku įtikti. Aliejiniai dažai su mineraliniais pigmentais (pagrindas – linų sėmenų aliejus arba sintetinis aliejus) būtų vienas iš ekonomiškų tradicinių sprendimų mediniam fasadui dažyti.
Pavyzdžiui, atnaujinti senas medines sienas ar masyvias medines dalis (rėmus, apvadus). Žinoma, prieš dažant paviršiai turi būti kruopščiai nuvalyti nuo senų dažų sluoksnių, nušlifuoti ir apdoroti antiseptikais, o esant reikalui – užglaistyti. Bet yra ir nepatogumų, sukeliamų aliejinių dažų – aitrus kvapas (kelias savaites) ir ilgas džiūvimas.
Akriliniai dažai mediniam fasadui netinka, nes akrilo sluoksnis "užsandarina" paviršių ir neleidžia medienai “kvėpuoti”. Užtat akrilatiniai dažai (akrilo giminaičiai), taip pat silikono ir latekso priedai, įmaišyti į akrilą, leidžia kontroliuoti medžiagos savybes - gauti „kvėpuojantį“ ir elastingą dažų sluoksnį.
Alkidiniai dažai organinių tirpiklių pagrindu turi prastą garų pralaidumą ir neleidžia medienai kvėpuoti, turi aštrų kvapą, tačiau greitai džiūsta. Rimtesnis trūkumas yra alkido nestabilumas. Jau po 1 metų fasadas nebeatrodys „kaip naujas“, o po 3–5 metų jį teks dažyti iš naujo.
Svarbu atsiminti, kad OSB plokštės nėra apdailos medžiaga. OSB išsipučia nuo drėgmės (ypač nukenčia siūlės). O pagrindinis reikalavimas, keliamas OSB dažams – didesnis tirštumas, leidžiantis specifinę plokščių tekstūrą paversti nematoma (arba beveik nematoma). Pranašumą tokiu atveju turi silikoniniai dažai. Po jų seka aliejiniai dažai ir akrilo arba akrilo-poliuretano vandens pagrindo lakai – jie apsaugo OSB plokštes nuo drėgmės.
Bet vargu ar pavyks visiškai paslėpti arba užglaistyti OSB plokščių siūles. Jos bus matomos per bet kokius tekstūrinius dažus – plokščių kraštai išsipūs ir sluoksniuosis. Todėl greičiausiai turėsite juos uždengti lentjuostėmis, meistraujant kažką panašaus į fachverką.
Fasadiniai dažai betonui
Faktūriniai fasado dažai betonui paslepia didelį jo poringumą, nelygumus ir smulkius įtrūkimus.
Šiai kategorijai labai tinka alkidiniai emaliai kartu su gruntais. Nes dažniausia alkido panaudojimo sritis - fasado konstrukcijos, kurioms nereikia „kvėpuoti”, t. y. betonas, metalas.
Alkidiniai emaliai greitai džiūsta, o įvairių tipų tirpikliai, skiedikliai ir pigmentai leidžia dirbti su medžiagos tekstūra, sukurti blizgantį arba, atvirkščiai, matinį paviršių. Gruntas patikimai įsigilina į porėtus ir šiurkščius betono paviršius, o patys alkidiniai dažai gerai maskuoja nelygumus. Tačiau skirtingai nei tinkas, alkidiniai dažai negali susidoroti su mūro siūlėmis, todėl mūriniam fasadui netinka.
Betoninio fasado dažymui taip pat tinka akriliniai dažai silikono pagrindu. Silikonas turi didelį elastingumą ir gerai susitvarko lauke. Tokie dažai sudaro tamprią, tarsi guminę, plėvelę, užpildo paviršiaus nelygumus, duobutes ir nedidelius betoninių fasadų įtrūkimus, tačiau turi mažą sukibimą. Yra ir alkidinių dažų silikono pagrindu.
Dažant betoninį fasadą, dažai figūriniu voleliu tepami ant iš anksto užgruntuoto paviršiaus. Norint pasiekti vienodą tekstūrą, visa siena turi būti nudažyta iki matomų ribų – ir būtinai tos pačios partijos ir konsistencijos dažais.
Blokeliai iš putbetonio ir akytojo betono iš pažiūros atrodo panašiai, tačiau turi skirtingas savybes. Akytasis betonas turi padidintą higroskopiškumą ir ne tik sugeria dažus, bet ir beveik visiškai juos “praryja”. Putbetonis, priešingai, beveik neturi sukibimo ir praktiškai nelaiko fasadinių dažų ir tinko. Abiem atvejais būtina kruopščiai parinkti gruntinius dažus.
Fasadiniai dažai plytų mūrui
Mūrinį fasadą geriausia nudažyti alkidiniais arba akriliniais dažais, skirtais lauko darbams (ne interjerui). Prieš dažant, būtina nuvalyti mūro sieną nuo druskingų apnašų ir pelėsio sluoksnio. Alkidiniai dažai gerai kontaktuoja su mūro siūlėmis.
Gruntavimui rinkitės dažus pagal aplinkybes: lygiam negrublėtam mūrui pirmenybę teikite sukibimą gerinantiems mišiniams (paviršių galite gruntuoti tais pačiais dažais, atskiestais gamintojo rekomenduojamu skiedikliu). Pažeistam, grublėtam ir skilinėjančiam mūrui naudokite giluminius gruntus su antiseptiniais priedais, įsiskverbiančiais į kiekvieną įtrūkimą.
Fasadiniai dažai vinilinėms dailylentėms
Išblukusias vinilines ir metalines dailylentes (ir PVC plokštes) irgi galima dažyti. Tam skirtų dažų ir lakų produktų pasiūloje yra elastingų, tonuojamų ir pigmentuojamų medžiagų, skirtų vinilinei fasado apkalai dažyti. Vinilinėms dailylentėms geriausiai tinka akriliniai dažai, nes jie yra lengvi ir tvirtai prilimpa prie vinilo. Bet pirmiausia būtina padengti vinilo paviršių sukibimo gruntu, o paskui - dažyti.
Vinilui taip pat tinka uretano-akrilo dažai, lateksiniai dažai, automobilinis emalis (tinkamas plastikui). Dažų, skirtų vinilo apkalai, gamintojai teigia, kad jų gaminiuose yra antistatinių priedų, kurių dėka apkalos dailylentės nebetraukia gatvės dulkių.
Tiesa, šis kosmetinio remonto būdas labiau tinka ūkiniams ir komerciniams pastatams nei privačiam namui.