Tinkavimas lauke žiemą

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Atėjus žiemai lauko statybų darbų apimtis šiek tiek sumažėja, o tinkavimo darbus lauke atlikti ne visada pavyksta iki šalčių pradžios. Tačiau naudojant tam tikras priemones ir besilaikant tam tikrų rekomendacijų, tinkavimo darbus galima tęsti net nukritus temperatūrai iki +5° C, o kai kuriais atvejais - net ir žymiai šaltesnėmis oro sąlygomis. Išsiaiškinkime, kaip efektyviai dirbti su tinku rudenį ir žiemą lauke, kad būtų užtikrintas tinko sluoksnio patikimumas ir ilgaamžiškumas.

Tinkavimas žemesnėje nei +5° C temperatūroje

Atliekant tinkavimo darbus lauke šaltu oru, rekomenduojama naudoti gamyklinius prieššaltinius priedus-plastifikatorius prieš užšalimą. Jie neleidžia tinko mišiniui užšalti ir skatina tinkamą stingimą. Svarbu laikytis instrukcijų ir atsižvelgti į mišinio sudėtį: tinko maiše paprastai būna 4 kg cemento, todėl tiksli priedų dozė yra labai svarbi, kad rezultatas būtų nuspėjamas. Paprastas tinko mišinys be plastifikatorių netinka šaltu oru, nes jis nesukietėja, o užšąla. Dėl to tinkas vėliau nukris nuo sienos paviršiaus, kai pavasarį atšils orai.

Prieššaltiniai priedai-plastifikatoriai sulėtina drėgmės išgaravimą ir padidina mišinio mobilumą. Dėl to pailgėja sluoksnių kietėjimo laikas. Ir jeigu vasarą mišinys sustingsta per dieną, tai šaltu oru pirmasis sluoksnis sukietėja per 3 dienas, o antrasis sluoksnis – per 3-4 dienas. Į šias ypatybes reikia atsižvelgti planuojant lauko tinkavimo darbų laiką.

Dar reikėtų atsižvelgti į leistinus žiemos darbų standartus. Jų yra nedaug, tačiau kiekvienas iš jų yra svarbus. Būtina atsižvelgti į leistiną oro drėgnumą ir oro temperatūrą. Drėgnumo lygis neturi viršyti 8 proc., o šviežias tinko mišinys turi būti ne šaltesnis nei +8º C. Taip pat verta išlyginti tinku visus angokraščius patalpoje. Svarbu nepamiršti, kad skersvėjai patalpose neigiamai atsilieps tinko sluoksnio kokybei ateityje. Nepatariama naudoti karštą vandenį ledui nuo sienų šalinti ar įšalusių sienų šildymui paspartinti.

Tinkavimas žemesnėje nei -5° C temperatūroje

Esant dideliems šalčiams, temperatūrai nukritus žemiau -5° C, net prieššaltiniai priedai gali būti nepakankamai efektyvūs ir veiksmingi. Tokiais atvejais gali praversti šildytuvai ir kita šilumą skleidžianti įranga - bet irgi ne visada, o priklausomai nuo tinko tipo.

Pvz., kalkinis tinkas reikalauja minimalaus anglies dioksido. Esant tokiai situacijai, pagreitintas kalkinio tinko džiovinimas yra draudžiamas, nes mišinys praras stiprumą ir įtrūks. Gipso pagrindo tinkas išdžiūsta maždaug per 7 dienas. Gipsiniam tinkui būtina vėdinti patalpą, tačiau svarbiausia nesudaryti skersvėjų. Tai yra, žiemą užtenka truputį praverto lango. Cementinis tinkas išdžiūsta apie 14 dienų, todėl nereikia papildomo vėdinimo. Jam reikia kiek drėgnesnio oro.

Tinkuojamo fasado uždengimas plėvelėmis ir optimalios temperatūros palaikymas leidžia tęsti tinkavimo darbus, esant žemiau -5° C, tačiau pareikalaus papildomų resursų ir išlaidų.

Chloruotas vanduo, įpiltas į tinko mišinį, leidžia tinkuoti lauke, esant ir -25˚C temperatūrai. Tokiu mišiniu galima tinkuoti ir mūrines sienas, tik nereikėtų tepti didelių sluoksnių.

Kalkinį tinką galima praskiesti amoniako vandeniu. Kai lauko oro temperatūra žemesnė nei -15˚ C, kalkinio tinko mišinys turi būti nuo +2-3º C.

Į cementinį ir cemento-kalkių tinką galima įdėti kalio karbonato. Kalio karbonato įdėjimo kiekis apskaičiuojamas priklausomai nuo oro temperatūros. Prie -5˚ C pakanka 1% kalio karbonato. Esant žemesnei nei -5˚ C temperatūrai, rekomenduojama įvesti daugiau nei 1,5 %.

Kada lauko darbus geriau atidėti pavasariui

Kartais tampa neįmanoma visų projektų užbaigti žiemą. Kartais darbų perkėlimas į šiltąjį sezoną tampa ekonomiškesniu ir praktiškiausiu sprendimu. Tačiau jei turite galimybę naudoti plastifikatorius, šildymo įrangą, tai leis efektyviai atlikti tinkavimo darbus net ir šaltuoju metų laiku, išlaikant darbų kokybiškumą. Būdo pasirinkimas priklauso nuo tinko ir oro sąlygų.

Video