Stoglangio montavimas. Klaidos

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Į kokius stoglangio montavimo etapus užsakovas turi atkreipti daugiau dėmesio, kad meistrai atliktų darbą be broko ir defektų?

Montuojant stoglangius šlaitiniame stoge jie atsiduria toje pačioje plokštumoje kaip ir pats stogo šlaitas. Todėl stoglangiams kartu su stogu atitenka lygiai tokios pat apkrovos – kruša, sunkaus sniego svoris, audros, vėjai ir kt. Tokios eksploatavimo sąlygos diktuoja ypatingus reikalavimus ne tik stoglangių kokybei, bet ir jų montavimui.

Jei stogo langai sumontuoti neteisingai, anksčiau ar vėliau namo savininkas-užsakovas susidurs su daugybe problemų, dažnai nepataisomų. Apžvelkime dažniausiai pasitaikančias stoglangių montavimo klaidas. Kai kurias iš jų daro aplaidūs meistrai, o kartais ir namų savininkai, bandantys montuoti langus savarankiškai.

Stoglangio montavimas be izoliacinio rėmo

Klaidinga manyti, kad stoglangį galima montuoti kaip įprastą fasadinį langą. Stoglangis sujungiamas su stogo danga per specialų izoliacinį rėmą. Jis patikimai užsandarina sandūrą tarp stoge išpjautos montavimo angos kraštų ir įmontuojamo stoglangio rėmo.

Siekiant užtikrinti kokybišką montažą ir padidintą garantiją, gamintojai kiekvienam savo stoglangių modeliui siūlo hidroizoliacinius ir garų izoliacinius rėmus, kad drėgmė nepakenktų sandarumui.

Komplekte gali būti papildomos izoliacinės tarpinės, kurios dedamos aplink lango bloko perimetrą. Svarbiausia, kad izoliaciniuose rėmuose įrengti specialūs grioveliai vandeniui nuleisti, o dar šie rėmai leidžia garams iš lango konstrukcijos ir šiltinimo sluoksnio išeiti į vėdinimo tarpą.

Todėl jeigu meistrai ar pats savininkas nusprendė stoglangį montuoti be izoliacinių rėmų, naudojant tik improvizuotas priemones, ateityje grėstų stoglangio nesandarumo ir užšalimo rizika. Galiausia stoglangio medinis rėmas gali tiesiog pradėti pūti.

Neteisingas izoliacinio rėmo tvirtinimas

Bet ir tvirtinti izoliacinį rėmą, kur papuola, irgi nevalia. Jis turi būti įrengtas tik griežtai tam skirtose vietose, antraip stoglangis bus sumontuotas neteisingai, o visa drėgmė pateks į patalpą per ventiliacijos vožtuvą.

Izoliacinis rėmas turi būti pritvirtinamas per specialius spaustukus, kurie yra komplekte. Šie elementai yra būtini sandarumui užtikrinti. Paprastai tokie elementai būna lango šonuose ir viršutinėje dalyje. Jei pritvirtinti izoliacinį rėmą kitose ertmėse, pavyzdžiui, centrinėje dalyje, tai pažeis sandarumą, sąlygos drėgmės prasiskverbimą ir pablogins izoliaciją.

Montažinių poliuretano putų naudojimas

Kaip jau buvo minėta aukščiau, stogo langų montavimo technologija reikalauja naudoti specialų izoliacinį rėmą. Stoglangių montavimas griežtai draudžia poliuretano putų naudojimą.

Pirma, montavimo putos plečiasi ir spaudžia rėmą, stoglangis dėl to palaipsniui deformuojasi, atsiranda plyšių, įtrūkimų ir nuotėkių. Antra, poliuretano putos labai greitai niokojasi veikiant ultravioletiniams spinduliams. O kadangi stogo langus tokia spinduliuotė veikia daug stipriau nei fasadinius langus, labai greitai palėpėje prasidės skersvėjai ir pratekėjimai.

Teisinga būtų naudoti firmines šilumos izoliacijos tarpines, o ne putas.

Neteisingi stoglangio angokraščiai

Tam, kad stoglangio stiklo paketas būtų visapusiškai apipučiamas šiltu oru, montavimo metu būtina teisingai suformuoti būsimo stoglangio angokraščius. Viršutinis angokraštis turi būti suformuotas lygiagrečiai grindims, o apatinis angokraštis – statmenai grindims.

Nesilaikant šios technologijos, stoglangio srityje bus sutrikdyta šilto oro konvekcija. Dėl to šaltuoju metų laiku stoglangio stiklo paketas neįšils pakankamai, ant jo gali susidaryti kondensatas ir ledas.

Neteisinga būtų formuoti stoglangio angokraščius laisvu savavališku kampu.

Nekokybiška angokraščių šilumos izoliacija

Manyti, kad angokraščiams apšiltinti pakanka folijuoto putplasčio, o kartais tik hidroizoliacijos, irgi yra klaidinga.

Šių medžiagų nepakanka, ypač jei stoglangis susijungia su plieniniais profiliais ar kitais metaliniais elementais, sukuriančiais “šalčio tiltus".

Angokraščių apšiltinimui naudokite tankią minkštą šilumos izoliaciją. Optimalus variantas - mineralinė vata aplink stoglangio perimetrą. Arba neoporas - pilkojo polistireninio putplasčio plokštės.

Nepakankama stoglangio šiluminė izoliacija lems užšalimą, kondensato kaupimąsi, pratekėjimus arba gegnių puvimą.

Neteisingai suformuoti rėmo ir varčios tarpai

Montuojant stogo langus svarbu sudaryti teisingus tarpus tarp rėmo ir varčios. Tarpai turi būti vienodi iš visų keturių pusių. Jei nesureguliuoti varčios padėties rėmo atžvilgiu, ateityje net ir nedideli persikreipimai sukels sunkumų atidarant stoglangį.

Kreivai sumontuoto stoglangio rėmas (jeigu jis medinis) vėliau gali deformuotis ir net įtrūkti. Be to, tarpai tarp rėmo ir varčios neturėtų būti per dideli. Jei varčios kraštai nepriglus prie rėmo sandariai, mediniai stogo elementai vėliau pradės pūti dėl nesandarių pratekėjimų.

Todėl svarbu išlaikyti vienodą atstumą tarp stoglangio rėmo ir varčios. Neleistina iškraipyti stogo lango geometriją, paliekant per didelius tarpus tarp kontūrų.

Video