Šiltnamio ir inspekto apšiltinimas nuo šalčio ankstyvą pavasarį
Šiltnamio apsauga nuo šalnų, kaip sulaikyti šilumą inspekte ir šiltnamyje
Tam atvejui, jeigu ankstyvą pavasarį sugrįžtų šalčiai, galite papildomai apšiltinti šiltnamį arba inspektą gamtinėmis medžiagomis - šiaudais, durpėmis, šviežiu gyvulių mėšlu. Tokie apšiltinimo būdai tiktų ir žiemos pabaigoje, ir rudenį, ir per gegužės šalnas. Be to, ankstyvą pavasarį šitaip apšildoma šiltnamio dirva prieš sėją.
Inspekto apšiltinimas durpėmis ir šiaudais
Apsaugai nuo ankstyvo pavasario šalčio įstiklintas inspektas iš išorės ir iš viršaus apklojamas 20 cm storio durpių sluoksniu.
Toks durpių sluoksnis efektyviai saugos inspektą nuo šalčio patekimo į vidų, ypač jeigu šoninėse sienelėse yra plyšių.
Horizontaliai išdėstytų inspekto langų stiklai kartais gali trukti ir skilti, neatlaikę iš viršaus pakloto durpių sluoksnio svorio. Todėl iš viršaus inspekto stiklus patariame dengti lengvesnėmis medžiagomis - šiaudais (6-7 cm storio sluoksniu) arba šiaudų ir nendrių mišiniu. Šiaudai pakankami gerai akumuliuoja šilumą. Bet nesinaudokite vien tik nendrėmis (be šiaudų), nes pačios nendrės pernelyg prastai izoliuoja šilumą.
Jeigu diena yra saulėta, patraukite šiaudus nuo inspekto langų. Tegul saulės skleidžiama šiluma laisvai pateks į inspekto vidų pro langus.
Inspekto šonus galima apkloti ir arklių mėšlu, kuriame visada būna šiaudų priemaišų.
Labai naudingas patarimas – likus savaitei iki ankstyvo pavasarinio sodinimo apkloti inspektą šiaudais ir durpėmis. Tai aktualu, norint sodinti daržoves inspekte kovo pradžioje – dirvą jo viduje reikia pakankamai pašildyti apie vieną savaitę, o jau po to kažką sodinti.
Šiltnamio dirvos apšiltinimas arklių mėšlu
Šiltnamio ar inspekto viduje kastuvu nuimamas viršutinis dirvos sluoksnis.
Į iškastą dugną tolygiu sluoksniu dedamas gyvulių mėšlas. Ypač puikiai tinka šviežesnis arklių mėšlas su nesuvirškintais trumpais šiaudais, nes jo irimas tęsiasi ilgiau, o irimo procese jis išskleidžia šiltą temperatūrą.
• Jeigu arklių mėšlas pernelyg sausas, jį galima sudrėkinti šiltu vandeniu.
• Šviežesnis arklių mėšlas išskiria daugiau šilumos. O senesnis ir sausesnis mėšlas, kuris ilgai pragulėjo nenaudotas, šildo žymiai mažiau, nes suspėjo atvėsti ir perputi.
• Kuo šaltesnė dirva šiltnamyje, tuo daugiau šilumos iš mėšlo ji atims sau.
Baigus kloti mėšlo sluoksnį uždaromos šiltnamio durys (arba inspekto langai). Laikykite mėšlo sluoksnį keletą dienų šiltnamio viduje, nepridengdami jokiomis plėvelėmis. Per tas kelias dienas mėšlas sušils ir įkais šiltnamyje.
Po kelių dienų įšilusio mėšlo sluoksnį sutankinkite – pvz., suplūkiant kastuvais ir kojomis. Ant sutankinto mėšlo dedamas nuimtos dirvos sluoksnis – irgi tolygiai (apie 10 cm storio). Kartais patariama tarp mėšlo ir dirvos sluoksnių pakloti 5 cm sluoksnį iš senų lapų (tam, kad iš mėšlo netyčia nepradėtų augti grybai).
Į dirvos sluoksnį sėkite daržovių sėklas. Po dirvos sluoksniu gulintis mėšlas pradės aktyviai irti, ko dėka augalų šaknys visada bus šilumoje. Be to, augalų šaknys gaus daugiau naudingų medžiagų iš mėšlo (su sąlyga, kad šita trąša tinkama šiai augalų rūšiai).