Viduržiemį prisikasė... šviežių daržovių

Topinambai. Topinambai.

Sodietė Antanina sausio viduryje, per atlydį pasikasė... topinambų.

Net žiemą kasė derlių

Pasak daržininkės, šiemet žmoniško įšalo kaip ir nebuvo. Be to, rudenį topinambų stiebus nupjovė ir ant lysvės sukrovė. Taip net šaltesnėmis žiemomis moteris ne kartą be vargo yra išsikasusi topinambų.

„Topinambai — vertinga daržovė. Tik šviežius jų gumbus per žiemą išlaikyti sudėtinga, — pasakojo sodietė. — Tad geriausia atsargas laikyti dirvoje. Nors būna, kad ir ten derlius prapuola, kai įsimeta pelėnai. Tiesa, yra daug būdų, kaip rudeninį derlių ilgesniam laikui paruošti. Topinambų gumbus galima rūsyje smėlyje laikyti, galima džiovinti, konservuoti, rauginti“.

Vertinga daržovė

Pasaulio mokslininkai ir paprasti žemės gyventojai žino, jog pavasarį trūksta vitaminų. Todėl jų reikia pirkti vaistinėje arba gauti kartu su maistu. Štai ištirta, kad topinambų gumbuose yra B grupės vitaminų, askorbo rūgšties ir baltymų. Todėl organizmas geriau pasisavina geležį. Gumbuose yra ir vitamino C, todėl vartojant topinambus greičiau net žaizdos gyja. Topinambų gumbai turi daug vertingų medžiagų. Yra apie 10 procentų inulino, apie 6 procentai cukraus.

Mokslininkai nustatė, kad topinambuose esančios aktyvios medžiagos reguliuoja organizme medžiagų apykaitą ir padeda išvengti cukrinio diabeto. Aktyvios medžiagos, esančios topinambuose, valo ir skystina kraują. Gumbuose yra mineralinių druskų, kurios sugeba iš organizmo pašalinti skysčių perteklių, sumažina cholesterolio kiekį.

Vartojimas

Jeigu kam tirpsta rankos ar kojos, turėtų gerti šviežių topinambų sulčių. Kasdien geriant po stiklinę topinambų sulčių normalėja širdies darbas, susitvarko arterinis kraujo spaudimas, sustiprėja širdies raumuo. Tvirtinama, kad du kartus per dieną suvalgius bent po 50 gramų topinambų gumbų, bus išsklaidyta aterosklerozės grėsmė. Tad topinambai — ne tik puikus maistas, kai kuriais atvejais — net vaistas.

Tvirtinama, kad topinambai bene vienintelė šviežia daržovė, kuri peržiemoja žemėje ir kurią galima išsikasti ankstyvą pavasarį. Vėliau, kai gumbai pradės leisti daigus, tokie topinambai maistui netiks.

Nebūtina gumbų skusti, užtenka gerai su šepetėliu nuplauti.

F. Grunskio inf. („Biržiečių žodis“)

Biržiečių žodis

Video