Durpių tabletės daigams
Daigų auginimas durpių tabletėse, durpių tabletės naudojimas
Durpių tabletės – įdomi šiuolaikiška auginimo priemonė. Į Lietuvą atkeliavo prieš du dešimtmečius. Tai pagalbinė terpė, kurioje auginami daigai, daiginamos sėklos, įskiepijami skiepūgliai. Galima naudoti kaip gruntą kambariniams augalams.
Iš ko sudaryta durpių tabletė
Durpių tabletės ne veltui taip vadinamos, nes jų forma tikrai panaši į tabletę ar baldų ratuką – apvali ir plokščia. Tablečių skersmenys būna nuo 24 mm iki 90 mm, o storis – nuo 8 iki 30 mm.
Iš išorės durpių tabletė apvilkta elastingu išsitempiančiu plonu tinkleliu. Tai apvalkalas, palaikantis tabletės formą, neleidžiantis durpėms subyrėti. Verta paminėti, kad ne visos tabletės turi tinklinį apvalkalą. Kai kurių gamintojų ekonominės klasės tabletės būna be tinklelio, todėl jas reikia talpinti į plastikinius puodelius, kad išbrinkusi ji neprarastų formos.
Vienoje plokščios tabletės pusėje yra speciali įduba centre - tai sėklos sodinimo vieta.
Pagrindinę tabletės struktūrą sudaro presuotos durpės, pasižyminčios geru oro ir vandens pralaidumu. Mažesnę tabletės dalį sudaro įvairūs stimuliuojantys biologiniai papildai.
Durpių tablečių nauda ir privalumai
Durpinės tabletės yra puiki terpė itin jautrioms švelnioms šaknelėms, kurias gali traumuoti nepalankus gruntas. Durpės yra labai minkšta medžiaga, nekenkianti lepioms šaknims.
• Durpių tabletės gerai tinka labai smulkių ir brangių sėklų daiginimui. Derlinga ir maistinga tablečių medžiaga sėkloms labai patinka – jų daigumas didėja.
• Tabletės neįgeria per daug drėgmės, todėl šaknų sistemos drėgnumas reguliuojamas natūraliu būdu, šaknys nesupūva.
• Auginant kokį nors augalą tabletėje tręšimas pradinėje stadijoje tampa nereikalingas. Todėl išvengiama rizikos netyčia sudeginti jauną ir švelnų augaliuką trąšomis (pvz., azoto).
• Durpių akyta struktūra gerai vėdina ir aeruoja šaknis.
• Augalo persodinimas į atvirą gruntą vyksta neskausmingai ir saugiai, šaknys nenukenčia, nes durpių tabletė apvilkta plonu tinkleliu, kuris išsaugo jos forma ir neleidžia subyrėti.
Kaip naudotis durpių tabletėmis
1. Iš pradžių durpių tabletė įdedama į kokią nors plastikinę dėžutę arba indelį. Žinoma, tabletės centre esanti duobelė sėklai turi būti nukreipta į viršų.
2. Į indelį su tablete įpilamas šiltas vanduo (bet ne karštas).
3. Netrukus durpių tabletė nuo vandens išbrinks ir padidės 5-7 kartus, išaugant į aukštį. Tinklelis-apvalkalas padės išbrinkusių durpių substratui išlaikyti teisingo cilindro formą.
4. Visas procesas trunka 20-30 minučių. Per šį laiką durpių cilindras išaugs optimaliai.
Iš indelio, kuriame stovi išbrinkusi tabletė, išpilamas vandens perteklius.
Kaip auginti daigus durpių tabletėse
1. Į išbrinkusios tabletės įdubą centre įprastai pasėjamos dvi sėklos (to paties augalo).
2. Tabletę su pasėtomis sėklomis padėkite į šiltą vietą arba įjunkite šildymo priemonę šalia jos.
3. Tabletės substrato sudėtyje yra visų augalui reikalingų medžiagų. Todėl patręšti daigelį reikės tik po 2-3 savaičių, atsiradus pirmai porai tikrų lapelių.
Į substratą galima sodinti ir pradaigintas sėklas. O į labai didelių tablečių substratą galima pikiuoti daigus iš kitų dėžių.
4. Kai daigai pasieks reikiamą amžių, juos persodinkite kartu su visa išbrinkusia tablete į gruntą. O tinklelį-apvalkalą tam atvejui visai nereikia numauti – per tam tikrą laiką organinė tinklelio medžiaga dirvoje suirs pati.
