
Kodėl būtent rugpjūtį visada tiek daug “krentančių žvaigždžių”? (0)
2023 m. rugpjūčio 6 d., 10:13
“Krentančios žvaigždės” – tai meteorai (žirnio dydžio), kurie yra kometų likučiai.
Judėdamos pagal ištemptą orbitą kometos palaipsniui ardosi, skaidosi į smulkius likučius, kurie tolygiai pasiskirsto paskui kometą kaip šleifas. Rugpjūtį Žemė suartėja su tokiu kometos “šleifu”.
Krentančių meteorų lietus prasideda, kai Žemė kerta Svifto-Tatlo kometos uodegą. Žemė visada praeina pro šios kometos dalelių šleifą nuo liepos 17 d. iki rugpjūčio 24 d.
Tačiau aktyvumo piką meteorų lietus pasiekia konkrečiu laiku – naktį iš rugpjūčio 12 į rugpjūčio 13 d. Tuomet mes, žemiečiai, galime plika akimi stebėti nuostabų reginį – meteorų lietų, supaprastintai vadinamą krentančių žvaigždžių lietumi. Vidutiniškai tą naktį krenta 50 meteorų per valandą.
Kometos dalelės-meteorai įeina į mūsų atmosferą milžinišku greičiu (61 km/sek) ir sudega danguje, žaižaruodami ryškiomis šviesos juostomis, brūkšniais.
Meteorai krenta ne tik konkrečiu laiku (pvz., rugpjūčio 12-13 naktį), bet ir iš konkrečių taškų – žvaigždynų, kurių fone praeina kometos orbita. Daugiausia mus “laisto” meteorų lietumi Persėjo žvaigždynas. Pagal jo pavadinimą įvardijama ir meteorų srovė: perseidai - iš Persėjo.
Kada stebėti meteorų lietų
Taigi, naktį iš rugpjūčio 12 d. į rugpjūčio 13 d. atostogaujantieji gali pasimėgauti “krentančių žvaigždžių” lietaus stebėjimu (jeigu naktinis dangus bus pakankamai giedras). Bet nemažai jų galėsite išvysti ir rugpjūčio 11-12 d.
Daugiausia krentančių meteorų rugpjūčio12-13 naktį galima išvysti nuo 2 val. nakties ir paryčiais – apie 3-4 val.
Kur stebėti meteorų lietų
Stebėjimui pasirinkite vietą, tolesnę nuo ryškaus apšvietimo – toliau nuo gatvių žibintų. Geriausia užmiestyje, provincijoje, o mieste – nuo viršutinių daugiabučių aukštų arba nuo stogo.
Stebėjimo vieta turėtų būti atvira, kad dangus būtų atviras, neužstotas medžių ir aukštų namų. Pvz., pieva, laukymė, laukas, nuosavas kiemas ar stogas.
Žvilgsnį nukreipkite į šiaurės rytų dangaus pusę. Būtent ten yra Persėjo žvaigždynas, iš kurio “pyla” žvaigždžių lietus.
Tikslesnę Persėjo vietą galite paskaičiuoti, pradžiai susiradę Didįjį Grįžulą (Kaušą) ir Mažąjį Grįžulą su Šiaurine žvaigžde. Nuo jų žiūrėkite į dešinę, į šiaurės rytus, ir šiek tiek žemiau.
Kaip stebėti meteorų lietų
Tam, kad akys greičiau priprastų prie tamsos, joms reikia daugiau fruktozės. Suvalgykite šaukštą medaus arba vaisių, kuriame gausu fruktozės. Pilnai akių adaptacijai prie tamsos reikia mažiausia 30 minučių.
Man teko pačiam stebėti meteorų lietų gamtoje rugpjūčio 12-13 d. naktį ankstesniais metais. Galiu pasakyti, kad iš karto neiškris 30-50 meteorų per minutę. Nuo 2 val. nakties krentančių meteorų pradėjo daugėti. O pats pikas buvo apie 3 val. nakties – meteorai skriejo grupelėmis po 2-3 arba vienas po kito kelių sekundžių intervalu.
Labai svarbu, kad naktinis dangus būtų giedras. Debesuotame danguje skriejančių meteorų matosi mažiau.







