Kaip kūrenti krosnį, kad nebūtų suodžių

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Krosnies kūrenimas malkomis be suodžių, kokios malkos užneša kaminą, suodžiai kamine

Malkų degimo metu dūmtraukyje susidaro suodžiai. Tai natūralus procesas, lydintis degimą, todėl visiškai jo išvengti neįmanoma. Bet galima sumažinti suodžių kiekį iki minimumo, besilaikant tam tikrų krosnies ar židinio kūrenimo taisyklių. 

Suodžių keliamos grėsmės 

Koks pavojus slypi suodžiuose? Juose yra degių medžiagų – spygliuočių medienos sakų, deguto iš beržinių malkų, aliejaus iš saulėgrąžų lukštų briketų ir kreozoto (aliejuoto medienos degimo produkto, dar žinomo kaip kancerogenas, sukeliantis vėžį). 

Kai kurių medienos rūšių malkos degimo metu aukštai “šaudo" kibirkštimis – joms pasiekus degių suodžių sluoksnio įvyksta užsiliepsnojimas, peraugantis į kamino gaisrą, galintį suardyti dūmtraukio plytų mūrinį bei persimesti į stogą ir patalpas. 2021 metų statistikos duomenimis 1094 gaisrų priežastimi buvo dūmtraukyje užsidegę suodžiai, o 2022 m. dėl tos pačios priežasties iki spalio mėnesio jau kilo 610 gaisrų.   

Kitas nemalonumas, kylantis dėl suodžių – jos užkemša dūmtraukį ir kaminą. Užsikimšusiame dūmtraukyje mažėja trauka, šildymo efektyvumas krenta, o dar ir dūmai prastai pasišalina laukan ir veržiasi į patalpas. Ir ne tik dūmai, bet ir smalkės, sukeliančios apsinuodijimus. 

Kuras, nuo kurio būna daugiau suodžių

Norėdami apsaugoti savo dūmtraukį nuo gausaus suodžių susidarymo įsigilinkime į skirtingų medienos rūšių malkų savybes. Tam tikrų medžių malkos išskiria daugiau suodžių susidarymui palankių medžiagų, tad gali būti, kad teks atsisakyti kai kurių savo mėgstamų malkų arba peržiūrėti jų panaudojimo būdą. 

• Pvz., visų spygliuočių rūšių malkose yra didelis kiekis sakų. Degimo metu virsdami dūmais sakai nusėda lipnių suodžių sluoksniu ant dūmtraukio sienelių. 

• Beržinės malkos, nors ir priskiriami prie didelio kaitrumo kategorijos, bet jų tošyje yra deguto, labai degaus. Ši medžiaga irgi virsta suodžiais. Galima pabandyti deginti sausas beržines malkas be tošies ir stebėti rezultatus. 

• Saulėgrąžų lukštų briketai ir granulės. Tai aliejaus pramonės antrinė žaliava, pasižyminti dideliu kaitrumu. Bet juose daug klampaus aliejaus, padidinančio suodžių susikaupimą.

Kietųjų lapuočių rūšys - panacėja nuo suodžių 

Yra lapuočių medžių iš kietųjų rūšių kategorijos, nuo kurių degančių malkų beveik nesusidaro suodžių. O jeigu susidaro, tai kiekis būna minimaliausias. Ypač jeigu šių lapuočių malkos optimaliai išdžiovintos iki 15-20 % drėgmės.

Tai ąžuolas (pačios kaitriausios, bet ir brangiausios malkos), obelys, kriaušė, riešutmedis, bukas, skroblas ir kartais gerai išdžiovinta tuopa. 

Drėgnos malkos – daugiau suodžių

Kūrenkite krosnį tik labai sausomis malkomis, išdžiovintomis idealiai. Kai malkose yra didelis drėgmės procentas vandens garai sąveikauja su smulkiomis pelenų dalelėmis, kurios nuo to susiklijuoja ir sulimpa į didesnius gumuliukus. Jie nesugeba lengvai pasišalinti per dūmtraukį ir nusėda ant jo sienelių lipnių suodžių pavidalu. 

Kuo didesnis malkų drėgnumas, tuo daugiau kūrenimo metu susidaro vandens garų, ženkliai prisidedančių prie suodžių formavimosi. Idealus malkų drėgnumas, kurio galima pasiekti naminėmis sąlygomis, turi siekti 15-20 % . 

 Nepamirškime, kad nepakankamai išdžiovintos ir drėgnos malkos daugiau dūmija. Juodi ir gelsvi dūmai byloja apie tai, kad į aplinką ir į patalpas išmetama daugiau kenksmingų degimo medžiagų, palyginant su kūrenimu be dūmų. Šaltomis dienomis galima pastebėti lengvą baltą dūmelį – tai saugūs nekenksmingi vandens garai, liudijantys apie gerai išdžiovintą kurą. 

Padidinkite pradinę užkūrimo temperatūrą

Didelis suodžių kiekis išsiskiria būtent pradinėje malkų degimo stadijoje. Dėl nepakankamos degimo temperatūros lakiosios anglies medžiagos sudega nepilnai, susidaro jų perteklius, kuris kyla į viršų ir limpa prie sienelių suodžių ir paišų sluoksniu. 

Kuo greičiau malkos įsikūrens ir pasieks optimalaus degimo režimą (120-320º C), tuo mažiau suodžių nusės dūmtraukyje. Norint pagreitinti procesą reikia pradžiai apšildyti malkas ir pakurą. 

1. Tam laikykite malkas 2-3 dienas iki kūrenimo šiltoje namų temperatūroje – tegul jos sušils. Kuo šiltesnes malkas dėsite į krosnį ar židinį, tuo mažiau energijos jos išeikvos pakuros apšilimui. 

2. Iš anksto apšildykite pakurą – sudeginkite joje keletą sausų skiedrų prieš malkų užkūrenimą. Tuomet malkos pradės degti jau įšilusioje pakuroje ir greičiau pasieks optimalią degimo temperatūrą. 

3. Uždarykite dūmtraukio sklendę po to, kai malkos sudegs. Pakura ir dūmtraukis mažiau vės ir ilgiau išlaikys šilumą.

Video