Kamino traukos problemos. Kodėl dūmina “pečius” ir netraukia kaminas?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kamino traukos padidinimas, netraukia kaminas, rūksta dūmai iš krosnies, kamino trauka, atgalinė trauka

Nemalonus degėsių kvapas, dūmai patalpoje, prastas malkų degimas – visa tai yra dūmtraukio atgalinės traukos pasekmės. Su šia problema susiduria daugelis krosnių, židinių, kieto kuro katilų savininkų. Kodėl kamino trauka prasta ir kaip pašalinti šią problemą?

Priežastys, dėl kurių netraukia kaminas

Nepakankamas oro srautas dūmtraukyje. Malkų degimo metu būtina, kad oras judėtų kryptimi “iš apačios – į viršų". T.y. iš patalpos per dūmtraukį ir stogo kaminą – laukan. Tam patalpoje, kurioje stovi krosnis, reikia užtikrinti oro srauto judėjimą – teisingą trauką. 

Jeigu visi langai uždaryti, vėdinimo kanalai užsikimšę ir veikia prastai - tuomet dūmai pradeda judėti atbula kryptimi – iš krosnies į patalpą. Susidaro atgalinė trauka. Paprastas šios problemos pašalinimo būdas - sukurti teisingą oro judėjimo kryptį kambaryje. Tam prieš uždegant malkas atidaromi langai, o praėjus 10-15 minučių po to, kai ugnis užsikurs, langai uždaromi. 

Dūmtraukis užsikimšęs suodžiais. Malkų degimo procese susidaro suodžiai – tai degimo produktų dalelės, kurios susilimpa ir nusėda ant vidinių dūmtraukio sienelių, sukeldamos jo skersmens susiaurėjimą. Dėl to apsunkinamas oro judėjimas ir dūmų pasišalinimas laukan. 

Suodžių sluoksnį reikia reguliariai šalinti arba kūrenimui naudoti kokybiškai išdžiovintas malkas ir kitą kurą, turintį labai mažai drėgmės (pvz., presuotos medienos briketus) – taip galima išvengti suodžių susidarymo ir padidinti trauką kamine. Apie tai išsamiai rašėme mūsų straipsnyje “Kaip kūrenti krosnį, kad nebūtų suodžių".

Šalto lauko oro slėgis. Kamino trauka gali sumažėti, nukritus lauko oro temperatūrai. Kadangi šaltas oras yra sunkesnis už šiltą, šaltos masės nusileidžia apačion ir slegiasi į kamino vidų. Ši problema dažnai nutinka, esant abejoms ankstesnėms priežastims: kai dūmtraukis užkimštas suodžiais ir kai oro srautas kamine per silpnas. 

a

Šalto oro problemos atsikratoma, apšildant dūmtraukį ir kaminą (įrengiama jų šiluminė izoliacija, naudojant mineralinę vatą ir kt.), valant juos iš vidaus ir padidinant teisingą trauką iš apačios į viršų. 

Kamino gaubtas trukdo dūmams pasišalinti. Kaminą ant stogo dengiantis gaubtas, skirtas apsaugoti nuo lietaus patekimo ir vėjo gūsių, kartais būna pritvirtintas per žemai, tuo pernelyg uždengdamas kamino angą ir sudarydamas kliūtis laisvam dūmų pasišalinimui į viršų. Tuomet iš stabdomų dūmų pertekliaus susidaro oro "kamštis" ir pablogėja trauka. 

a

Tokiais atvejais kamino gaubtą reikia pritvirtinti aukščiau nei yra dabar. Arba iš viso demontuoti gaubtą. 

Neteisinga dūmtraukio konstrukcija. Atgalinė trauka gali atsirasti ir dėl neteisingai įrengtos ar sumūrytos dūmtraukio konstrukcijos – per siauras skersmuo, per didelis aukštis, per daug posūkių ir susiaurėjimų. 

Tai gerokai rimtesnė problema, kurios pašalinimui teks pertvarkyti konstrukciją. Darbai pareikalaus laiko, pastangų ir finansinių išlaidų. 

Plytų griuvimas mūriniame dūmtraukyje. Dėl nuolat vykstančių įkaitimo-atšalimo procesų seno dūmtraukio mūras gali pradėti ardytis. Pavienės plytos išgriūva iš mūro, “iškrenta iš konteksto” apačion ir užkemša dūmtraukį. Trauka nukenčia. 

Norint išvengti šios nemalonios situacijos visą dūmtraukio kanalą ir kaminą vėlgi reikia šiltinti - apsaugoti šilumos izoliacijos sluoksniu.

Video