Kremlius: susitarimas dėl ukrainietiškų grūdų eksporto baigtas

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kremlius pirmadienį paskelbė, kad susitarimo dėl ukrainietiškų grūdų eksporto galiojimas faktiškai baigėsi. Pareiškimas pasirodė kelios valandos prieš oficialią susitarimo galiojimo laiko pabaigą, praneša naujienų agentūra BNS.  „Juodosios jūros susitarimai šiandien de facto baigėsi. Grūdų susitarimas baigėsi“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas

Rusija „nedelsdama atnaujins jo įgyvendinimą, kai tik bus įvykdyta rusiškoji susitarimų dalis“, sakė jis. Po Kremliaus pranešimo Rusijos naujienų agentūros pranešė, kad Maskva informavo Turkiją, Ukrainą ir Jungtines Tautas, jog nepritaria susitarimo pratęsimui. „Rusija šiandien oficialiai pranešė Turkijos ir Ukrainos pusėms, taip pat JT sekretoriatui apie savo nepritarimą susitarimo pratęsimui“, – naujienų agentūra TASS citavo Užsienio reikalų ministerijos atstovę spaudai Mariją Zacharovą.

Kremliaus pareiškimas, kad Maskva ketina atsisakyti susitarimo, pasirodė praėjus kelioms valandoms po to, kai per ataką prieš tiltą į Rusijos aneksuotą Krymo pusiasalį žuvo du žmonės. Vienas Ukrainos šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad Ukrainos karinis jūrų laivynas ir saugumo tarnyba SBU naktį surengė išpuolį prieš šį rusų pastatytą tiltą.

Pirmadienį paklaustas, ar pirmadienio nakties ataka prieš Krymo tiltą buvo vienas iš veiksnių, nulėmusių tokį sprendimą, D. Peskovas atsakė neigiamai. „Ne, šie įvykiai nesusiję. Dar prieš šią teroro ataką prezidentas Putinas paskelbė mūsų poziciją šiuo klausimu“, – sakė jis. Iš derybų Stambule, kur Turkijos ir JT pareigūnai bandė įtikinti Rusiją susitarti dėl dar vieno pernai liepą ten pasirašyto susitarimo pratęsimo, nėra jokių žinių.

Raginimas grįžti

Penktadienį, kelios dienos iki susitarimo galiojimo pabaigos, Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) optimistiškai vertino galimybes vėl pratęsti susitarimą. Tačiau jo teiginys, kad jis ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šiuo klausimu sutarė akis į akį, nesulaukė patvirtinimo Maskvoje. Kremliaus atstovas spaudai greitai pareiškė, kad V. Putinas nieko panašaus nesakė. V. Putinas ne kartą grasino pasitraukti iš susitarimo, teigdamas, kad nebuvo laikomasi jo nuostatų, pagal kurias leidžiama eksportuoti rusiškus maisto produktus ir trąšas.

Savaitgalį V. Putinas taip pat pareiškė, kad pagrindinis susitarimo tikslas – tiekti grūdus skurdesnėms šalims – nebuvo pasiektas. Rusija tvirtina, kad Maskvos ir JT susitarime numatytas rusiškų maisto produktų ir trąšų tiekimo pasaulio rinkoms normalizavimas toliau blogėja, ir kaltino dėl šios problemos antrinį Vakarų sankcijų poveikį laivybos ir draudimo bendrovėms bei bankams.

2022 metų vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, šios šalies Juodosios jūros uostai buvo užblokuoti karo laivų, kol pagal pernai liepą pasirašytą susitarimą buvo sudarytos sąlygos eksportuoti pasauliui itin svarbius grūdus. Pernai su JT ir Turkija sudarytas pirminis 120 dienų susitarimas buvo pratęstas tris kartus: lapkritį, kovą ir gegužę. Lygiagrečiai pasirašytu susitarimu siekiama palengvinti rusiškų maisto produktų ir trąšų, kuriems netaikomos Vakarų sankcijos, įvestos Maskvai dėl karo Ukrainoje, eksportą. Ukraina buvo viena didžiausių grūdų augintojų pasaulyje, o susitarimas padėjo sušvelninti karo sukeltą pasaulinę maisto krizę. Per pastaruosius metus pagal Juodosios jūros grūdų iniciatyvą buvo eksportuota daugiau kaip 32 mln. tonų ukrainietiškų grūdų.

Vokietija pirmadienį paragino Rusiją grįžti prie susitarimo dėl grūdų, pažymėdama, kad jis labai svarbus apsirūpinimo maistu saugumui. „Mes ir toliau raginame Rusiją leisti pratęsti grūdų sandorį“, – žurnalistams sakė vyriausybės atstovė Christiane Hoffmann (Kristianė Hofman), pridūrusi, kad „konfliktas neturėtų kristi ant skurdžiausių šios planetos gyventojų pečių“.

Video