Grūdų eksporto galiojimas kol kas nepatvirtintas

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Pirmadienį eina į pabaigą galiojimas susitarimo, pagal kurį Ukraina gali eksportuoti grūdus per Juodąją jūrą: jis baigs galioti vidurnaktį Stambulo (ir Lietuvos) laiku. Iš derybų Stambule, kur Turkijos ir JT pareigūnai bando įtikinti Rusiją susitarti dėl dar vieno pernai liepą ten pasirašyto susitarimo pratęsimo, kol kas nėra jokių žinių.

Per pastaruosius metus pagal Juodosios jūros grūdų iniciatyvą, kuria siekiama sušvelninti pasaulinę maisto krizę, buvo eksportuota daugiau kaip 32 mln. tonų ukrainietiškų grūdų. Tačiau šis srautas sustojo, nes Rusija iki šiol atsisako atnaujinti susitarimą. „Paraiškas patvirtino ne visos šalys, – sakoma susitarimą prižiūrinčio Jungtinio koordinavimo centro pareiškime. – Nuo birželio 27 dienos nebuvo patvirtintas nė vienas naujas laivas.“

Paskutinis krovininis laivas, kuriam susitarimą pasirašiusios šalys – Ukraina, Rusija, Turkija ir Jungtinės Tautos – suteikė leidimą, buvo Turkijos „TQ Samsun“. Jis plaukė per Juodąją jūrą iš Ukrainos Odesos uosto Stambulo link, vėlai sekmadienį rodė jūrų eismą stebinti interneto svetainė " Marine Traffic“. Penktadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) optimistiškai vertino galimybes vėl pratęsti susitarimą.

Tačiau jo teiginys, kad jis ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šiuo klausimu sutarė akis į akį, nesulaukė patvirtinimo Maskvoje. Kremliaus atstovas spaudai greitai pareiškė, kad V. Putinas nieko panašaus nesakė.

Maskvos skundai

V. Putinas ne kartą grasino pasitraukti iš susitarimo, teigdamas, kad nebuvo laikomasi jo nuostatų, pagal kurias leidžiama eksportuoti rusiškus maisto produktus ir trąšas. „Pagrindinis susitarimo tikslas, t. y. grūdų tiekimas šalims, kurioms jų reikia, įskaitant Afrikos žemyną, nebuvo įgyvendintas“, – sakė jis šeštadienį, kalbėdamas telefonu su Pietų Afrikos prezidentu Cyrilu Ramaphosa (Sirilu Ramafosa). Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) praėjusią savaitę nusiuntė V. Putinui laišką dėl susitarimo pratęsimo.

Pasak A. Guterreso atstovo spaudai Stephane'o Dujarrico (Stefano Diužariko), Kremliui nusiųsto pasiūlymo tikslas yra pašalinti kliūtis, darančias poveikį finansinėms operacijoms per Rusijos žemės ūkio banką, dėl kurių Maskva reiškia didelį susirūpinimą, ir kartu sudaryti sąlygas tolesniam Ukrainos grūdų gabenimui per Juodąją jūrą.

Pasak naujienų agentūros „Reuters“ šaltinių, A. Guterresas pasiūlė V. Putinui pratęsti susitarimą, pagal kurį leidžiama saugiai eksportuoti grūdus iš Ukrainos į Juodąją jūrą mainais už tai, kad sankcionuoto Rusijos žemės ūkio banko „Rosselchozbank“ antrinė įmonė bus prijungta prie tarptautinės mokėjimų sistemos SWIFT.

R. T. Erdoganas sakė, kad tikisi, jog „šiuo laišku bendromis mūsų ir Rusijos pastangomis užtikrinsime grūdų koridoriaus pratęsimą“. Rusija tvirtina, kad Maskvos ir JT susitarime numatytas rusiškų maisto produktų ir trąšų tiekimo pasaulio rinkoms normalizavimas toliau blogėja, ir kaltino dėl šios problemos antrinį Vakarų sankcijų poveikį laivybos ir draudimo bendrovėms bei bankams.

2022 metų vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, šios šalies Juodosios jūros uostai buvo užblokuoti karo laivų, kol pagal pernai liepą pasirašytą susitarimą buvo sudarytos sąlygos eksportuoti pasauliui itin svarbius grūdus. Pernai su JT ir Turkija sudarytas pirminis 120 dienų susitarimas buvo pratęstas tris kartus: lapkritį, kovą ir gegužę. Lygiagrečiai pasirašytu susitarimu siekiama palengvinti rusiškų maisto produktų ir trąšų, kuriems netaikomos Vakarų sankcijos, įvestos Maskvai dėl karo Ukrainoje, eksportą.

Ukraina buvo viena didžiausių grūdų augintojų pasaulyje, o susitarimas padėjo sušvelninti karo sukeltą pasaulinę maisto krizę.

Video