M. Morawieckis: Lenkija neplanuoja atšaukti ukrainietiškų grūdų importo embargo
Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) nurodė, kad jo vyriausybė penktadienį, kaip buvo numatyta, neplanuoja atšaukti Ukrainos grūdų importo embargo.
Anot jo, embargo atšaukimas pakenktų Lenkijos ūkininkams.
„Lenkija neleis, kad mus užplūstų Ukrainos grūdai“, – antradienį socialiniame tinkle „X“ pareiškė M. Morawieckis.
„Nepriklausomai nuo Briuselio klerkų sprendimų, mes neatversime savo sienų“, – nurodė premjeras, aktyviai dalyvaujantis spalio 15 dieną įvyksiančių parlamento rinkimų kampanijoje.
Lenkija, Vengrija, Slovakija, Rumunija ir Bulgarija, pritarus Europos Sąjungai, nuo balandžio iki rugsėjo 15 dienos įvedė embargą Ukrainos žemės ūkio produktams, siekdamos išvengti pertekliaus vidaus rinkoje, dėl ko nukentėtų vietiniai ūkininkai.
Tranzitu leidžiama įvežti tik užplombuotas prekes, kad Ukraina galėtų išsiųsti savo produkciją į užsienį, Maskvai užkertant kelią jų eksportui įprastais būdais.
M. Morawieckis šį komentarą išsakė prieš pat ministrų pasitarimą šiuo klausimu. Europos Parlamente taip pat vyks diskusijos šia tema.
Lenkijos vyriausybė antradienį sutarė vienašališkai pratęsti Ukrainos grūdų importo draudimą, net jei dabartiniai ES apribojimai baigsis rugsėjo 15 dieną.
„Nepriklausomai nuo tolesnio (Europos) Komisijos sprendimo, po šios datos neatidarysime sienos ukrainietiškiems grūdams“, – sakoma vyriausybės pareiškime.
Jame teigiama, kad vyriausybė vis dar siekia išplėsti draudimą ES lygmeniu.
„Jei Briuselis nesilaikys embargo, mes patys įvesime šias priemones (...) Lenkijos kaimo interesai mums yra svarbiausi“, – sakoma pareiškime.
Tuo metu Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis pareiškė, kad dėl šio Lenkijos sprendimo jo šalis gali imtis teisinių veiksmų.
„Neketiname kenkti Lenkijos ūkininkams (...) Tačiau jei prieš rinkimus bus pažeista prekybos teisė dėl politinio populizmo, Ukraina bus priversta kreiptis į Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) arbitražą, kad gautų kompensaciją už GATT normų pažeidimą“, – socialiniuose tinkluose teigė D. Šmyhalis, paminėdamas Bendrąjį susitarimą dėl muitų tarifų ir prekybos.
Už žemės ūkį atsakingas eurokomisaras Januszas Wojciechowskis (Janušas Voicechovskis), buvęs Lenkijos žemės ūkio ministras, nurodė, kad deda visas pastangas, jog šis embargas būtų pratęstas.
Diskusijose EP turėjo dalyvauti kai kurie lenkų ūkininkų grupių vadovai, tarp jų – Michalas Kolodziejczakas (Michalas Kolodzeičakas), kuris yra vienas iš opozicijos kandidatų spalio 15 dienos rinkimuose.
Vicepremjeras Jaroslawas Kaczynskis (Jaroslavas Kačinskis) sakė, kad Lenkija nori padėti Ukrainai, „bet kartu turime nepamiršti savo piliečių“.
Lenkija teikia karinę ir humanitarinę pagalbą su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai, tačiau po šalies ūkininkų protestų Varšuva uždraudė importuoti ukrainietiškus žemės ūkio produktus.