Mažina nustatomų pažeidimų skaičių ir siekia padėti jų išvengti

NMA nuotr. NMA nuotr.

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), siekdama prevenciškai užkirsti kelią galimiems pažeidimams, primena ūkininkams, deklaruojantiems žemės ūkio naudmenas, gaunantiems išmokas už plotus ir gyvulius bei dalyvaujantiems su plotu susijusiose Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) ir Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonėse, apie dažnai daromas klaidas, nustatomus pažeidimus ir kaip jų galima išvengti.

Džiugu, kad bendrų pastangų dėka 2024 m. pritaikyta paramos sumažinimo suma (2,4 mln. Eur) yra 2 kartus mažesnė, lyginant su 2023 m. NMA tikisi, jog mažėjimo tendencija išliks ir 2025 m. Atkreipiame dėmesį, jog dėl pritaikyto paramos sumažinimo nepanaudotos lėšos perskirstomos Lietuvos ūkininkams, tvarkingai besilakantiems reikalavimų išmokoms gauti.  

Dažniausiai pasitaikančios klaidos ir kaip jų išvengti

NMA, siekdama užtikrinti atitiktį paramos skyrimo reikalavimams, atkreipia dėmesį į pasitaikančias klaidas, kurių galima išvengti.

2024 m. buvo dažnai nustatomi pažeidimai dėl įsipareigojimų ir tinkamumo kriterijų nesilaikymo pagal klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingos sistemos (ekologinės sistemos) veiklą „Augalų kaita“ (373 tūkst. Eur). Atkreipiame dėmesį, jog pareiškėjai įsipareigoja:

  • pagal veiklą „Augalų kaita“ deklaruoti tik tokius plotus, kurie praėjusiais metais jau buvo deklaruoti tiesioginėms išmokoms gauti;
  • pasirinktame deklaruotame plote kasmet auginti ne mažiau kaip 4 skirtingus augalus, kurie gali būti pasirenkami iš klasifikatoriaus I-III grupės, žemės ūkio augalų mišinius, kuriuose baltyminiai augalai nėra vyraujantys, juodąjį pūdymą, salotas ir paprikas uždarajame grunte, mišrias daržoves;
  • nesėti (neauginti) to paties žemės ūkio augalo dvejus metus iš eilės tame pačiame plote.
  • Taip pat nustatyti pažeidimai už susietosios paramos už vaisius, uogas ir riešutus, daržoves ir baltyminius augalus reikalavimų nesilaikymą (309 tūkst. Eur).

Primena, jog pareiškėjai:

  • deklaruojantys bendrai 2 ha ir didesnį vaisių, uogų, daržovių atvirame grunte ar 1 ha ir didesnį moliūgų, cukinijų, juodųjų serbentų, obelų, ridikų ar riešutų plotą, ar bet kokį Klasifikatoriaus V grupės daugiamečių sodinių plotą, deklaruojamą ne daugiamečių sodinių plote žemės ūkio naudmenų sluoksnyje (išskyrus braškes ir krienus), likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki pirmo derliaus nuėmimo, bet ne vėliau kaip iki spalio 1 d., per „NMA agro“ programą pateikti nuotraukas iš kiekvieno lauko kelių skirtingų vietų, kur aiškiai matytųsi užaugintas derlius ir bendras lauko vaizdas;
  • privalo užtikrinti, kad deklaruotuose plotuose būtų derlius, o jei užauginto derliaus nėra, tačiau nuotraukose matomi, pvz., gyvi, nenudžiūvę vaismedžiai, jauni sodinukai, – tai nelaikoma nustatytų reikalavimų neatitiktimi.

Nustatyti pažeidimai ir už paramos sąlygų nesilaikymą (200 tūkst. Eur), todėl primename svarbiausius įsipareigojimus:

  • įgyvendinant 5 geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standartą „Žemės dirbimo valdymas siekiant sumažinti dirvožemio degradacijos riziką ir eroziją, be kita ko, atsižvelgiant į šlaito nuolydį“, privaloma:
  •  kiekvienais metais nuo lapkričio 15 d. iki kovo 1 d. užtikrinti bent minimalų žolinių augalų auginimą (apsėti, palikti ražienų laukus per žiemą arba palikti kitas augalų liekanas), ražienų ar augalų liekanų dirbimas nuėmus derlių ir neplanuojant minimu laikotarpiu apsėti yra draudžiamas;
  • neauginti kaupiamųjų žemės ūkio augalų – šakniavaisių ir šakniagumbių;
  • būtina tinkamai kaupti mėšlą ir srutas, kaip numatyta Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų apraše;
  • svarbu laikytis Ūkinių gyvūnų gerovės reikalavimų.

Primena, jog ūkininkai gali lengvai sužinoti ir sekti informaciją apie reikalavimus ir jų įgyvendinimo terminus bei išvengti pažeidimų naudodamiesi NMA svetainės skiltyje „Parama kaimui“ esančiu „Kalendoriumi“. 

NMA veiksmai, padedantys išvengti neatitikties paramos skyrimo reikalavimams

Ir toliau mažinti nustatomų pažeidimų skaičių padeda NMA sukurta Automatinė laukų nuolatinio stebėjimo sistema (ALNSIS), kuria naudojantis vykdomas įsipareigojimų stebėjimas ir pareiškėjai iš anksto yra informuojami apie dar neįvykdytas veiklas.

Pareiškėjams nustatyta mažiau pažeidimų ir dėl kitų aktyvių prevencinių veiksmų, padedančių jų išvengti:

  • Šiemet NMA, siekdama padėti išvengti klaidų bei pažeidimų, organizavo visoje Lietuvoje NMA patikrų specialistų ir ūkininkų susitikimus, kuriuose buvo konsultuojama su patikromis susijusiais klausimais.
  • Taip pat šiemet NMA, siekdama užtikrinti dar kokybiškesnį paslaugų teikimą, sukūrė inovatyvią galimybę konsultuotis svetainėje su virtualiuoju asistentu Joriu Nemiga.
  • Kasmet deklaravimo metu savivaldybėms ir seniūnijoms siunčiami sąrašai su paraiškose nustatytomis klaidomis, kad iki deklaravimo pabaigos būtų pakoreguoti paraiškos duomenys.
  • Kiekvieną pavasarį NMA rengia tiesioginių išmokų konferenciją, kurioje teikiama aktualiausia informacija apie taisyklių pakeitimus, administravimo ir patikrų aktualijas bei naujoves, o pristatymo medžiaga viešinama NMA svetainėje ir „Youtube“ platformoje. Taip pat NMA organizuoja ir dalyvauja seminaruose ir kituose renginiuose, kuriuose pristatomos pagrindinės deklaravimo aktualijos.
  • Prasidėjus deklaravimui išleidžiamas laikraštis, kuriame ūkininkai gali rasti aktualiausią informaciją apie tiesiogines išmokas ir paramą pagal su plotu bei gyvuliais susijusias priemones, taip pat laikraštyje pateikiami išsamūs patarimai, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, norint išvengti pažeidimų bei vykdomi veiksmai, siekiant išvengti neatitikčių paramos skyrimo reikalavimas ir kita aktuali informacija.
  • Deklaruodami pareiškėjai gali matyti „NMA agro“ programoje atnaujintas preliminarių pasėlių laukų ribas, automatiškai sugeneruotas pagal 2024 m. rudens 1 m skiriamosios gebos palydovinius vaizdus, kurios padeda tiksliau įbraižyti laukus ir išvengti sankcijų už neteisingą deklaravimą bei netikslų laukų įbraižymą.
  • Taip pat NMA svetainėje bei žiniasklaidos priemonėse nuolat skelbiami straipsniai apie aktualius teisės aktų pakeitimus, reikalavimus bei terminus ūkininkams, siekiantiems laiku įvykdyti įsipareigojimus ir išvengti sankcijų.
NMA

Video