Ūkininkus gali pasiekti pranešimai apie taikytinas sankcijas už daugiamečių pievų suarimą 

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Buvęs Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovas Erikas Bėrontas įspėja žemdirbius apie tai, kad jie gali sulaukti sankcijų dėl suartų ir neatstatytų daugiamečių pievų.  

„Deja, gerbiami ūkininkai, galimai išgirstate tai iš manęs pirmo. Iki gruodžio 31 dienos sulauksite raštų iš NMA su sankcijomis dėl daugiamečių pievų atstatymo, – socialiniame tinkle „Facebook“ penktadienį parašė E. Bėrontas. – Kol kas tylu, bet Europos Komisija greitu metu informuos, kad teikti argumentai yra atmesti ir suartas pievas privaloma atstatyti. Kraštiniai liksite tie, kas suarėte pievas. Jums bus taikomos sankcijos pagal patvirtintą metodiką“.

Sankcijų metodiką galima pakeisti, bet neaišku, kiek stipriai ji gali būti pakeista.

„Dabar tik klausimas, kokia ta sankcijų metodika bus, kiek ji bus keičiama. Viso to reikėjo ir buvo galima tikėtis. Pasakysiu taip, kad su panašiomis bėdomis yra susidūrę daug valstybių, anksčiau teko rinkti ir teikti ir man pačiam su komanda panašius argumentus EK, planuoti kitus metus, – pasakojo E. Bėrontas. – Situacija nesuvaldyta ne šiandien, ne prieš mėnesį, o daug seniau ir ilgainiui, todėl reikia dabar jau spręsti dėl 2023 metų ir peržiūrėti metodikas ir taisykles“.

Jis įvardija ir apie kokį daugiamečių pievų plotą kalbama.

„Tiesa ta, kad šįkart atstatyti reikės iki 30 tūkst. ha. suartų pievų, bet jei nieko nebus daroma ir keičiama, tai kitais metais tai palies 200 tūkst. ha. Viskas padaroma, tad reikia padirbėti su sankcijų metodika ir su 2023 metų deklaravimu“, – sako E. Bėrontas.

„Agrobite“ kreipėsi komentaro ir į Nacionalinę mokėjimo agentūrą, kuri atsiuntė atsakymą, patvirtinantį, jog iki gruodžio 31 d. ūkininkai išties gali sulaukti laiškų:

„Informuojame, kad 2013 m. gruodžio 17 d. reglamente Nr. 1307/2013 nustatyta, kad valstybės narės privalo užtikrinti, kad daugiamečiais žolynais užsėtų plotų ir bendro žemės ūkio paskirties žemės ploto, kurį ūkininkai deklaravo pagal Reglamento (ES) Nr. 1306/2013 72 straipsnio 1 dalies pirmos pastraipos a punktą, santykis nesumažėtų daugiau kaip 5 proc., palyginti su referencine santykine dalimi, kurią nustato valstybės narės 2015 m., daugiamečiais žolynais užsėtus plotus, padalydamos iš bendro žemės ūkio paskirties žemės ploto.

2014 m. kovo 11 d. Komisijos deleguotojo reglamente nustatyta, kad ūkininkai apie individualią pareigą pertvarkyti žemę į daugiamečius žolynus ir apie taisykles, kuriomis siekiama, kad toliau nebūtų keičiama daugiamečių žolynų paskirtis, turi būti informuojami iki tų metų, kuriais nustatytas sumažėjimas daugiau kaip 5 proc., gruodžio 31 d.

NMA pagal savo kompetenciją atliks privalomus veiksmus vadovaudamasi žemės ūkio ministro įsakymu tvirtinamu Daugiamečių ganyklų arba pievų atkūrimo tvarkos aprašą. Šis aprašas dar nėra patvirtintas". 

Video