„Eurostat“: prekiniai bendrijos ūkiai valdo 40 proc. žemės ūkio paskirties žemės
Europos Sąjungos statistikos tarnybos „Eurostat“ duomenimis, bendrijoje vyrauja nedideli šeimos ūkiai, tačiau jų vidutinis valdomas plotas yra beveik du kartus didesnis nei Lietuvoje.
Mūsų šalyje yra apie 120 000 ūkininkų, tačiau maždaug 70 proc. jų yra smulkūs ūkiai, valdantys mažesnius nei 50 ha ūkius.
Iš pirmo žvilgsnio galima šia statistika tikėti, bet yra kelios išlygos, kurios skaičius gerokai iškreipia.
„Eurostat“ duomenimis, ES vidutinis ūkių, kuriuose bent pusę darbuotojų sudaro samdomi darbuotojai, plotas yra 95 ha. Šiuo atveju skaičiavimų metodika, palyginti su Lietuva, gali skirtis, nes „Eurostat“ metodikoje daroma išlyga, jog ūkyje ne mažiau kaip 50 proc. darbo jėgos sudaro šeimos nariai. Būtent todėl, „Eurostat“ duomenimis, net 93 proc. ūkių Europos Sąjungoje yra šeimos ūkiai.
Jei šeimos ūkiais būtų laikomi tik tie ūkiai, kuriuose visas užduotis atlieka šeimos nariai, jų dalis būtų daug mažesnė. Remiantis Europos Sąjungos statistikos tarnybos parengtais duomenimis, tokių vienetų, paprastai šeimos ūkių, ES yra 57 proc. Kita vertus, 36 proc. ūkių šeimos nariai sudarė bent pusę darbo jėgos - tai reiškia, kad šiuose ūkiuose dirbo bent vienas darbuotojas.
Pagal minėtą metodiką, ne šeimos ūkiai, kuriuose nedirba nė vienas šeimos narys, sudaro tik 7 proc. ūkių. Tačiau šie 7 proc. naudoja net 39 proc. žemės ūkio paskirties žemės ES.
Atsižvelgiant į tai, kad ES yra 9,1 mln. ūkių, net 8,46 mln. jų laikomi šeimos ūkiais. Tuo tarpu 640 000 ūkių yra tie, kuriuose pagrindinė darbo jėga nėra šeimos nariai. Bet būtent šie 640 000 ūkių naudoja maždaug 61 mln. ha (tai reiškia, kad vidutinis tokio ūkio dydis yra 95,3 ha).
Likę 8,46 mln. ūkių naudojo 96 mln. ha. Tai, savo ruožtu, reiškia, kad vidutinis ES šeimos ūkiu laikomo ūkio dydis buvo šiek tiek didesnis nei 11 ha.