Kėdainiuose ir vėl smirda, patikrinimų ir vėl niekas net neketina daryti
Kai lauke tvyro didesnis kaip 30 laipsnių karštis, blogiausia, ko kėdainiečiai gali sulaukti – tai nosį riečiančios smarvės dozės, kuri verčia užsidaryti langus ir kaisti namuose bei darbuose net netenkant progos pasidaryti minimaliausią skersvėjį. Per valandą laiko darbo dienos viduryje redakcijai sulaukus keturių kėdainiečių skundų apie sunkiai pakeliamą smarvę, galimai sklindančią nuo „Lifosos“, jokie atsakingi specialistai, panašu, pasirodyti ir patikrinti, kodėl ir iš kur ta smarvė sklinda, net neketina. Nes, kaip visada, atvejis juk eilinis, ne kokia avarija ir ne ekstremali situacija!
Skundžiasi periodiškai
Gyventojai, norintys kažkam pranešti apie nemalonius kvapus, raginami skambinti 112. Nors oficialiai nurodoma, kad 112 informaciją perduos aplinkosaugai, visgi, jeigu nemalonus kvapas nėra siejamas su avarija ar fizinių teršalų išsiliejimu, aplinkosaugininkai, deja, į įvykio vietą nevyksta.
Jei nemalonus kvapas sklinda nežinia iš kur, kitaip tariant, jei yra galimybė, kad smirda išsiliejus teršalams arba kitaip užteršus gyvąją gamtą, aplinkosaugininkai į vietą vyksta iš karto ir ieško galimo taršos šaltinio.
Tačiau esant tokiai situacijai, kaip dabar, kai gyventojai blogo kvapo šaltiniu nurodo galimai „Lifosos“ įmonę, aplinkosauga čia niekuo nepadės. Blogi kvapai yra Nacionalinio visuomenės sveikatos centro reikalas, o pastarasis, kaip jau yra sakęs anksčiau, iškart į įvykio vietą net nesiteikia važiuoti, jei situacija nėra ekstremali ir nėra nutikusi avarija.
Kėdainių aplinkosauga, tiesa, skundų dėl blogo kvapo, sklindančio iš krašto įmonių, gauna periodiškai.
Šį kartą, panašu, nusivylę gyventojai jau net nebeskambino į institucijas.
„Esame gavę keletą skundų praėjusią savaitę, tiesa, nei šiandien, nei vakar, skundų negavome.
Mes važiuojame į vietą tada, kai yra neapibrėžtas taršos objektas, kai gyventojas tiesiog praneša, kad yra kažkokie teršalai. Bet jei gyventojas tiesiogiai nurodo įmonę – tai jau yra Aplinkos apsaugos departamento Kauno aplinkos kokybės skyrius.
„Lifosa“ priklauso būtent Kauno aplinkos kokybės skyriui. Praėjusią savaitę mums pateiktus gyventojų skundus apie blogus kvapus iš šios įmonės perdavėme būtent jam ir jie juos sprendžia pagal savo procedūras“, – sakė Kėdainiuose dirbantis aplinkosaugininkas Justinas Vinciūnas.
Blogus kvapus kuruoja tik NVSC
Aplinkos apsaugos departamento Kauno aplinkos kokybės skyriaus vadovas Vaidas Laukys visgi sakė, kad jei skundas yra tik dėl blogo iš įmonės sklindančio kvapo, situaciją nagrinėti jiems nepriklauso – tai galiausiai vis tiek yra Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbas.
„Žinau, kad „Lifosoje“ neseniai vyko patikrinimas, tačiau kažkokių neatitikimų nerasta. Taip pat man žinoma, kad birželio pabaigoje NVSC subūrė komisiją, vykdė patikrinimą, tačiau plačiau pakomentuoti gali tik jie“, – sakė V. Laukys.
Jis pakartojo, kad aplinkosauga bet kuriuo atveju tiria aplinkos taršą, bet tik ne nemalonius kvapus.
Važiuoti į vietą niekas net neketina
Tuo tarpu Nacionalinis visuomenės sveikatos centro Viešųjų ryšių skyrius, be abejo, jokios informacijos apie smarvę Kėdainiuose neturėjo.
Taigi, akivaizdu, kad ir į vietą nuvažiavę šiandien nebuvo ir jokio gyventojų skundo negavo – gal todėl, kad paskambinus gana ilgai tenka klausyti raminančios muzikėlės arba tiesiog nutraukiamo ryšio nepavykus sujungimui. Panašu, kad sudėtingas susisiekimas su NVSC jau yra apipintas legendomis ir apie jį kalbama net kitose institucijose, kurios vis dar turi sugerti gyventojų pyktį dėl smarvės, tvyrančios jiems po langais.
Maža to, NVSC anoniminių skundų dėl blogų kvapų net netiria, o gavę normalų, pasirašytą gyventojo skundą, kvapų kontrolę atlieka ne taip greitai, kaip norėtųsi – mat pirmiausia sudaro kvapų kontrolės komisiją, tada patikrina kvapą vietoje, nurodytoje gyventojo skunde, tada vertina ūkinės veiklos vykdymo sąlygas ir tada vyksta kvapo koncentracijos vertinimas.
Praeitą savaitę NVSC iš tiesų gavo du skundus dėl kvapų, sklindančių iš galimai „Lifosos“ teritorijos ir dabar vis dar yra sudarinėjama kvapų komisija.
Pasirodo, į vietą nevyksta ir savivaldybės aplinkosaugos skyriaus darbuotojai, mat jie neturi net galimybės įėję į įmonės teritoriją tikrinti, kas ten per kvapai.
Galų gale, kad galimai „Lifosa“ smirda, atrodo, jau susitaikę ir jie patys iki tiek, kad net nebesuka dėl to galvos.
„Mes tikrai nevažiuojam, net jei skambintų žmonės mums, mes nevažiuosime. Mes neturime teisių net eiti ten.
Žiūriu, na taip, „Lifosos“ dūmai tiesiai į miestą eina, tai turėtų ir mieste jaustis.
Teritorijoj, tai be abejo, kad ten smirda – visi, kurie per pietus važiuoja valgyti, jaučia, prie valgyklos koks kvapas būna…“ – sakė savivaldybės aplinkosaugininkai.
„Lifosa“: jokie neįprasti kvapai nesklido
Tuo tarpu įmonė teigia, kad neįprasti kvapai iš jos teritorijos nesklido.
„Patikiname, kad jokie neįprasti kvapai iš AB „Lifosa“ gamyklos nesklido. Bendrovė dėl to nesulaukė jokių veiklos priežiūrą vykdančių institucijų užklausų.
„Lifosa” gamybinę veiklą vykdo griežtai laikydamasi visų numatytų aplinkos apsaugos teisės aktų ir reglamentų. Įmonė nuolat atlieka įmonės veiklos procesų metu susidarančių emisijų monitoringą. Visi rodikliai ir parametrai atitinka leistinas normas“, – teigiama įmonės atsakyme spaudai.