NMA tikrino mėšlo ir srutų krūvas: fiksavo pažeidimus, bet patikras sustabdė

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Savaitės pradžioje socialiniame tinkle „Facebook“ pasklido žinia, kad ūkiuose yra fotografuojamos mėšlo ir srutų krūvos. Apie tai pasidalino viena socialinio tinklo vartotoja, kuri grupėje „Lietuvos piendavės“ paskelbė, jog „tikrina laukus kur yra mėšlo krūvos ir fotkina“. Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovė Renata Vilimienė sako, kad patikrinimus vykdo Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) darbuotojai bei aplinkosaugininkai.

„Fotografuoja tiek vieni, tiek kiti, fiksuoja pažeidimus. Bet žinot kaip ūkininkai rėkia, kad jie nekalti, kad valdžia kalta, na, yra taisyklės ir bent minimaliai reikia jų laikytis“, – tikina R. Vilimienė.

Netinkamai tvarkomas mėšlas ir srutos gali prisidėti prie ilgalaikių neigiamų pasekmių aplinkai. Todėl Žemės ūkio ministerija informuoja, kad tręšti draudžiama nuo lapkričio 15 d. iki kovo 20 d. Tačiau galima ir ankstesnė tręšimo laikotarpio pradžia, kai vidutinė oro temperatūra bent keturias paras išsilaiko ne žemesnė kaip 5 laipsniai šilumos.  

Pasak pašnekovės, kai kurie ūkininkai nesilaiko reikalavimų ir jau tręšia anksčiau nei numato įstatymas.

„Randa ir gero, ir blogo. Pas vieną ūkininką net kaupo nebuvo, kitas srutas laistė. Bet, aišku, pikta, kad likus dviem savaitėms iki leidimo pilti srutas, jie pradeda masinius tikrinimus“, –pasakoja R. Vilimienė.

Apie tai, kad šiais metais vietoj įstatymuose nurodytos kovo 20 d. draudimas pilti srutas keturiuose rajonuose galiojo tik iki kovo 1 d. pranešė ir NMA atstovė Vaiva Kovaliūnienė. T.

„Laukiama aplinkos ministro parašo. Todėl NMA, suprasdama ūkininkams susidariusią situaciją, laikinai sustabdė patikrų atlikimą“, – teigia V. Kovaliūnienė.

Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad nors mėšlas ir srutos yra naudinga trąša, aprūpinanti augalus azotu, kalciu, fosforu, vis dėlto per dideli jo kiekiai ir neteisingas tręšimas gali sukelti žalą aplinkai.

Kad žalos būtų išvengta, ūkininkai raginami laikytis terminų, nustatytų atsižvelgiant į oro sąlygas ir temperatūrą. Mėšlo ir srutų paskleidimas pažeidžiant aplinkosaugos įstatymą gali užtraukti baudą nuo 100 iki 450 eurų.

Video