Neblaivūs darbe: žemės ūkis ir komunalininkai neišlipa iš duobės

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Blaivumo testų duomenų, kurie reguliariai kaupiami Lietuvoje didžiausioje centralizuotoje darbuotojų blaivumo patikros sistemoje dirbkblaivus.lt analizė rodo, kad per pastaruosius 12 mėnesių nuo 2022 m. birželio bendras neblaivumo atvejų darbe skaičius keitėsi nežymiai. Reikšminga pažanga pastaruoju metu fiksuojama statybų sektoriuje – čia neblaivumo atvejų skaičius sumažėjo 2 kartus.

2022–2023 metų nuasmeninti duomenys rodo, kad mūsų testuojamose įmonėse kasdien su didesniu ar mažesniu „kvapeliu“ į darbą ateina nuo 0,10 iki 0,27 proc. darbuotojų. Tai atrodytų nedidelis skaičius. Akivaizdu, kad jį įtakoja tose įmonėse įvestas kasdieninis reguliarių blaivumo patikrų režimas. Tačiau jeigu imtume įmones, kuriose tik pradedame testavimą, neblaivių darbuotojų užfiksuojama net apie 3 kartus daugiau.

„Esu tikras, kad situacija pradedančiose testuotis įmonėse atspindi bendrą situaciją šalies ūkyje, todėl įvertinant bendrą dirbančių žmonių skaičių galima teigti, kad Lietuvoje į darbą kasdien neblaivūs gali ateiti vidutiniškai apie 10.000 darbuotojų“, – komentuoja dirbkblaivus.lt  įkūrėjas, IPS direktorius Darius Didžgalvis.

Sistemoje dirbkblaivus.lt šiuo metu kasdien testuojama apie 120 tūkstančių darbuotojų.

Kalbant apie blaivumą ekonomikos sektoriuose, pažymėtina, kad 2023 m. duomenimis blaiviausias yra transporto ir logistikos sektorius čia fiksuojame 0,11 proc. neblaivių atvejų. Tai logiška, nes čia blaivumo patikra yra tradicinis ir nuo seno taikomas darbo aplinkos elementas. Daugiausiai neblaivių darbuotojų sulaukia žemės ūkio ir miškininkystės (0,21 proc.) bei komunalinių paslaugų (0,20 proc.) sektorių įmonės.

Didžiausią pažangą per pastaruosius metus padarė statybų sektorius. Buvęs neblaiviausias, dabar jis lygiuojasi į transportą – bendras atvejų skaičius čia sumažėjo daugiau negu dvigubai, nuo 0,29 proc. iki 0,13 proc.

Video