Ar jau prisirinkote liepžiedžių?

Farmer.pl nuotrauka. Farmer.pl nuotrauka.

Mažalapė liepa – savaime mūsų šalyje augantis medis. Užauga iki 20 – 30 m aukščio, o skersmuo siekia 1-2 m. Gyvena 150 metų, kartai net 500 – 600 metų. Dažniausiai turi vieną kamieną, kartais du ir tik retais atvejais būna daugiakamienės.

Lapai tamsiai žali, smulkūs, blizgūs, primenantys širdelės formą. Juose gausu baltymų, vitamino C, karotino, glikozidų, fitoncidinių medžiagų, todėl jauni lapeliai naudojami salotoms ruošti. 

Pradeda žydėti dar birželio mėnesį, bet intensyviausias žydėjimas liepos mėnesį. Iš liepų žiedų nuo seno ruošiamos arbatos, užpilai. Juose esantys eteriniai aliejai skatina prakaitavimą, mažina temperatūrą, slopina uždegimus.

Liepa saugo mus nuo saulės kaitros po savo šakomis, teikia pavėsį ir atokvėpį karštomis dienomis, o žiedai turi daugybę sveikatą stiprinančių savybių. Liepžiedžius galime naudoti gamindami maistą ir net grožio procedūroms.

Nuo neatmenamų laikų liepa laikoma moterišku medžiu, priešingai nei ąžuolas, kuris laikomas vyrišku medžiu. Ar dėl savo širdies formos lapų ji tapo meilės, vaisingumo, taikos ir šeimos simboliu? Tikriausiai. Tikima, kad liepa turi magiškų galių.

Pavyzdžiui Lenkijoje liepos buvo sodinamos bažnyčių šventoriuose, ant jų kabinamos koplytėlės, galiausiai iš minkštos liepų medienos drožiamos šventųjų statulėlės, rašo farmer.pl.

„Iš mano kvapnių žiedų darbščios bitės ima medų, kuris paskui užpildys didikų stalus“

Liepų žiedai vilioja vabzdžius, tačiau net ir liaudies medicinoje šių žiedų užpilai buvo populiarūs peršalimo, karščiavimo ir kosulio metu. Iki šių dienų liepos tebėra svarbi žaliava fitoterapijoje.

Vaistažolininkystėje liepų žiedynai vartojami kartu su pakalnutėmis.

Liepos veikliosios medžiagos:

flavonoidai (rutinas, kemferolis, hesperidinas, kvercetinas),

eteriniai aliejai,

beta karotenas,

vitaminas C,

fitoncidai,

glikozidas tiliacinas,

organinės rūgštys,

saponinai,

cukrūs,

mineralinės medžiagos,

baltymai,

rauginės medžiagos.

Žiedynų ekstraktai veikia kaip diuretikas. Išgėrus liepžiedžių užpilo, pravartu atsigulti po šilta antklode ir pasimėgauti šiluma. Peršalus liepžiedžių arbata slopina uždegimą, todėl puikiai tinka sergant gerklės skausmu, bronchitu ar sinusitu. Eterinis aliejus turi raminamąjį poveikį.

Kada naudoti liepžiedžių užpilus?

Liepų arbatos ir užpilai vartojami sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis pakilus temperatūrai, jei vargina nemiga, migrena ir aukštas kraujospūdis.

Kada skinti liepų žiedus?

Plačialapė liepa žydi anksti, tačiau verta palaukti, kol pražys smulkialapė veislė, nes jos žiedai aromatingesni. Rinkite liepų žiedynus kartu su žiedynkočiais. Nuskintus žiedus reikėtų iš karto apdoroti arba išdžiovinti. Liepų žiedus džiovinkite tamsioje erdvioje vietoje, geriausia ant padėklų, ant audinio. Gerai išdžiovintos liepos turi lūžinėti pirštuose. tokias liepas galima ištisus metus naudoti užpilams.

Liepų užpilas su citrina ir medumi

Arbatinį šaukštelį džiovintų liepų žiedų užpilkite verdančiu vandeniu ir uždengę palikite 5-10 minučių. Vėliau perkoškite, pagal skonį įdėkite citrinos ir medaus ir išgerkite. Toks užpilas idealiai tinka peršalus. Galite išgerti tris puodelius per dieną.

Liepžiedžių užpilas, taip pat ir be priedų, puikiai tinka prieš miegą, veikia raminamai, rašo farmer.pl.

Panašūs straipsniai

Video