Laikas sutvarkyti stogą: kokius darbus būtina atlikti laukiant pirmojo sniego

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Prieš iškrentant pirmajam sniegui kiekvienam nuosavo namo savininkui privalu patikrinti, ar būsto stogas paruoštas žiemos sezonui. Net nedideli stogo pažeidimai, esant didelei drėgmei ir sniego dangai, gali atnešti nuostolius. Jei stogo konstrukcija susilpnėjusi, kyla didesnė rizika, kad per audrą ji bus nuplėšta ar sugadinta.

Sezoninė stogo apžiūra būtina kiekvienam būsto savininkui. Ji reikalinga ne rečiau kaip du kartus per metus – prieš žiemos sezoną, kad įsitikintumėte, jog stogas sugebės sulaikyti sniegą ir nepraleis drėgmės, bei pavasarį, patikrinant, ar jo nepažeidė sniegas, ledas ar kruša. Laiku aptikę stogo dangos pažeidimus, galite apsisaugoti nuo remonto.

Atkreiptinas dėmesys, kad stogo apžiūra yra pavojinga. Stogo darbus geriau patikėti profesionalams, tačiau jei nuspręsite tai atlikti patys, turėtumėte imtis papildomų saugos priemonių, kad nesusižeistumėte.

Užlipus ant stogo itin svarbu vengti staigių judesių, judėti lėtai ir apgalvotai. Didelę reikšmę turi ir pasirinkti batai – jie turi užtikrinti gerą sukibimą, tačiau taip pat turi būti tokie, kurie nepažeis stogo dangos.

6 dalykai, į kuriuos svarbu atkreipti dėmesį, atliekant stogo patikros darbus savarankiškai:

1.Dėl temperatūros pokyčių stogo danga linkusi deformuotis. Deformacijų metu dažnai pažeidžiami (nutraukiami arba dalinai ištraukiami) dangos tvirtinimo elementai – varžtai, vinys. Reikėtų patikrinti, ar šie elementai nėra pernelyg išlindę, ar danga neatšokusi nuo stogo konstrukcijos. Jei pastebėsite, kad dalis tvirtinimo elementų sugadinti – įsukite naujus. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar ant stogo yra visi jo dangos elementai.

2. Po vasaros sezono ant stogų ir lietaus nuvedimo sistemose susikaupia įvairios organinės medžiagos  – lapai, samanos. Jas būtina pašalinti, kad tirpstantis sniegas ar lietaus vanduo kuo greičiau nutekėtų nuo stogo.

3. Tikrinant sutapdintus, tai yra, plokščius stogus, būtina apžiūrėti visas dangos sujungimo siūles, įsitikinti, kad jos nėra atšokusios. Pažeidimus būtina sutvarkyti, prilydyti. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į skardinius parapetus, patikrinti, ar jie tvirtai laikosi ant pagrindo.

4. Jei yra galimybė patekti į palėpę, kurioje matosi pagrindinės stogo konstrukcijos, būtinai jas apžiūrėkite. Ant medinių konstrukcijų pastebėję drėgmės ar puvimo požymius, suraskite ir pašalinkite drėgmės patekimo šaltinį. Dėl konstrukcijų sutvirtinimo kreipkitės į specialistus.

5. Jei apžiūrėdami stogą aptikote skylių ar įtrūkimų, svarbu kuo greičiau kreiptis į specialistus. Įvykus vandens nuotėkiui sunkiausia rasti vandens prasiskverbimo vietą. Dažniausiai ji atsiranda tose vietose, kur buvo padaryta skylė kokiai nors įrangai įrengti, pavyzdžiui, stoglangiams, kaminui, vėdinimo sistemoms.

6. Svarbu sutvarkyti nuplėštas ar sulankstytas sniego gaudyklės. Jei jos buvo apgadintos ir pavasarį nuimtos, būtina užkabinti naujas.

Video