Uogakrūmių retinimas ir genėjimas ankstyvą pavasarį

Krūmų genėjimas pavasarį. Krūmų genėjimas pavasarį.

Aviečių genėjimas pavasarį, serbentų genėjimas pavasarį, vaiskrūmių genėjimas

Jeigu rudenį neatlikote aviečių, serbentų ar agrastų retinimo, galite padaryti tai pavasario pirmoje pusėje. 

Apie vaiskrūmių retinimo naudą

Pastebėta, kad dauguma pradedančiųjų sodininkų-mėgėjų vengia retinti savo uogakrūmių. Jų logika tokia: “Kuo daugiau šakų ir ūglių, tuo daugiau bus uogų.” O iš tikrųjų viskas vyksta kitaip. 

Sodo augalai nemėgsta ankštumo. Daugiau laisvos vietos tarp pačių krūmų ir tarp jų ūglių – reiškia, daugiau reikiamos saulės šviesos ir daugiau oro. Kuo daugiau šviesos, tuo daugiau ir greičiau skanesnių didesnių uogų išaugs. 

Moksliškai ir praktiškai įrodyta, kad 1 m² aviečių krūmų turi augti ne daugiau 10-12 ūglių. O 1 m² serbentų – iki 25-30 šakų. Žinoma, galima palikti uogakrūmius be genėjimo ir retinimo, bet tuomet jis lėčiau formuosis, o uogos susmulkės ir derlius bus mažesnis. 

Įtikiname pradedančiuosius: galite drąsiai retinti ir genėti uogakrūmius, per daug nebus. Svarbiausia uogakrūmių dalis – požeminė. Todėl, kiek šakelių ir ūglių benupjautumėte, nauji ūgliai greitai išdygs ir miegančių pumpurų, esančių šaknies kaklelyje. 

Labai svarbu senus krūmų stiebus genėti sulig žemės paviršiumi, nepaliekant kelmukų, kuriuose gali apsigyventi kenkėjai. Visus nupjautus stiebus ir ūglius sudeginkite, kad jie  netaptų ligų ir kenkėjų šaltiniais. 

Aviečių genėjimas pavasarį

Avietėse pašalinkite senus, pernai atiderėjusius ūglius, prastai išsivysčiusius jaunus ir ligotus šių metų ūglius. Kai ištirps sniegas ir įšils žemė, galima pradėti retinimą. 

1. Pradžiai pašalinkite visus ligotus ir silpnus stiebus. Jie mažesni už kitus, ant jų veisiasi daug vabzdžių-kenkėjų. Jeigu visą uogakrūmį sudaro tokie nesveiki stiebai – išnaikinkite jį visą, nes derliaus iš jo nesulauksite, be to, jis gali užkrėsti kitus sveikus krūmus. 

2. Aviečių krūmų genėjimas – tai visų šoninių ūglių (ataugančių nuo pagrindinio stiebo) viršūnių patrumpinimas 15-20 cm. Tai stimuliuos augimą, o uogos taps stambesnės ir skanesnės. Derliaus kiekis nesumažės. Trumpinant ūglius, pjūviai daromi ne bet kur, o virš pumpuro. 

3. Iš karto po šio genėjimo prabus miegantys pumpurai ant šoninių ūglių. O kiek vėliau iš jų susiformuos vaisių užuomazgos. 

Jeigu aviečių krūmui 2 metai, jį praretinkite dar labiau, paliekant tik 2-3 ūglius. Kitais metais galima bus palikti daugiau ūglių – apie 10-12. 

Dvigubas aviečių genėjimas (2 kartus per pavasarį) yra dar efektyvesnis. Derlingumas nuo to padidėja 3-4 kartus. 

Serbentų genėjimas pavasarį

Serbentuose reikia praretinti tankiai užaugusį krūmo vidurį ir gausias šonines šakas. 

Juodieji serbentai. Iš jaunų ūglių palikite tik 6-8 pačius stipriausius ir teisingai nukreiptus. Nugenėti reikia:

• Visus nukarusius ir gulinčius ant žemės stiebus.

• Ūglius, augančius į krūmo vidų ir susipainiojusius su kitais ūgliais.

• Visus augančius nuo šaknies kaklelio nereikalingus ūglius. 

• Ūglius ir stiebus su nušalusiomis per žiemą viršūnėmis.

• Visus sudžiūvusius ir ligų pažeistus stiebus.

• Kiekvienais metais (pavasarį ar rudenį) reikia nupjauti ir tuos stiebus, kurių amžius viršija 4-5 metus. Šie stiebai labai tamsūs, beveik juodi. 

• Stenkitės, kad krūme liktų visų amžių šakos. Derlingiausios yra 2-3 metų serbentų šakos. 

Raudonieji ir baltieji serbentai. Šios rūšies retinimo specifika yra kitokia. Negalima trumpinti vienmečių šakninių ūglių ir vienmečių šoninių ūglių, kurie auga daugiamečių šakų viršutinėje dalyje. Derlius formuojasi ant 2-5 metų šakų. 

Retinant krūmą, reikia palikti 3-4 stipriausius vienmečius ūglius. Visus ligotus, silpnus, pernelyg tankiai augančius – nugenėti. 

Raudonųjų ir baltųjų serbentų skeletinės šakos dera 6-8 metus. Jaunesnes šakas pašalinti galima tik tuomet, jeigu jos neatneša derliaus. 

Visus senus, visiškai atiderėjusius, potencialą praradusius ūglius nupjaukite sulig žeme. 

Iš viso raudonųjų ir baltųjų serbentų krūmuose rekomenduojama palikti 10-11 įvairių amžių šakų – ir senų, ir jaunų.

Video