Paskutinis rudeninis vaismedžių laistymas prieš žiemą. Kaip jį teisingai atlikti
Rudenį sodą taip pat reikia laistyti – tai padės medžiams išgyventi šalnas ir žiemos šalčius. Vaismedžiai laistomi, kad prisotintume juos drėgme, kuri išgaruoja nuo lapų ir šakų paviršiaus. Žiemą, nepaisant šalčio, drėgmės išgaravimo procesas tęsiasi, nors ir vyksta daug lėčiau. Todėl medžiai, kurie iki žiemojimo neįsisavino pakankamai skysčio, šaltuoju metų laiku veikiami žemos temperatūros pradeda „džiūti“.
Tam, kad taip neatsitiktų, vaismedžius reikia kaip reikiant palaistyti prieš atsirandant stabilioms šalnoms. Be to, gerai sudrėkinta dirva geriau praleidžia šilumą ir taip apsaugo medžių šaknis nuo nušalimo.
Kaip nustatyti, ar vaismedžius reikia laistyti rudenį
Manoma, kad jei rudenį dažnai ir stipriai lyja, papildomai laistyti vaismedžių nereikia. Tačiau svarbu atsižvelgti ir į tai, kokia buvo vasara. Jeigu ji buvo sausa ir sausringa, rudeninio lietaus nepakaks.
Yra patikimesnis būdas patikrinti, ar sodui reikia rudeninio laistymo. Norint nustatyti dirvožemio drėgnumo laipsnį, sode tarp medžių reikia iškasti 30-50 cm gylio duobę ir iš jos paimti žemės saują. Jei iš jos galima lengvai sulipdyti tankų gumulą, sodo laistyti nereikia. Bet jeigu žemė nesulimpa, o trupa rankose – reiškia, rudeninis laistymas sodui yra būtinas.
Tikslesnį atsakymą galima gauti, padėjus iš duobės ištrauktą žemės gumulą ant popieriaus lapo arba ant popierinės servetėlės:
• dirva palieka šlapią žymę ant lapo - sodo laistyti nereikia;
• žemės gumulas tankus ir šlapias, bet nepalieka žymės popieriuje - vis tiek reikia laistyti vaismedžius, tačiau vandens kiekį reikėtų sumažinti vienu trečdaliu;
• žemės gumulas sausas, byra ir trupa - vaismedžiams reikia pilnaverčio laistymo.
Kada laistyti vaismedžius rudenį
Paskutinis rudeninis laistymas atliekamas po masinio lapų kritimo. Tokiu metu oro temperatūra nukrenta tiek, kad medžių šaknys nustoja vartoti daug drėgmės. Jeigu laistyti prieš pradedant kristi lapams, galima išprovokuoti ūglių augimą, ypač jauniems medžiams. Tokiu atveju augalai prastai peržiemos ir kitais metais negalės duoti gero derliaus.
Įprastai sodas laistomas spalio-lapkričio mėnesiais (priklausomai nuo regiono). Todėl geriausia orientuotis į nukritusius lapus ir oro temperatūrą: ji turi būti +2-3° C ribose.
Rudeninio vaismedžių laistymo prieš žiemą taisyklės
Laistant sodą rudenį prieš pačią žiemą reikia gausiai sudrėkinti dirvą. Nes laistymas mažomis dozėmis susilpnina augalus. Suaugę medžiai turi būti laistomi taip, kad drėgmė prasiskverbtų į žemę iki 1-1,5 m gylio. Mažiausia – iki 0,6-0,7 m gylio.
Jaunam medeliui, pasodintam šiais ar praėjusiais metais, paprastai reikia apie 40 litrų (4 kibirų) vandens. Vyresniems vaismedžiams (10-15 metų) reikia nuo 50 iki 70 litrų vandens, o labai subrendusiems - iki 100 litrų vandens.
Laistant rudenį svarbu nepersistengti ir neperlaistyti medžių. Per daug vandens gali išstumti orą iš dirvožemio, kas dažnai sukelia augalų šaknų mirimą.
Rudeninio laistymo metu taip pat būtina atsižvelgti į dirvožemio savybes sklype. Vietas, kuriose prastas drenažas ir aukštas gruntinių vandenų lygis, reikia laistyti labai atsargiai. Tokiu atveju rekomenduojama sudrėkinti dirvą tik iki 1 m gylio.
Paskutinis vaismedžių laistymas vėlyvą rudenį prieš žiemą turi tikslą žiemai prisotinti dirvą drėgme. Ši procedūra ypač svarbi regionams, kur ruduo paprastai būna sausas, o dirva dažnai išsausėja. Tokio laistymo būtinai reikia vaismedžiams ir spygliuočiams. Visus medžius patartina laistyti saulėtą dieną.
Laistymas prieš žiemą ne tik užtikrina pakankamą drėgmės kiekį, bet ir sudaro geresnes sąlygas vaismedžiams ramiai pernešti žemas temperatūras. Be to, drėgnas dirvožemis mažiau rizikuoja giliai įšalti nei sausas.
Laistant iš kibiro, patogiau suskaičiuoti vandens kiekį kiekvienam vaismedžiui. Bet jeigu medis didelis ir reikalauja gausaus laistymo, o ypač jei visas sodas yra didelis, tuomet prie kiekvieno medžio su kibirais daug nepabėgiosi. Todėl daug lengviau po vaismedžiu padėti įjungtą laistymo žarną. O iškasus dirvoje laistymo kanalus, galima netgi organizuoti laistymą taip, kad vanduo vienu metu tekėtų prie kelių vaismedžių.
Kaip apskaičiuoti reikiamą vandens kiekį laistant iš žarnos? Reikia įdėti žarną į 10 litrų kibirą ir stebėti, kiek laiko prireiks, kol kibiras pilnai prisipildys vandens. Žinodami tai, galite apskaičiuoti laiką, per kurį reikia laistyti kiekvieną konkretų vaismedį. Šie drėkinimo būdai tinka tik lygaus paviršiaus sklypams, kur vanduo nenutekės šlaitu nuo medžių.
Tuo atveju, kai sodo sklypas turi nuolydį ir šlaitus, geriau laistyti purškimo būdu. Tai leis drėgmei tolygiau įsigerti į dirvą. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad purškimas padidina oro drėgnumą aplink medžius, o tai ne visada yra gerai, nes gali sukelti įvairias augalų ligas.