Kaip išsirinkti sveikus vaismedžių sodinukus

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Rudeninis vaismedžių sodinimas nėra prastesnis už pavasarinį, o kartais ir labiau pageidautinas, nes turi savo pranašumų. Sodinukai, pasodinti prieš orų atšalimą, gerai įsišaknija, rečiau kenčia nuo ligų ir kenkėjų atakų, nebijo temperatūros svyravimų. Juolab kad artėja rudeninis sodinukų išpardavimas medelynuose. Rudenį medelynų ir sodo prekių centrų asortimentas yra labai įvairus, platus ir turiningas, yra daug naudingų akcijų, kurios leidžia daug sutaupyti perkant naujus augalus.

Bet svarbu neapsirikti pirkimo metu ir išsirinkti sveiką, atsparų, nebrokuotą sodinuką. Pasirinkimą reikia atlikti atidžiai. Kiekvienas vaismedis turi savo sveikų sodinukų kriterijus, bet bendros rekomendacijos visiems vaismedžiams yra tokios:

• sodinuko amžius neturi viršyti 1-2 metų;

• geriausias aukštis – iki 1-2 m;

• šaknų ilgis - ne mažiau negu 25-30 cm;

• sodinukas neturi turėti akivaizdžių mechaninių pažeidimų, ligų ir kenkėjų požymių;

• puiku, jei nėra pertręšimo požymių (pažaliavusi žievė, pernelyg sodriai žali lapai, pernelyg didelis aukštis savo amžiui);

• perkamas sodinukas turi būti be žiedų ir vaisių.

Būtinai reikėtų pasiteirauti pardavėjo, ar konkretaus sodinuko veislė yra rajonuota, ar pritaikyta tai vietovei, kurioje planuojate jį auginti, ar jis atsparus nepalankioms sąlygoms, dažnoms vietinėms ligoms ir kenkėjams, ar tinka rudeniniam sodinimui, o gal geriau paslėpti medelį iki pavasario. Taip pat verta pasidomėti informacija apie žydėjimo laikotarpį, vaisių brendimo laiką ir jų savybes. Verta pasižiūrėti kokybės sertifikatus.

Dabar atidžiau pažvelkime, kaip išsirinkti populiarių vaismedžių sodinukus – obelų, kriaušių, vyšnių, slyvų. Abrikosų, persikų ir kai kurių vyšnių sodinimą geriau atidėti pavasariui.

Kaip išsirinkti obelų sodinukus

Tam, kad pirkinys nenuviltų, obels sodinuką reikia rinktis be šakų arba su labai nedideliu šakų skaičiumi. Kuo daugiau šakų yra ant obels sodinuko, tuo jis senesnis, todėl blogiau įsišaknija.

Taip pat verta atkreipti dėmesį į obels veislę ir tipą. Jei sode nėra galimybės auginti 10 m aukščio obels, tuomet reikia rinktis veisles su žemaūgių ar pusiau žemaūgių poskiepiais.

Obelų sodinukai būna su atvira arba uždara šaknų sistema. Pastariesiems lengviau įsišaknyti, nes jie sodinami kartu su žemės gumulu. Tačiau nesąžiningi pardavėjai kartais gali gudrauti, tyčia pakišdami sodinukus su atvira šaknų sistema sodinimo konteineriuose su pripilta žeme, šitaip norėdami parduoti juos brangiau. Todėl prieš perkant vertėtų patikrinti - atsargiai patraukti medelį už kamieno iš konteinerio. Jei jis lengvai išimamas iš konteinerio, reiškia tai yra sodinukas su atvira, o ne uždara šaknų sistema.

Kaip rinktis kriaušės sodinuką

Kriaušių sodinukus geriau pirkti vienmečius, nes dvimečių šaknys auga plačiai, o iškasant gali būti pažeistos, kas vėliau turės įtakos medžio prigijimui ir augimui.

Vienmečiai kriaušių sodinukai turi šakeles, tai skiria juos nuo obelų. Įprastai būna ne daugiau kaip du ūgliai. Rekomenduojamas kriaušės kamieno skersmuo turi sudaryti apie 1 cm. Dvimetis sodinukas jau turi iki trijų ūglių, o kamienas siekia ne mažiau kaip 1,5 cm.

Sveiko kriaušės sodinuko šaknys elastingos, lankstosi, bet nelūžta, ant jų neturi būti pažeidimų ar sudžiūvimo vietų. Jei pardavėjas jus įtikina, kad sudžiūvusias šaknis galima pamirkyti, tai geriau atsisakyti šio egzemplioriaus.

Kaip išsirinkti vyšnių sodinukus

Kai kurie sodininkai atsargiai žiūri į vyšnių sodinimą rudenį. Bet, jeigu pasirinkti šalčiui atsparią žieminę vyšnios veislę, įsigyti visiškai sveiką sodinuką ir teisingai pasodinti – tuomet problemų neturi kilti. Perkant vyšnių sodinukus reikėtų orientuotis į šiuos parametrus: aukštis – iki 1 m, šaknų ilgis – 20-30 cm, šakelių ilgis – iki 20 cm.

Derėtų pasirinkti bent dvi skirtingas vyšnių veisles, kad užtikrintai gauti tinkamą derlių.

Perkant vyšnių sodinukus su atvira šaknų sistema, reikia sudrėkinti šaknis, apvynioti jas maišiniu audeklu ir įdėti į polietileninį maišą. Tokioje “pakuotėje" atgabenti į sodinimo vietą sklype. Jei kelias ilgas, sodinuką reikia sudrėkinti, kad neišdžiūtų. Atvykus į sodą, galima išvynioti šaknis ir iš karto sodinti.

Kaip išsirinkti slyvų sodinukus

Perkant slyvų sodinukus reikėtų atkreipti dėmesį į ūglių skaičių. Jei yra ne daugiau kaip trys, tokį medelį galima rinktis. Bet labai šakotų slyvų sodinukų geriau neimti, nes jie gerokai vyresni už sodinimui tinkamą amžių.

Kitas svarbus dalykas – norimos veislės-apdulkintojo pasirinkimas. Jį reikia rinktis taip, kad abu augalai žydėtų maždaug tuo pačiu metu. Toks artumas bus naudingas net savaime apsidulkinantiems medžiams: padidės jų vaisių kiekis ir kokybė.

Video