Gervuogių sodinimas rudenį

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Šalčiui atsparias gervuogių veisles geriausia sodinti augalų ramybės laikotarpiu – rudenį arba ankstyvą pavasarį. Rudenį tam tinka laikas nuo spalio iki lapkričio vidurio. Svarbu, kad dirva būtų neperdžiūvusi. Jei nusprendėte gervuoges sodinti rudenį, tuomet jums reikia turėti bent 2-4 savaites laiko rezervo iki pirmųjų rimtų šalnų - būtent tiek laiko reikia sėkmingam sodinuko įsišaknijimui naujoje vietoje.

Rudeninis gervuogių sodinimas turi daugiau privalumų:

• Optimalus dirvos ar substrato drėgnumas. Po pasodinimo krūmo laistyti nereikia iki kitų metų – jam pakanka rudeninio lietaus ir ištirpusio sniego.

• Rugsėjo-lapkričio mėnesiais pasodinti egzemplioriai greičiau įsišaknija, aktyviau vystosi ir mažiau serga.

• Platesnis sodinukų asortimentas medelynuose. Pavasarį parduodama mažiau gerų veislių, pasitaiko daugiau nekokybiškų atsargų ir likučių, kurie blogai išgyvena žiemą. Rudenį tokių problemų su sodinukais nėra.

Vieta gervuogių auginimui

Gervuogėms geriausia pasirinkti atvirą, šiltą ir gerai apšviestą vietą. Būtų puiku, jei šiaurinėje pusėje vieta būtų apsaugota nuo šalto vėjo kokia nors užuovėja arba namo siena, tvora ar kitais dideliais krūmais. Bet verta žinoti, kad avietės ir žemuogės yra blogos kaimynės gervuogėms.

Gerai suderinamais kaimynais joms laikomi agrastai ir serbentai. Pagal sėjomainą gervuogės sveikai auga dirvoje, kurioje prieš tai augo ankštiniai, morkos, aguročiai, burokėliai, agurkai, patisonai, sideratai.

Pavėsyje ir šešėlyje esančių plotų gervuogėms skirti nederėtų: jos prastai augs, o derlius bus menkas. Tokiose vietose gervuogių krūmus dažnai pažeidžia grybelinės infekcijos, pavyzdžiui, rūdys ir miltligė. Žemumose taip pat geriau nesodinti – ten užsistovi šaltas oras ir drėgmės perteklius.

Dirva gervuogėms

Aktyvus gervuogių augimas ir reguliarus derlingumas pastebimas gerai drenuotoje humusingoje derlingoje dirvoje, vidutinio priemolio ar lengvos sudėties. Priesmėlį turėsite pagerinti drėgmę sugeriančiais priemoliais. Labai tinka purios, vandeniui ir orui laidžios dirvos.

Gervuogių sodinukų neverta sodinti į karbonatinę žemę. Ten jie kentės nuo magnio ir geležies stokos. Gruntiniai vandenys turi būti ne arčiau kaip 1,5 m nuo žemės paviršiaus. Dirvožemio rūgštingumas gervuogėms - 5,7–6,5 pH (neutrali arba silpnai rūgšti reakcija).

Reikės dar paruošti dirvą gervuogėms sodinti. Prieš sodinimą dirva turi būti visiškai išvalyta nuo piktžolių, šiukšlių ir augalų likučių. Dirvos paviršiuje išbarstykite kibirą humuso ar komposto, sumaišytų su 15 g kalio sulfato ir 15 g superfosfato 1 kv. metrui. Trąšoms tolygiai pasiskirsčius po dirvos paviršių, reikės perkasti dirvą apie 25 cm gilyn, įterpiant trąšas į dirvą, o po to išlyginti dirvą, gerai ją purenant.

Gervuogių sodinukų paruošimas

Idealus variantas rudeniui - sodinukai su uždara šaknų sistema konteineryje, vazone, nes jie turi daug didesnį atsparumą ir prigyja geriau. Jei tokie sodinukai nėra parduodami, galite nusipirkti sodinamąją medžiagą su atvira šaknų sistema.

Gerų šaknų požymiai – be pažeidimų, puvinio, grybelių; šviežios nesudžiūvusios šaknys, kurios nelūžta lenkimo metu. Optimalus sodinuko amžius – 1 metai. Stiebų skersmuo turi būti ne mažesnis negu 0,5 cm, ilgis – 1 m.

Prieš sodinimą geriausia keletą valandų mirkyti gervuogių sodinukus bet kokio augimo stimuliatoriaus tirpale. Jei sodinukai turi uždarą šaknų sistemą (vazone), augimo stimuliatoriaus tirpalą galima pilti į vazono dirvožemį. Jei neturite jokių augimo stimuliatorių, sodinuką bent kelioms valandoms pamerkite į paprastą iki kambario temperatūros pašildytą vandenį.

Jei sodinukas yra labai ilgas (daugiau nei 1 metras), tuomet patartina jį sutrumpinti iki metro ilgio, padarant pjūvį virš viršutinio pumpuro. Būtinai užtepkite pjūvį sodo tepalu.

Sodinimo duobės gervuogių sodinukams

Rekomenduojami dydžiai gervuogių sodinimo duobėms - 30-40 cm gylio ir 30-40 cm skersmens. Gervuogės nemėgsta, kai jų šaknys drėksta, todėl molingoje žemėje būtinai reikia daryti drenažą (pilti smėlį, keramzitą) ir iškasti gilesnę duobę (40-50 cm). O jei sodinate sodinuką su uždara šaknų sistema konteineryje, tuomet reikės iškasti duobę 2–3 kartus didesnę už konteinerį.

Intervalas tarp gretimų duobių eilėje yra 1,5-2 m. Tarp eilių – 1-1,5 m. Gervuogės labai aktyviai augina ūglius, todėl atstumas tarp jų krūmų turi būti pakankamas.

Į sodinimo duobę reikia įpilti ir dirvos mišinį: viršutinį derlingos žemės sluoksnį, humusą (arba perpuvusį mėšlą arba kompostą) smėlį, durpes, superfosfatą (30-40 gramų) ir kalio sulfatą (20-30 gramų). Viską kruopščiai išmaišyti ir paruošti papildomą humuso (komposto) ir sodo žemės mišinį, kad vėliau juo užpildyti pasodintą sodinuką.

Gervuogių sodinimas

Sodinukai su atvira šaknų sistema - prieš tiesioginį sodinimą jų šaknis rekomenduojama pamirkyti molio pliurzoje. O sodinukus su uždara šaknų sistema būtinai reikia palaistyti likus dienai iki sodinimo.

Patartina sodinti į drėgną dirvą, vadinasi, žemę iš anksto reikia palaistyti dideliu kiekiu vandens. Geriausias sodinimo gylis – kai šaknies kaklelis yra dirvos paviršiaus lygyje arba 2-3 cm žemiau (lengvose dirvose leistinas 5-7 cm gylis).

Jeigu gervuogė bus per daug įgilinta arba pasodinta per aukštai, ji vystysis lėtai, laiku neatsiras šaknų ūgliai, žiemą nušals, o vėliau vasaros karštyje šaknys sudžius.

Sodinant gervuogės sodinuką su atvira šaknų sistema, pirmiausia turėtumėte supilti nedidelį sodo žemės kauburėlį, o tada paskleisti šaknis į šonus.

Po visų šių veiksmų užpilkite sodinuką derlinga žeme (be trąšų) ir būtinai sutankinkite dirvą aplink šaknis. Po pasodinimo reikia gerai sutankinti dirvą. Tam, kad užpildyti tuštumas tarp šaknų ir dirvožemio, palaistykite viską 2 kibirais vandens. Apskritimą aplink sodinuką galima mulčiuoti durpėmis, kompostu, humusu ar pjuvenomis 2-3 cm sluoksniu.

Gervuogių priežiūra po pasodinimo

2 savaites po pasodinimo sodinukus reikia laistyti kiekvieną dieną, jei oras yra sausas. Norma - kiekvienam krūmeliui po 1 kibirą. Svarbu, kad drėgmė tikrai susigertų į dirvą.

Mulčiavimas būtinas, jei nėra galimybės laistyti kiekvieną dieną. Mulčias išsaugos drėgmę dirvožemyje ir neleis jai išgaruoti. Galite naudoti humusą ar kompostą,  klojant 5–6 cm sluoksniu.

Jeigu trąšos buvo įterptos sodinimo metu, šį sezoną galima apsieiti be papildomo tręšimo.

Video